آموزش بخش شبکه های گسترده کوچک در آپنت OPNET

amozesh opnet wan 12741 1 تصویر

آموزش بخش شبکه های گسترده کوچک در آپنت OPNET

در این بخش از آمورش شبیه ساز OPNET آموزش بخش شبکه های گسترده کوچک در آپنت OPNET را برای شما کاربران عزیز آماده کردیم امیدواریم از آموزش آن لذت ببرید.

در آموزش بخش شبکه های گسترده می توان گفت که مدلساز می تواند برای حل مسئله های مانند ” چه رخ می دهد اگر” ، به صورت سازمانی عمل کند. در این بخش یاد می گیرید که چگونه از ویژگی های مدلساز شبکه برای ایجاد و آنالیز مدل های شبکه های کامپیوتری استفاده کنید. آموزش این درس بر روی Project Editor تمرکز می کند و چگونگی استفاده از ویرایشگرهای Node و Project را در آموزش درس های بعدی استفاده خواهیم کرد. در این درس شما یاد می گیرید که :

 • یک شبکه را به صورت سریع بسازید.
 • آمارها را درباره کارایی شبکه جمع آوری کنید.
 • آمارهای بدست آمده را تجزیه و تحلیل کنید.

در آموزش بخش شبکه های گسترده از ویرایشگر Project برای ساخت یک توپولوژی در شبکه های گسترده کوچک استفاده خواهید کرد. آمارهایی برای جمع آوری انتخاب می کنید. شبیه سازی را اجرا می کنید و نتایج بدست آمده را تجزیه و تحلیل می کنید. در این درس ،‌ برای گسترش یک شرکت که با قسمت قبلی کار می کند طرح ایجاد می کنید. شرکت جاری یک شبکه با توپولوژی ستاره ای بر روی طبقه اول اداره اش دارد و ما باید بر روی طبقه دیگر آن هم یک توپولوژی ستاره ای دیگر اضافه کنیم. شما باید این سناریوی “چه رخ می دهد اگر…” را برای اینکه مطمئن شوید بار اضافی برای شبکه دوم باعث شکست شبکه نشود. طرح نهایی این شبکه در شکل بالا نمایش داده شده است.

توضیحات بیشتر آموزش بخش شبکه های گسترده کوچک در آپنت در ادامه مطلب.

وقتی که می خواهیم یک مدل شبکه جدید ایجاد کنیم، باید ابتدا یک پروژه و سناریوی جدید ایجاد کنید. یک پروژه گروهی از سناریوهای وابسته است که هر اکتشاف یک وضع متفاوت شبکه می باشد. پروژه ها می توانند شامل چند سناریو باشند. بعد از اینکه یک پروژه جدید ایجاد کردید، از Startup Wizard برای برپایی یک سناریو جدید استفاده کنید. انتخاب های موجود در ویزارد به شما اجازه می دهد که :

 • تعریف نخستین توپولوژی شبکه
 • تعریف مقیاس و اندازه شبکه
 • انتخاب Background map برای شبکه

تخصیص پالت شیء با سناریو :

هر وقت که شما یک پروژه جدید ایجاد کنید، Startup wizard به صورت خودکار ظاهر می شود. این ویزارد به شما اجازه می دهد که محیط شبکه متفاوتی را تعریف کنید.

 1. برای استفاده از Startup wizard ، برای ایجاد یک سناریوی جدید مراحل زیر را انجام دهید.
 2. اگر مدلساز در حال اجرا نیست آن را اجرا کنید.
 3. انتخاب File > New
 4. انتخاب Project از منوی کشویی و سپس OK را کلیک کنید.
 5. نام پروژه و سناریو را به این صورت تنظیم کنید. نام پروژه را <initials>_Sm_Int و نام سناریو را first_floor بگذارید و کلید OK را کلیک کنید.
 6. نکته :‌ کلمه <initials> به معنی این است که یک کلمه دلخواه را به جای آن بنویسیم و سپس ادامه آن را برای نامگذاری بنویسیم. یعنی اگر می خواستیم اسم پروژه را sample قرار دهیم به صورت Sample_Sm_Int آن را می نویسیم. چون در ادامه ممکن است بخواهیم چند پروژه و سناریو ایجاد کنیم، در اینصورت نام سناریوها و پروژه ها و دیگر عناوینی که باید تعیین کنیم، دچار اشتباه نمی شویم و نام های یکتا ایجاد می شود.
 7. مقادیر نمایش داده شده در جدول زیر را در جعبه گفتگوی Startup Wizard وارد کنید.

amozesh opnet wan 12741 1.2 تصویر

مقادیر وارد شده در startup wezard

پس از تنظیم ویزارد، فضای کاری با اندازه ای که شما تعیین کرده اید ایجاد می شود. پالت شئ که شما مشخص کرده اید در یک پنجره جداگانه باز خواهد شد.

amozesh opnet wan 12741 2 تصویر

(لینک)

ایجاد شبکه :

مدل های شبکه در ویرایشگر Project از گره ها و لینکهایی که در پالت شئ قابل دسترس است ایجاد می شود. گره، نمایش اشیاء شبکه در دنیای واقعی که می توانند اطلاعات را دریافت و ارسال نمایند. انواع گره های موجود در مدلساز در شکل زیر نمایش داده شده است.

amozesh opnet wan 12741 3 تصویر

گره در مدلساز

لینک : رسانه ارتباطی مثل کابل های مسی و نوری، که گره ها را به یکدیگر متصل می کند. نماد لینک یا خطوط ارتباطی به صورت شکل link می باشد.

ایجاد یک توپولوژی با آموزش بخش شبکه های گسترده در آپنت :

اگر هنوز پالت شئ باز است آن را ببندید. می توانید از یکی از سه روش و یا ترکیبی از هر سه روش برای ایجاد توپولوژی یک شبکه اقدام نمایید. روش اول وارد کردن توپولوژی می باشد که در فصل های بعدی بحث می شود. روش دیگر قرار دادن گره های منفرد از پالت شئ در فضای کاری می باشد. روش سوم که ما استفاده می کنیم استفاده از Rapid Configuration یا پیکربندی سریع می باشد. پیکربندی سریع یک شبکه با یک عمل بعد از انتخاب پیکربندی شبکه توسط شما، با انواع نودها در شبکه و انواع لینک های که نودها را به هم متصل می کنند ایجاد می شود. برای ایجاد شبکه first-floor از پیکربندی سریع استفاده می کنیم. مراحل کار به شرح ذیل می باشد.

 1. در پنجره Project از منوی Topology گزینه Rapid Configuration را انتخاب می کنیم.
 2. از منوی کشویی Configuration گزینه Star را انتخاب و Next را کلیک کنید.

برای مشخص کردن مدلهای گره و مدل های لینک در شبکه، نامگذاری مدلساز به صورت زیر می باشد.

ابزارهای عمومی :

«پروتکل ۱»_ … _ «پروتکل n»_«تابع»_«حالت»

ابزارهای فروخته شده :

«فروشنده»_«بدنه/ساخته شده»_«پروتکل ۱»

«پروتکل» : مشخص کننده مشخصات پروتکل هایی که بوسیله مدل حمایت می شود.

«تابع» : مخفف توابع عمومی است که در مدل است.

«حالت» : نشان دهنده سطح شاخه مدل می باشد.

برای مثال ethernet2_bridge_int مشخص کننده، واسط (int) دارای دو پورت اترنت (ethernet2) پل (bridge) است.

فروشنده مدل ها دارای یک پیشوند اضافه ای هستند که مشخص کننده فروشنده و شماره تولید فروشنده برای شئ خاص شبکه است.

برای مثال سوئیچ ۳Com که در این فصل مورد استفاده می شود به صورت زیر می باشد.

۳C_SSII_1100_3300_4s_ae52_e48_ge3 ، این گره یک پشته از دو ۳Com SuperStack II 1100 و دو Superstack II 3300 می باشد. (۳C_SSII_1100_3300) با چهار اسلات (۴s) و پورت اترنت ۴۸ (e48) ، پورت های اترنت خود حس (ae52) و پورت اترنت ۳ گیگابیت (ge3) می باشد.

برای مشخص کردن گره ها و لینک های مورد استفاده برای ساخت شبکه به صورت زیر عمل می کنیم.

 1. تنظیم Center Node Model بر روی ۳C_SSII_1100_3300_4s_ae52_e48_ge3. این وسیله یک سوئیچ ۳Com می باشد.
 2. تنظیم Periphery Node Model بر روی Sm_Int_wkstn و تغییر تعداد گره های پیرامون به سی عدد. این گزینه تعداد ۳۰ ایستگاه را بعنوان گره های پیرامونی تنظیم می کند.
 3. تنظیم Link Model بر روی ۱۰BaseT
 4. برای مشخص کردن مکان شبکه جدید به صورت زیر عمل می کنیم.
 • تنظیم X center و Y center به عدد ۲۵
 • تنظیم Radius به عدد ۲۰
 1. سپس کلید OK را کلیک می کنیم.

با تنظیمات صورت گرفته ، شبکه در محیط Project نمایش داده می شود. حالا که توپولوژی شبکه عمومی ساخته شده است ، نیاز دارید که یک سرور به شبکه اضافه کنید. از روش دوم ایجاد اشیاء شبکه استفاده خواهید کرد :‌ کشیدن و رها کردن به فضای کاری از پالت شی ، که به صورت زیر می باشد.

 1. اگر پالت شئ باز نیست از دکمه Object Palette ، موجود در نوار ابزار استفاده و آن را باز کنید.
 2. شئ Sm_Int_server را در پالت جستجو کنید و به فضای کاری کشیده و رها کنید.
 3. دیگر نیازی به کپی جدید از این شئ ندارید، بر روی محیط کاری راست کلیک کنید تا شئ از حالت انتخاب خارج شود.(‌اگر تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید نام سرور Node_31 می باشد)

برای اتصال سرور به شبکه ستاره ای به صورت زیر عمل کنید.

 1. در پالت شئ گزینه ۱۰BaseT را جستجو کنید و بر روی آن دابل کلیک کنید.
 2. نشانگر موس را از پالت شئ به محیط کاری پروژه ببرید و بر روی سرور برای کشیدن نقطه پایانی لینک کلیک کنید سپس بر روی شئ سوئیچ در مرکز ستاره کلیک کنید تا لینک کامل شود. یک خط کشیده می شود و دو شئ را به هم وصل می کند.
 3. برای خارج شدن از حالت رسم لینک ، در فضای کاری راست کلیک کنید.

در انتها، نیاز دارید که اشیاء پیکربندی را که برای مشخص کردن کاربردهای ترافیک در شبکه وجود دارند اضافه کنید. پیکربندی اشیاء تعریف کاربرد و تعریف پروفایل پیچیده است ، ‌بنابراین می توانید این عمل را بعدا انجام دهید. برای این فصل شما فقط نیاز دارید که بدانید:

یک شئ تعریف کاربرد با پیکربندی پیش فرض کاربردهای استاندارد و یک شئ تعریف پروفایل با یک پروفایل ، ماژولهای دسترسی به پایگاه داده را دارد می باشد. فقط نیاز دارید که اشیاء را به داخل شبکه تان بکشید و رها کنید. انجام اینکار سبب می شود که ترافیک بوسیله ایستگاه ها ی دسترسی پایگاه داده در کمترین نرخ آن مدلسازی شود. مراحل کار به صورت زیر می باشد.

 1. شئ Sm_Application_Config را از پالت یافته و آن را به فضای کاری کشیده و رها کنید. برای خروج از حالت قرار دادن شئ ، در فضای کاری راست کلیک کنید.
 2. شئ Sm_Profile_Config را از پالت یافته و آن را به محیط کار کشیده و رها کنید و سپس راست کلیک کنید.
 3. پالت شئ را ببندید. حالا شبکه ساخته شده باید مشابه شکل زیر باشد.

شما حالا آماده می باشید که آمارها را جمع آوری کنید. البته ، ابتدا اجازه دهید که ویرایشگرهای Node و Process را بررسی کنیم. پردازشگرهای Node و Process برای جریان مدلساز کامل می باشند. ویرایشگر node برای ایجاد مدل های node استفاده می شوند که جریان کامل داده را با یک شئ شبکه کامل می کند. پردازشگر Process برای ایجاد مدل های پردازش که رفتار های منطقی مدل در یک مدل نود را شرح می دهد استفاده می شود.

هر گره در یک شبکه یک مدل گره زیرین دارد که جریان کامل اطلاعات در شئ را مشخص می کند. مدل های گره یک یا بیش از یک مدل را بوسیله جریان های بسته یا آمارهای سیم را به هم متصل می کنند. مدل های گره در مدل های پردازش مورد استفاده قرار می گیرند. مدل پردازش بوسیله یک دیاگرام حالت انتقال (STD) نمایش داده می شود که رفتار یک مدل گره را در اصطلاح حالات و انتقالات بیان می کند.

اجازه دهید مدل گره که سرور first floor را کنترل می کند توصیف کنیم. بر روی node_31 در ویرایشگر پروژه دابل کلیک کنید (شئ سرور). ویراشگر گره در یک پنجره جدید در مدلساز باز می شود.(شکل مدل سرور اترنت) مدل گره را در شئ سرور اترنت شبکه نمایش می دهد. مدل گره با انواع چندین ماژول متفاوت ساخته شده است که در فصل M/M/1 شرح داده می شود. جریان بسته ها و سیم های آماری به ماژول ها متصل می شوند.

amozesh opnet wan 12741 4 تصویر

شبکه First Floor در پایان کار

در طی شبیه سازی ، بسته های ارسال شده به یک ماشین کاربر بوسیله شئ هاب دریافت کننده دریافت می شوند‌(hub_rx_0_0) و پشته پروتکل برای ماژول کاربردی پردازش می شود، آنها پشته را برای مخابره ارسال می کنند‌(‌hub_tx_0_0) سپس به ماشین کاربر باز می گردند. روند کار در (شکل مدل فرستنده وگیرنده)  نمایش داده شده است.                                                                       amozesh opnet wan 12741 5 تصویر

مدل گره سرور اترنت

amozesh opnet wan 12741 6 تصویر

مدل فرستنده و گیرنده

 

اجازه دهید در مدل پردازش ، که رفتار ماژول tpal را تعریف می کند، نگاهی بیندازیم. برای دیدن مدل پردازش به صورت زیر عمل کنید.

 1. بر روی ماژول tpal دابل کلیک کنید. با انجام این عمل ویرایشگر مدل پردازش در یک پنجره جدید باز می شود.
 2. توجه کنید که ، حالات سبز و قرمز‌ و خطوط پررنگ و خط تیره شامل انتقالات بین حالات می باشد. هر حالت در مدل پردازش شامل اجرا کننده ورودی و اجرا کننده خروجی می باشد. اجرا کننده ورودی وقتی اجرا می شود که یک پردازش وارد این حالت شود و اجرا کننده خروجی زمانی که پردازش حالت را ترک کند اجرا می شود. عملگرهای اجرا شده در حالات، توسط زبان C یا ++C تعریف می شوند.
 3. یک اجرا کننده ورودی را با دابل کلیک بر روی نیمه بالایی حالت init باز کنید.
 4. یک اجرا کننده خروجی را با دابل کلیک بر روی نیمه پایینی حالت باز کنید.
 5. هر دو پنجره اجرا کننده ورودی و خروجی را ببندید. حالات توسط انتقالات به هم متصل شده اند. انتقالات می توانند شرطی ( که آنها یک امتحان منطقی می باشند که باید قبل از رخ دادن انتقال درست باشند ) یا غیرشرطی ( بدون تست منطقی) باشند. شکل زیر انتقال شرطی (‌خطوط نقطه چین) را برای حالت wait به حالت reg نشان می دهد. شرط SERV_REG قبل از اینکه انتقال بتواند رخ دهد باید درست باشد. البته انتقال از reg به wait (‌خط پر رنگ) غیرشرطی است و زمانی که کدهای حالت reg به پایان برسد اجرا می شود.
 6. ویرایشگرهای گره و پردازش را ببندید. اگر تغییراتی ایجاد کرده اید آنها را ذخیره نکنید.

amozesh opnet wan 12741 7 تصویر

انتقالات شرطی و غیرشرطی

جمع آوری آمارها :

شما می توانید آمارها را برای یک گره منحصر به فرد در شبکه تان یا برای همه شبکه ( شئ آماری) جمع آوری کنید. حالا که شبکه را ایجاد کرده اید، باید تصمیم بگیرید که نیاز به جمع آوری چه آمارهایی برای پاسخ به سئوال هایی که جلوتر در این فصل ارائه شدند را دارید.

 • آیا سرور قادر به هدایت بار اضافی شبکه دوم خواهد بود؟
 • آیا مجموع تأخیرها در سراسر شبکه بعد از نصب شبکه دوم قابل قبول می باشد؟

برای پاسخ به این سئوالات ،نیاز دارید که یک عکس لحظه ای جاری کارایی برای مقایسه داشته باشید. برای دریافت این مبنا، یک شئ آمار برای بار سرور و یک آمار عمومی برای تاخیر اترنت جمع آوری خواهید کرد. بار سرور یک کلید آمار است که کارایی کل شبکه را بازتاب می کند. برای جمع آوری آمارهای وابسته به بار سرور گام های زیر را باید انجام دهید.

راست کلیک بر روی گره سرور (node_31) و انتخاب Choose Individual DES Statistics از منوی باز شونده سرور تا جعبه گفتگوی Choose Results برای node_31 ظاهر می شود. این جعبه گفتگو به صورت سلسله مراتبی آمارهای سازماندهی شده ای که شما ممکن است به آنها نیاز داشته باشید را فراهم کرده است. برای جمع آوری بار اترنت روی سرور ، از شاخه Node Statistics در زیرشاخه Ethernet از جعبه گفتگوی Choose Results برای دیدن آمار سلسله مراتبی اترنت باز کنید. سپس چک باکس Load (bits/sec) را کلیک کنید تا قادر به جمع آوری آمار موردنظر باشید. جعبه گفتگو را با کلیک بر روی OK ببندید.

نکته : آمارهای این لیست ممکن است در نسخه های مختلف متفاوت باشند چون این لیست بستگی به نرم افزارهایی دارد که شما نصب کرده اید.

آمارهای سراسری می توانند برای رشد اطلاعات درباره شبکه بعنوان یک مجموعه استفاده شوند. برای مثال ، شما می توانید تاخیر برای همه شبکه را با جمع آوری آمار تاخیر سراسری پیدا کنید. مراحل کار به صورت زیر می باشد. در محیط کاری راست کلیک و گزینه Choose Individual DES Statistics را از منوی باز شوند فضای کاری انتخاب کنید. شاخه Global Statistics را توسعه دهید. سپس سلسله مراتب زیرشاخه Ethernet را هم توسعه دهید.بر روی چک باکس Delay (sec) برای توانایی جمع آوی داده کلیک کنید. سپس بر روی Ok برای بسته شدن جعبه گفتگوی Choose Results کلیک کنید.

حالا که آمارها را برای جمع آوری مشخص کرده اید ، پروژه را ذخیره کنید . شما تقریبا آماده اجرای شبیه سازی تان می باشید. ابتدا ، بررسی کنید که کارایی مخازن شبیه سازی شبکه به درستی تنظیم شده است. برای این منظور مراحل زیر را طی کنید.

 1. انتخاب Preferences از منوی Edit.
 2. نوشتن متن network sim در فیلد Search for و کلیک بر روی Find برای جستجوی آن.
 3. اگر فیلد Value برای کارایی Network Simulation Repositories برابر stdmod نیست ، بر روی این فیلد کلیک کنید. پنجره گفتگوی Network Simulation Repositories ظاهر می شود.
 4. بر روی دکمه Insert کلیک کنید و در آن فیلد متن stdmod را بنویسید. سپس در قسمت سفید رنگ کلیک کنید.
 5. دو مرتبه بر روی OK کلیک کنید تا پنجره گفتگوی Network Simulation Repositories و Preferences بسته شود.

اجرای شبیه سازی :

 1. انتخاب DES  و سپس انتخاب Configure/Run Discrete Event Simulation…

نکته : می توانید پنجره گفتگوی Configure Discrete Event Simulation را بوسیله کلیک بر روی دکمه Configure/Run Discrete Event Simulation(DES) از نوار ابزار باز کنید.

 1. بر روی Details… اگر آن حاضر است کلیک کنید. اگر این کلید مشاهده نشود شما در حالت نمایش جزئیات هستید و می توانید با کلیک بر روی کلید Simple به حالت نمایش ساده بروید.
 2. فیلد Duration را بر روی ۵ تنظیم کنید تا شبیه سازی برای نیم ساعت فعالیت شبکه انجام شود.
 3. فیلد Update interval را بر روی ۱۰۰۰۰ (رویداد) تنظیم کنید. این فیلد مشخص می کند که چند داده رویداد بر ثانیه در شبیه سازی محاسبه شود. در این مورد ، شبیه سازی برای ۱۰۰۰۰ رویداد وقفه داده، رویداد بر ثانیه محاسبه و نمایش داده می شود. مقدار پیش فرض این فیلد برای شبیه سازی شبکه های بزرگ پانصد هزار می باشد.
 4. تنظیم فیلد Simulation Kernel بر روی Optimized. می توانید از یکی از دو نوع هسته برای اجرای شبه سازی استفاده کنید. Development kernel داده شبیه سازی را جمع آوری می کند به طوری که می توانید مدل ها را اشکال زدایی کنید، اما optimized kernel سریعتر است.
 5. بر روی کلید Run کلیک کنید تا شبیه سازی شروع شود. هنگامی که شبیه سازی اجرا می شود ،‌یک پنجره گفتگو باز می شود و پردازش شبیه سازی را نمایش می دهد. در این پنجره زمان انجام شبیه سازی واقعی با فیلد Elapsed Time نمایش داده می شود. در شکل زیر زمان سپری شده واقعی یک ثانیه است، و مدلساز ۱۹ دقیقه و ۲۵ ثانیه از زمان شبکه را شبیه سازی کرده است. همه شبیه سازی ها باید کمتر از زمان یک دقیقه کامل شود . زمان سپری شده برطبق سرعت کامپیوتر شما متفاوت است.
 6. وقتی شبیه سازی تمام می شود، سربرگ Message ظاهر می شود. با کلیک بر روی دکمه Close جعبه گفتگوی Simulation Sequence را ببندید.

amozesh opnet wan 12741 8 تصویر

جعبه گفتگوی پردازش شبیه سازی

دیدن نتایج :

بعد از اجرای شبیه سازی ، حتما می خواهید اطلاعات جمع آوری شده برای هر آمار را ببینید. چندین راه برای دیدن نتایج وجود دارد. در این فصل از گزینه View Results از منوی میانبر فضای کاری استفاده می کنید. در فصل های بعد روش های دیگر بررسی می شوند. برای دیدن بار اترنت سرور در شبیه سازی به صورت زیر عمل کنید.

 1. راست کلیک بر روی گره سرور (node_31) و انتخاب View Results از منوی میانبر شئ سرور تا پنجره Result Browser باز شود.
 2. سلسله مراتب Ethernet از Office network.node_31 از قسمت Object Statistics را توسعه دهید.
 3. چک باکس Load (bits/sec) برای نمایش اینکه چه نتایجی را می خواهید ببینید انتخاب کنید.
 4. دکمه Show در Result Browser کلیک کنید. گراف بار شبکه در ویرایشگر پروژه ظاهر می شود ، که در شکل زیر نمایش داده شده است. نتایجی که شما به دست آورده اید ممکن است کمی متفاوت باشد که ناشی از تفاوت در مکان قرارگیری گره و طول لینک می باشد، اما گرایش کلی آن ثابت است.

amozesh opnet wan 12741 9 تصویر

گراف بار سرور

نکته : بلندترین قله این گراف که نشاندهنده بار بر روی سرور می باشد ،‌حدود ۷۰۰۰ بیت بر ثانیه می باشد. به یک مبنا برای مقایسه بعد از اضافه کردن دومین شبکه نیاز خواهید داشت.

وقتی که مشاهدات شما به پایان رسید، این جعبه گفتگوی و Result Browser را ببندید. اگر سیستم پیغامی را برای شما نمایش داد گزینه Delete را انتخاب کنید.

خصیصه View Result از منوی میانبر فضای کاری به شما اجازه می دهد که آمارهای سراسری و آمارهای اشیاء منحصر به فرد را از نمای درختی بدست آورید. همچنین نیاز دارید که تأخیر اترنت در شبکه را ببینید. برای دیدن آمارهای به صورت زیر عمل کنید.

 1. راست کلیک بر روی فضای کاری و انتخاب View Result از منوی میانبر.
 2. انتخاب گزینه Delay(sec) از Global Statistics و سپس Ethernet .
 3. انتخاب گزینه load(bit/sec) از Object Statistics سپس Office Network.node_31 و سپس Ethernet و در انتها کلیک بر روی دکمه Show برای دیدن تاخیر اترنت در کل شبکه.
 4. نکته :‌ بعد از رسیدن شبکه به حالت پایدار ، بشترین تأخیر حدود ۴ میلی ثانیه است.
 5. بعد از پایان دیدن گراف ، پنجره گراف و Result Browser را ببندید.

توسعه شبکه :

شبکه مبنا را ایجاد و آمارهای آن را جمع آوری کرده اید. حالا آماده هستید که شبکه را توسعه دهید و بررسی کنید که با بار اضافی، هنوز به اندازه کافی خوب عمل می کند. وقتی که می خواهیم یک مقایسه “چه می شود اگر” را انجام دهیم،‌ بهتر است که شبکه مبنا را بعنوان یک سناریو ذخیره کنیم و شبکه آزمایشی را بعنوان سناریوی دیگر ایجاد کنیم. به جای اینکه یک توپولوژی جدید را از آغاز ایجاد کنید، سناریوی موجود را دو نسخه خواهید کرد و تغییرات را بر روی آن اعمال می کنید. برای دونسخه کردن سناریو به صورت زیر عمل کنید.

کپی کردن سناریو :

 1. انتخاب Duplicate Scenario… از منوی Scenarios .
 2. وارد کردن expansion بعنوان نام برای سناریوی جدید.
 3. کلیک بر روی OK

سناریویی با همه نودها ، لینک ها، آمارها و پیکربندی شبیه سازی در دو نسخه ایجاد می شود که نام آن expansion می باشد. بخش second_floor به بخش first_floor شباهت دارد ، اما سروری برای خودش ندارد. برای ایجاد بخش جدید به صورت زیر عمل می کنیم.

 1. انتخاب Rapid Configuration از منوی Topology .
 2. انتخاب Star برای توپولوژی و کلیک بر روی کلید Next .
 3. کامل کردن پنجره گفتگوی Rapid Configuration به صورت زیر
  • Center Node Model : 3C_SSII_1100_3300_4s_ae52_e48_ge3
  • Periphery Node Model : Sm_Int_wkstn
  • Number : 15
  • Link model : 10BaseT
  • X: 75, Y: 62.5, Radius: 20
 4. کلیک بر روی Ok برای ایجاد شبکه

اتصال دو شبکه :

 1. اگر پالت شئ باز نیست از نوار ابزار آن را باز کنید.
 2. شاخه Cisco 2514 توسعه دهید.
 3. آیکون روتر Cisco 2514 را به داخل فضای کاری بین دو شبکه قرار دهید. برای خارج شدن از حالت رسم شئ ،‌کلیک راست کنید.
 4. در پالت شئ ،‌ شاخه Link Models را توسعه داده و بر روی آیکون لینک ۱۰BaseT دابل کلیک کنید.
 5. بین روتر سیسکو (node_50) و سوئیچ ۳Com در مرکز ستاره ، لینک ۱۰BaseT را ایجاد کنید.
 6. برای خارج شدن از حالت رسم ،‌راست کلیک کنید.
 7. پالت شئ را ببندید.
 8. انتخاب گزینه Save از منوی File.

در نهایت شبکه شما باید شبیه شکل زیر باشد.

برای اجرای سناریوی آزمایشی به صورت زیر عمل کنید.

 1. انتخاب Configure/Run Discrete Event Simulation… از منو DES .
 2. کلیک بر روی Detailed… اگر در حالت Simple هستید بررسی اینکه Duration بر روی ۵ ساعت و Update interval بر روی ۱۰۰۰۰ تنظیم شده باشد.
 3. کلیک بر روی دکمه Run برای اجرای شبیه سازی. قبلا یک پنجره پیام شروع شبیه سازی را نمایش می داد و سپس گراف انیمیشنی سرعت منوسط و جاری را در رخدادها هر ثانیه در طی شبیه سازی نمایش می دهد. وقتی که شبیه سازی کامل شد،‌شما می توانید گراف رخداد در ثانیه نتایج را در سربرگ Simulation Speed ببینید.
 4. وقتی شبیه سازی تمام شد پنجره گفتگوی پردازش شبیه سازی را ببندید.

amozesh opnet wan 12741 10 تصویر

شبکه نهایی

مقایسه نتایج :

برای پاسخ به سئوال گفته شده در مورد شبکه دوم اضافه شده در LAN موجود ، نیاز دارید که نتایج هر دو شبیه سازی اجرا شده را با هم مقایسه کنید. از منوی View Results در شئ و منوی میانبر فضای کاری برای ترکیب آمارهای سناریوهای مختلف در همان گراف استفاده خواهید کرد. برای دیدن بار سرور در هر دو سناریو در یک نگاه به صورت زیر عمل کنید.

 1. راست کلیک بر روی گره سرور‌ (node_31) برای نمایش منوی میانبر و انتخاب View Results
 2. انتخاب Current Project از منوی پایین کشیدنی از قسمت Results
 3. انتخاب هر دو سناریو موجود در لیست.
 4. انتخاب Overlaid Statistics از منوی پایین کشیدنی Presentation

وقتی که نتایج را مقایسه می کنید، انتخاب یک آمار در یک سناریو مقادیر آمار را در همه سناریوها در نمایش گراف تولید می کند. برای دیدن نتایج مراحل زیر را انجام دهید.

انتخاب آمار Load (bits/sec) از شاخه Office Network.node_31 و زیر شاخه Ethernet و کلیک بر روی دکمه Show . نتایج شما باید مشابه شکل زیر باشد.

amozesh opnet wan 12741 11 تصویر

مقایسه بار سرور

گراف شکل زیر میانگین زمان بار اترنت بین سناریو مبنا (first_floor) و سناریو آزمایشی را نمایش می دهد. در فصل بعد نحوه ایجاد میانگین زمان گراف را خواهید آموخت.

نکته :‌ هنگامی که میانگین بار در سناریو آزمایشی بیشتر است ( بعنوان چیزی که انتظار آن را داشته ایم )‌، بار بعنوان همه ظواهر برای سطح درست نخواهد بود (‌که در همه نقاط به صورت یکنواخت افزایش نیافته است) ،‌شامل یک شبکه پایا است.

amozesh opnet wan 12741 13 تصویر

مقایسه تأخیر اترنت

گام آخر، دیدن مقدار تاخیر شبکه است که بوسیله اضافه کردن طبقه دوم تأثیر گرفته است. برای مقایسه تأخیر اترنت در دو سناریو به صورت زیر عمل کنید. پنجره های گراف و Results Browser از سرور را ببندید. در فضای کاری برای نمایش منوی میانبر راست کلیک کنید و View Results را انتخاب کنید. در قسمت Show Results گزینه Delay(sec) را از شاخه Global Statistics و زیرشاخه Ethernet انتخاب کنید. بر روی دکمه Show برای نمایش گراف کلیک کنید. گراف تأخیر اترنت شما مشابه شکل زیر خواهد بود. این گراف نشان می دهد که تغییر چندانی در تأخیر اترنت در شبکه وجود ندارد. اگرچه بار سرور افزایش یافته ، اما تأخیر افزایش نداشته است. در انتها ،پنجره گراف و Results Browser را ببندید. از منوی File گزینه Close را انتخاب کنید و قبل از بسته شدن پنجره ، تغییرات را ذخیره کنید.

amozesh opnet wan 12741 12 تصویر

مقایسه بار سرور در میانگین زمان

در پایان مطمئن شوید که تنظیمات stdmod را برای Network Simulation Repositories حذف کرده اید. برای حذف تنظیمات از منوی Edit گزینه Preferences را انتخاب کنید. سپس گزینه Network Simulation Repositories را انتخاب کنید. در قسمت Value بر روی مقادیرآن کلیک کنید و گزینه Delete را انتخاب کنید. امیدواریم از اینکه آموزش بخش شبکه گسترده کوچک در آپنت را در این سایت برای شما عزیزان قرار داده ایم  راضی بوده باشید.


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید

  لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab