آموزش سیستم صف MM1 در شبیه ساز آپنت OPNET

saf 13192 1 آموزش سیستم صف MM1 در شبیه ساز آپنت OPNET

آموزش سیستم صف MM1 در OPNET

در این بخش از آموزش شبیه ساز OPNET آموزش سیستم صف MM1 در شبیه ساز آپنت OPNET را برای شما کاربران عزیز آماده کرده ایم که امیدواریم مفید بوده و مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

در تعریف صف می توان گفت که صف M/M/1 از یک بافر اولین ورودی و خروجی تشکیل شده که در آن بسته ها بصورت تصادفی و بر اساس فرایند Poisson می رسند تعریف می شود. و یک پردازشگر که سرور نام دارد بسته ها را از یک بافر مشخصی بازیابی می کند. در این بخش ویرایشگر گره را هم شرح خواهیم داد و طریقه استفاده از آن برای تولید یک صف M/M/1 را مورد بررسی قرار خواهیم داد. و همچنین در این بخش با آموزش سیستم صف MM1 یاد خواهیم گرفت که

 • از ویرایشگر پروژه می توان برای رشد آمارها استفاده کرد
 • یاد خواهیم گرفت که به چه طریق فیلترها را برای داده هایی که در طی شبیه سازی درحال رشد هستند به کار برد
 • به صورت ریاضی داده های آماری شبیه سازی را تجزیه و تحلیل نمایید.

در این بخش از ویرایشگر گره و پروژه برای ساختن صف M/M/1 ، جمع آوری آمار در مورد مدل ، اجرای شبیه سازی و تجزیه و تحلیل نتیجه بدست آمده استفاده خواهید کرد.

  توضیحات بیشتر آموزش سیستم صف MM1 در شبیه ساز آپنت در ادامه مطلب.

کارایی سیستم صف M/M/1 به پارامترهای زیر بستکی دارد.

 • زمان رسیدن بسته ها
 • اندازه بسته ها
 • ظرفیت سرویس

چنانچه ترکیب میانگین زمان رسیدن بسته و میانگین اندازه بسته از ظرفیت سرویس تجاوز کرده باشد. ‌اندازه صف به صورت نامحدود رشد می کند. در این بخش یک مدل صف M/M/1 درست خواهید کرد و از رسیدن صف به حالت پایدار ، اندازه بسته و ظرفیت سرویس اطمینان حاصل می کنید. موقعی که شبکه را طراحی می کنید، ‌باید فهمی از شبکه مدل داشته باشید تا به سئوالات جواب دهید. در این بخش بعد از کارایی سیستم صف M/M/1،‌ انواع ماژول های مورد نیاز در این مدل را مورد بررسی قرار خواهیم داد. سیستم صف MM1 توسط فرآیند Poisson که بسته های رسیده به یک بافر محدود را کنترل می کند نشان داده می شود. هنگامی که بسته های رسیده در ابتدای بافر قرار داده می شوند توسط سرور پردازش شده و به مقصد ارسال می شوند.

saf 13192 3 آموزش سیستم صف MM1 در شبیه ساز آپنت OPNETو C به معنی زمان رسیدن بسته، اندازه بسته و ظرفیت سرویس می باشد. در واقع مدل صف به ابزارهای تولید ، صف بندی و سرویس بسته ها نیاز خواهد داشت که همه این موردها در ماژول های گره و در ویرایشگر گره فراهم می شوند. برای ایجاد سیستم صف MM1 به چند شئ در ویرایشگر گره از قبیل یک صف و دو پردازشگر نیاز خواهید داشت ماژول منبع بسته ها را تولید کرده و ماژول sink بسته ها را نابود می کند. صف با بافر محدود و سرور نشان داده می شود.

ماژول پردازشگر با اهداف عمومی بلوک مدل گره ساخته شده و تنظیمات ماژول صفات مدل فرآیند رفتار خاص ماژول فرآیند را تعیین کرده و ماژول منبع که ماژول پردازشگر را ارائه می دهد بسته ها را تولید کرده و نرخ تولید بسته ها را بر مبنای بسته در ثانیه ایجاد می نماید این نرخ توسط توزیع نمایی بسته بر روی صفات Packet interarrival مشخص می شود‌ (زمان رسیدن بسته ها در صف می باشد) ماژول صف برای گزارش دادن بافر نامحدود و سرور استفاده می شوند. یک ماژول sink در مدل گره برای مرتب سازی بسته های سرویس استفاده می شوند.

از بین بردن بسته ها برای آنکه حافظه بزرگی نیاز نباشد و حافظه مجددا مورد استفاده در طی شبیه سازی مورد نیاز قرار خواهد گرفت. جریان بسته ها برای اتصال هر ماژول در ویرایشگر گره استفاده شده برای انتقال بسته ها بین ماژول تولید شده ماژول صف و ماژول sink از جریان بسته ای استفاده می شود. جریان بسته ها مسیری است که بسته ها برای انتقال از یک ماژول به دیگری طی می کنند. ماژول دیگر طی می کند شکل زیر جریان بسته ها را نشان می دهد. حالا که عناصر مورد نیاز برای ساخت این مدل گره را توضیح دادیم. می توانید ساخت این مدل را شروع کنید مدل شبکه در ویرایشگر پروژه، مانند یک مدل گره صف M/M/1 خواهد بود. اشیاء دیگر شبکه برای کامل کردن هدف مدلسازی مورد نیاز نیستند و مدل شبکه به عنوان یک گره مستقل قابل اعتبار خواهد بود.

saf 13192 2 آموزش سیستم صف MM1 در شبیه ساز آپنت OPNET

(جریان بسته ها از ماژول تولید کننده به صف و از صف به ماژول نابود کننده)

ویرایشگر گره :

برای ایجاد پروژه و سناریو ی جدید در این قسمت در وحله اول ‌ تمام پنجره های اشیائی که باز هستند را بسته و یک پروژه جدید با نام <initials>_mm1net و سناریوی m/m/1 ایجاد نمایید. در Startup Wizard دکمه Quit را کلیک نمایید تا پنجره آن بسته شود. سناریو را بعد از ایجاد مدل گره پیکربندی کرده از منوی File گزینه New… و سپس Node Model را انتخاب نمایید. پنجره ویرایشگر گره باز خواهد شد. در این پنجره چهار دکمه New, Open , Save , Print وجود دارد. همچنین مجموعه دکمه های ابزاری برای عملکرد ویرایشگر گره می باشد . مانند Create Processor برای ایجاد یک پردازش ، Creae Queue برای ایجاد یک صف ،‌Create packet stream برای ایجاد جریان بسته وجود دارد.

ایجاد ماژول پردازشگر در ویرایشگر گره :

ویرایشگر گره برای ساختن ماژول های گره مورد استفاده قرار می گیرد. که شامل ماژول های به هم پیوسته توسط جریان بسته ای و سیم های آماری می باشد. اولین گام برای ایجاد سیستم صف MM1 تعریف ماژول منبع است که به صورت تصادفی بسته ها را تولید می کند. برای این کار می توانید از ماژول پردازشگر استفاده کرده بر روی دکمه Create Processor در نوار ابزار کلیک نمایید. در مکانی که می خواهید کلیک کنید، تا پردازشگر در آن قسمت قرار گیرد. برای خارج شدن از حالت رسم کلیک راست نمایید.


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید

  لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه برای درس مهندسی اینترنت بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab