آموزش مدلسازی شبکه های LAN در آپنت OPNET

model Saze LAN 12817 2 تصویر

آموزش مدلسازی شبکه های LAN در آپنت OPNET

در این بخش از آمورش شبیه ساز OPNET آموزش مدلسازی شبکه های LAN در آپنت OPNET را برای شما کاربران عزیز قرار داده ایم امیدواریم بهترین استفاده را از این مقاله ببرید.

در این فصل می خواهیم شما عزیزان را با  آموزش مدلسازی شبکه های LAN و طرز استفاده از لینک آشنا کنیم.

در زیر اشاره شده به مواردی مانند:

 • پیکربندی پالت شئ با مدل های مورد نیاز
 • تنظیم پیکربندی پروفایل کاربردی
 • مدل LAN بعنوان یک گره تکی
 • مشخص کردن استفاده از زمینه هایی که در طول زمان در یک لینک تغییر می کند.
 • شبیه سازی سناریوهای چند مدله به طور همزمان
 • کاربرد فیلترها و نتایج به عمل آمده هم بر روی گراف ها و هم بر روی تجزیه و تحلیل صورت می گیرد. ‌انواع مدل LAN ،‌ و صفات خطوط Background Load ، که بر روی مدل ترافیک لینک استفاده می شود.

مدل های LAN در آموزش مدلسازی شبکه های LAN :

شما اگر یک شبکه گسترده بزرگ یا نرمال را مدلسازی کنید ممکن است فقط به حالاتهای خاص شبکه علاقه مند شوید. در چنین مواردی گره های منفرد می توانند همه LAN ها را مدلسازی کنند.

Link Background Load:

از صفات بار زمینه برای مدلسازی ترافیک بر روی لینک از مدل صریح هر بسته استفاده می شود. همچنین می توان از تغییرات مشخصی در ترافیک زمینه در کلیه نقاط شبیه سازی ایجاد کنید.

توضیحات بیشتر آموزش مدلسازی شبکه های LAN در ادامه مطلب.

تنظیم سناریو :

در این فصل ، WAN یک شرکت را مدلسازی خواهیم کرد که این شرکت دارای اداراتی در Atlanta ، Philadelphia ، New York و Boston, است که به شبکه مرکزی در Washington, D.C متصل می باشد. ادارات از خطوط تلفن برای اتصال به همدیگر استفاده می کنند که باعث نویز و ترافیک می شود .

این شرکت می خواهد که تعیین کنید این ترافیک زمینه بر روی ترافیک FTP شبکه شان چه تأثیری خواهد داشت برای انجام این کار باید کارایی FTP را بر روی شبکه بدون ترافیک زمینه و سپس با ترافیک زمینه مدلسازی کرد. زیرا به مدلسازی جزئیات هر LAN علاقه ای ندارید. مدل های LAN را برای مدلسازی LANهای منحصر به فرد با عنوان گره های تکی استفاده خواهید کرد.

اولین قدم در برپاکردن WAN ، مشخص کردن زمینه بالایی برای شبکه با Startup Wizard می باشد. شما می توانید با ساخت شبکه شروع کنید. بهتر است بر روی موارد زیر تمرکز کنید.

 • پیکربندی پالت شئ موجود
 • مشخص کردن نقشه ای بر روی زمینه
 • بزرگنمایی روی زمینه

یک پروژه جدید در مدلساز ایجاد کنید و پیکربندی متن های سناریو را با استفاده از Startup Wizard انجام دهید.

 1. مدلساز را اجرا کرده سپس از منوی File گزینه New و سپس Project را انتخاب و OK را بزنید.
 2. نام پروژه جدید را <initials>_LAN_Mod و نام سناریو را no_back_load قرار داده و OK را کلیک کنید.
 3. بر روی Next کلیک کنید و زمانی که Startup Wizard باز شد ، گزینه “Create empty scenario” را برای Initial Topology انتخاب کنید.
 4. می توانید یک نقشه با عنوان زمینه برای شبکه مشخص کنید. در قسمت Network Scale گزینه Choose from maps را انتخاب و دکمه Next را کلیک کنید.
 5. از لیست Border Map گزینه usa را انتخاب کنید. در لیست MapInfo Maps گزینه usa را انتخاب کنید و با کلیک کردن روی دکمه >> برای جابه جاکردن به قسمت Selected (Background first) استفاده کنید. سپس دکمه Next را فشار دهید.
 6. در پنجره Select Technologies در قسمت Model family گزینه LAN_Mod_Model_List را با کلیک کردن برروی ستون include? در شبکه قرار دهید. دکمه Next را فشار دهید.
 7. تنظیمات را مرور کرده و با کلیک بر روی کلید Finish پنجره Startup Wizard را ببندید.

ایجاد پالت اختصاصی :

در فضای کاری پالت شئ و نقشه هایی دیده می شوند. مدلساز کامل مجموعه مدل های گره و لینک را برای کار با همه در یک رده قرار می دهد. ‌در واقع پالت شئ برای نمایش می تواند یک زیرشبکه یا لیست مدل پیکربندی شود. می توانید از لیست مدل استاندارد استفاده کنید شما می توانید پالت شئ اختصاصی برای استفاده در اشیاء مدلساز ایجاد کنید. در این فصل شما یک LAN_Mod_Model_List ایجاد خواهید کرد. حالا شما آن لیست مدل را با اضافه کردن مدل گره Lan به آن وقف خواهید داد.

 1. برای باز کردن پالت شئ روی Object Palette Icon از نوار منوکلیک کنید. (‌یا انتخاب Open Object Pallete از منوی Topology در صورتی که جعبه گفتگوی پالت شئ باز نشده است) . پالت شئ به شما اجازه می دهد که اشیاء پالت را تغییر داده و آن را ذخیره کنید.
 2. با استفاده از نوار لغزان در پوشه ی بالا در نمای درختی رفته و بر روی شاخه Node Models در جعبه گفتگوی پالت شئ کلیک کرده از شاخه Node Models به مسیر زیر بروید.

Node Models > Fixed Node Model > By Name > 10BaseT

 1. در زیرشاخه ۱۰BaseT روی گزینه ۱۰BaseT_LAN راست کلیک کرده و گزینه Add to Default Palette : LAN_Mod_Model_List را انتخاب کنید. آیکون ۱۰BaseT_LAN در LAN_Mod_Model_List در پالت شئ ظاهر می شود.
 2. بر روی Close کلیک کنید تا پالت شئ بسته شود.

برای زوم کردن به این صورت عمل کنید. از نوار ابزار دکمه Zoom را انتخاب کنید. گوشه سمت چپ و بالای ناحیه زوم را انتخاب کنید و مستطیل را به گوشه راست و پایین کشیده و رها کنید. باید مطمئن باشید. که هر دو Atlanta و Boston در دید زوم شما قرار دارند. اگر منطقه زوم شده مناسب نباشد با استفاده از دکمه Zoom to Previous ، به حالت قبلی بروید سپس با استفاده از کلید Zoom دوباره زوم کنید. زوم را تا زمانی می توانید ادامه دهید که نام شهرهای Boston و Atlanta در نقشه ظاهر شود.

پیکربندی کاربردها با  آموزش مدلسازی شبکه های LAN :

کاربردها و پروفایل هایی که در LAN استفاده خواهند شد را قبل از ایجاد شبکه تعریف کنید. و همچنین می توانید پروفایل ها را با شئ تعربف پروفایل و کاربردها را با شئ تعریف کاربرد تعریف کنید. یک پروفایل، برای یک ایستگاه ، LAN به کار می رود. پروفایل، مشخص می کند که کاربردهای استفاده شده بوسیله یک گروه خاص از کاربران می باشد. ممکن است یک پروفایل برای بازاریابی و پروفایل دیگری برای مهندسی داشته باشید.

یک کاربرد می تواند هر دستور کاربردی مانند ایمیل یا یک کاربرد سفارشی را برای شما تعریف کند. هشت دستور کاربردی در حال حاضر تعریف شده است :‌ پایگاه داده اکسس ، ایمیل ،‌انتقال فایل ،‌فایل پرینت ،‌ نشست تلنت ،‌ویدئو کنفرانس ، صدا بر روی تلفن IP و کاوشگر وب.

پیکربندی شئ پیکربندی کاربرد :

برای پیکربندی یک شئ پیکربندی کاربرد، مراحل زیر را طی می کنید. پالت شئ را باز کنید. شئ Application Config را در فضای کاری پروژه قرار دهید. بر روی شئ جدید راست کلیک کرده و Edit Attribute را انتخاب کنید. پنجره گفتگوی Attribuete باز خواهد شد. بر روی علامت سئوال در کنار صفت name کلیک کنید تا توضیحات صفات را ببینید. وقتی این عمل را انجام دادید پنجره گفتگوی شرح صفت را ببندید. صفت name را به Application Configuration تنظیم کنید. صفت Application Definitions را با کلیک بر روی ستون Value به Defult تغییر دهید.

انتخاب پیکربندی Default ، برای شئ تعریف کاربرد، برای در دسترس قرار دادن از شانزده پیش پیکربندی تشکیل شده. این کاربردها پیکربندی متفاوتی از هشت کاربرد استاندارد می باشند که جلوتر از این معرفی شدند حالا قادر خواهید بود که محتوای این کاربردها را در پروفایلی که تقریباً ایجاد کردید قرار دهید. بر روی کلید OK برای پذیرش تغییرات و بستن پنجره گفتگوی Attributes کلیک کنید.

پیکربندی شئ پیکربندی پروفایل :

برای پیکربندی شئ پیکربندی پروفایل مراحل زیر را بررسی کنید شئ Pofile Config را از پالت شئ به محیط کاری پرژه قرار دهید. بر روی شئ راست کلیک کنید و Edit Attributes را انتخاب کنید. صفت name را به Profile Configuration تغییر دهید. در سطر Profile Configuration با کلیک بر روی ستون Value و انتخاب Edit… از لیست کشویی می توانید صفات موجود در آن را تغییر دهید. پنجره گفتگوی Profile Configuration باز می شود.

تعریف یک پروفایل جدید و اضافه کردن آن به جدول :

 1. مراحل زیر را طی کرده مقدار Rows را به یک تغییر دهید.
 2. نام پروفایل جدید LAN Client را با کلیک بر روی ستون Profile Name از سطر اول نامگذاری کنید.
 3. ستون بعدی یعنی Application را رها کرده ابتدا صفات دیگر را پیکربندی کنید و سپس بازگردید و این صفت را تنظیم کنید.
 4. Operation Mode را به‌ Simultaneous تغییر دهید.
 5. بر روی سلول پروفایل Start Time (seconds) برای بازشدن پنجره گفتگوی Start Time Specification کلیک کنید.
 6. از منوی کشویی Diatribution Name گزینه Constant را انتخاب کنید.
 7. گزینه Mean Outcome را به ۱۰۰ تنظیم کنید سپس با کلیک بر روی OK پنجره گفتگوی Start Time Specification را ببندید. اما پنجره گفتگوی profile configuration attribute را نبندید.

کارایی FTP را مدلسازی کنید آن کاربرد باید در پروفایل قرار گیرد.

 1. در ستون Application کلیک کنید و Edit را انتخاب کنید. پنجره گفتگوی Application باز می شود.
 2. مقدار Rows را به یک تغییر دهید.
 3. فیلد Name را به File Transfer(Heavy) با کلیک در سلول و انتخاب کاربرد از لیست کشویی انجام دهید. محتوای لیست کشویی بوسیله شئ پیکربندی کاربرد کنترل می شود. وقتی که Default را بعنوان مقدار صفت Application Definitions در این شئ انتخاب می کنید، ‌در لیست کاربردها قرار می گیرد. مهمترین نکته ای که وجود دارد این است که، لیست حاوی شانزده موجودیت می باشد و نسخه های سبک و سنگین برای هر هشت کاربرد استاندارد می باشد.
 4. Start Time Offset را به Uniform (0,300) تنظیم کنید. بررسی کنید که Distribution Name برابر uniform باشد. و Minimum Outcome برابر صفر و Maximum Outcome برابر ۳۰۰ باشد. سپس کلید OK را کلیک کنید.
 5. بر روی OK کلیک کنید تا جعبه گفتگوی Applications Table بسته شود.
 6. بر روی OK کلیک کنید تا Profile Configuration Table بسته شود سپس دوباره بر روی OK کلیک کنید تا جعبه گفتگوی Attributes هم بسته شود.

ساخت شبکه با  آموزش مدلسازی شبکه های LAN :

حالا که سناریو را تنظیم کرده اید،‌ و کاربردها را پیکربندی کرده اید، و پروفایلی را که از کاربرد استفاده می کند را ایجاد کردید ، آمادگی ساخت WAN را دارید. چون شبکه شامل چهار زیرشبکه مشابه است شما می توانید اولین زیرشبکه را در Atlanta با گره های داخلی آن ایجاد کرده و سپس زیرشبکه را به Boston ، New York و Philadelphia کپی کنید. در Washington, D.C. هم می توانید آن را کپی کنید و سپس خصوصیات آن را درست کنید.

این قسمت از فصل بر روی ساخت زیرشبکه ، کپی برداری از اشیاء شبکه ،‌اصلاحات زیرشبکه و اتصال زیرشبکه ها به همدیگر ،‌ می باشد زیرشبکه ، یک شبکه منفرد است که شامل دیگر اشیاء شبکه ، مانند لینک ها ،‌گره ها و دیگر زیرشبکه ها می باشد. زیرشبکه به شما این اجازه را می دهد که شبکه های پیچیده را بصورت خلاصه نمایش دهید. زیرشبکه برای سازماندهی مدل شبکه تان به شماکمک می کند.

ایجاد زیرشبکه با  آموزش مدلسازی شبکه های LAN :

می توانید زیرشبکه را در داخل زیرشبکه بصورت یک درجه بندی نامحدود قرار دهید. در این فصل از زیرشبکه با عنوان ظرف منطقی برای ادارات در هر شهر استفاده کرد. برای ایجاد زیرشبکه مراحل زیر را می توان انجام داد.

 1. پالت شئ را باز کرده و آن را در سمت راست صفحه نمایش دهید.
 2. سپس یک زیرشبکه در Atlanta قرار دهید. به این صورت که بر روی آیکون زیرشبکه در پالت شئ کلیک کرده و آن را در فضای کاری قرار دهید. سپس برای خروج از حالت رسم کلیک راست کنید.

وسعت زیرشبکه در زیرشبکه Atlanta را اصلاح نمایید وسعت زیرشبکه ،‌ منطقه جغرافیایی است که بوسیله زیرشبکه پوشش داده می شود، که ممکن است از منطقه واقعی خیلی بزرگتر باشد. وسعت زیرشبکه در شکل زیر با یک مستطیل در اطراف آیکن زیرشبکه دیده می شود. برای تنظیم وسعت زیرشبکه بر روی آن راست کلیک کنید و Edit Attributes (Advanced) را انتخاب کنید. صفت name را به Atalanta تغییر دهید. صفت های x span و y span را به .۲۵ تغییر دهید. واحد اندازه گیری این صفت ها بوسیله واحد اندازه گیری سطح بالای منطقه تعیین می شود که در این مورد درجه می باشد.

منطقه پوشش داده شده بوسیله .۲۵ برابر یک چهارم یک درجه عرض جغرافیایی یا طول جغرافیایی می باشد. سپس OK را بزنید. نکته ای که وجود دارد این است که وسعت زیرشبکه کمتر شده است. ممکن است علامت آن در زیر آیکون زیرشبکه مخفی شده باشد.

model Saze LAN 12817 1 تصویر

(زیر شبکه وتحت پوشش آن)

برای دیدن محتویات داخل زیرشبکه ، بر روی شئ زیرشبکه دو بار دابل کلیک کنید وقتی که بر روی زیرشبکه دابل کلیک می کنید، مدلساز دید تان را برای دیدن محتویات داخل زیرشبکه تغییر می دهد. زیر شبکه می تواند حاوی گره ها لینک ها و دیگر زیرشبکه ها باشد. ویژگی های خطوط زیرشبکه بر مبنای شبکه والد است. اگر تنظیمات خطوط زیرشبکه نامناسب است ، می توانید آنها را متناسب با شبکه تان تغییر دهید. برای تغییر آنها به صورت زیر عمل کنید.

 1. بر روی زیرشبکه Atlanta دابل کلیک کنید.
 2. از منوی View گزینه Background و سپس Set Properties را انتخاب کنید.
 3. Units را به Meters تنظیم کنید.
 4. Resolution را به ۱۰ pixels/m تنظیم کنید.
 5. چک باکس Satellite Orbits را از ستون Visible غیرفعال کنید.
 6. بررسی کنید که گزینه Drawing به Dashed تنظیم شده باشد.
 7. گزینه Division را به ۱۰ تنظیم کنید.
 8. با کلیک بر روی کلید Close پنجره گفتگو را ببندید.

ایجاد مدل LAN با  آموزش مدلسازی شبکه های LAN :

می توانید زیرشبکه ها را با یادگیری آموزش مدلسازی شبکه های LAN به کار ببرید. برای ایجاد مدل LAN مراحل زیر را طی کنید.

 1. ۱۰BaseT_LAN را در محیط کاری قرار دهید.
 2. بر روی ۱۰BaseT_LAN راست کلیک کنید و گزینه Edit Attribute را انتخاب کنید.

می توانید صفات یک مدل LAN را تغییر داده و یک شبکه با تعداد مشخصی ایستگاه کاری و پروفایل ترافیک را نمایش می دهد.

 1. صفت name مدل LAN را به office_LAN تغییر دهید.
 2. گروه صفات Application را گسترده و از صفت Application : Supported Profiles گزینه Edit… را انتخاب کنید.
 3. مقدار یک را برای Rows انتخاب کنید.
 4. Profile Name را به LAN Client تغییر دهید. این LAN از پروفایل کاربر LAN استفاده خواهد کرد، که قبل از این ایجاد کرده بودید. این پروفایل شامل کاربرد File Transfer (Heavy) می باشد. LAN ترافیکی که مدل های سنگین FTP استفاده خواهدکرد دریافت و ارسال می کند.
 5. ستون Number of Client را به ۱۰ تنظیم کنید. سپس دوبار بر روی OK کلیک کنید.

در این مرحله در زیرشبکه Atlanta 10 ایستگاه کاری قرار دارد که در شکل زیر نمایش داده شده است. این شئ شبکه برابر با یک LAN با توپولوژی ستاره با ۱۰ ایستگاه کاری است. چون این مدلLAN فقط ترکیبی از ایستگاه ها و لینک ها می باشد ، باید به یک روتر متصل باشد آن روتر می تواند به روترهای دیگر در شبکه متصل شود. برای ایجاد یک روتر مراحل زیر را باید انجام داد.

 model Saze LAN 12817 2 تصویر

(مقایسه دو نوع شبکه محلی با ۱۰ ایستگاه کاری)

 1. گره BN_BLN_4s_e4_f_sl8_tr4 را از پالت شئ به فضای کاری در نزدیکی گره Office_LAN قرار دهید.
 2. نام آن را به router تغییر بدهید
 3. گره های office_LAN و router را با لینک ۱۰BaseT به هم وصل کرده سپس کلیک راست کنید.

کپی کردن و اتصال زیرشبکه ها :

زیرشبکه Atlanta پیکربندی شده است. چون زیرشبکه ها در دیگر شهرها هم همسان است ، ‌می توانید زیرشبکه Atlanta را کپی کرده و در مکان مناسب قرار دهید. وقتی که چندین زیرشبکه دارند می توانید این اشیاء را کپی برداری کنید. برای کپی زیرشبکه به صورت زیر عمل کنید.

 1. به زیرشبکه والد بوسیله کلیک بر روی کلید Go to Parent Subnet در نوار ابزار بروید.
 2. زیرشبکه را انتخاب کنید.
 3. از منوی Edit گزینه Copy را انتخاب کنید
 4. زیرشبکه را در هر چهار شهر مختلف قرار دهید. برای این منظور از منوی Edit گزینه Paste را انتخاب کنید یا کلیدهای CTRL + V را از صفحه کلید فشار داده و بر روی آیکون شهرهای مورد نظر کلیک کنید. این عمل را به تعداد شهرهای مورد نظر انجام دهید.
 5. بر روی هر زیرشبکه کلیک راست کرده و از منوی میانبر گزینه Set Name را انتخاب کنید. نام زیرشبکه ها را به صورت Washington_DC , Philadelphia , New_York , Boston تغییر دهید.
 6. در ادامه هر زیر شبکه را به اداره Washington_DC متصل کنید. لینک LAN_Mod_PPP_DS0 را از پالت شئ انتخاب کنید. یک لینک از Atlanta به Washington_DC رسم کنید. جعبه گفتگوی Select Nodes ظاهر می شود که می پرسد کدام گره در زیرشبکه نقطه انتهایی لینک می باشد. برای Node a گره router را انتخاب کنید و برای Node b گره Washington_DC.router را انتخاب کنید. سپس بر روی OK برای برقراری لینک کلیک کنید. این اعمال را برای همه زیرشبکه ها به Washington_DC انجام دهید. برای جلوگیری از روی هم افتادن خطوط ،‌می توانید هنگام رسم در نقطه میانی در فضای کاری کلیک کنید تا وقتی که می خواهید به نقطه پایانی برسید. سپس در آخر راست کلیک کنید.

برای کامل کردن شبکه ، اداره اصلی در Washington D.C. نیاز است که یک سوئیچ و یک سرور داشته باشید. برای پیکربندی شبکه در D.C. مراحل زیر را طی کنید.

 1. بر روی زیرشبکه Washington_DC دابل کلیک کنید تا وارد آن شوید.
 2. یک سوئیچ Bay Network Accelar1050 و یک گره ethernet_server در فضای کاری قرار دهید.
 3. نام سوئیچ قرار داده شده را به switch و سرور را به FTP تغییر دهید.
 4. گره های router و FTP را با لینک ۱۰BaseT به سوئیچ متصل کنید. پالت شئ را ببندید.

پیکربندی سرور برای پشتیبانی از FTP :

 1. پنجره گفتگوی Attribues را برای سرور FTP باز کنید.
 2. گروه صفات Applications را گسترش دهید.
 3. از صفت Application : Supported Srvices گزینه Edit… را انتخاب کنید.
 4. مقدار Rows را برابر یک قرار دهید.
 5. از منوی کشویی Name گزینه File Transfer (Heavy) را انتخاب کنید.
 6. دو بار OK را کلیک کنید تا پنجره های گفتگوی Supported Servicesو (FTP)Attributes بسته شود. زیرشبکه Washington D.C. کامل شده است. به زیرشبکه اصلی بروید و از منوی File گزینه Save را انتخاب کنید تا پروژه تان ذخیره شود.

بار زمینه :

حالا که یک مدل با عنوان پایه برای کارایی شبکه ایجاد کرده اید ،‌ می توانید بار زمینه را به خطوط متصل به شهرها اضافه کنید و نتایج را در دو سناریو مقایسه کنید. در ادامه از سناریو کپی برداری کرده و بار زمینه را بر روی لینک ها تغییر دهید.

کپی کردن سناریو :

بار زمینه یک وسیله مؤثر مدلسازی برای شناخت بار ترافیک در یک لینک می باشد. شبکه نشان می دهد که ترافیک در طول روز هنگام رسیدن کارمندان و شروع کار به مرور افزایش می یابد. می توانید از سودمندی خط زمینه برای مدل سازی این الگو استفاده کنید. چون می خواهید کارایی شبکه را با سودمندی بار زمینه مقایسه کنید، باید دو سناریو آماده کنید. سناریو موجود را کپی برداری کنید و سپس ترافیک زمینه را به آن اضافه کنید. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید.

 1. از منوی Scenarios گزینه Duplicate Scenario… را انتخاب کنید.
 2. نام سناریو را back_load بگذارید و OK را کلیک کنید.

بار زمینه یک صفت برای هر لینک هست برای تنظیم بار زمینه بر روی لینک های بین شهرها به صورت زیر عمل کنید.

 1. لینک های بین زیرشبکه ها را انتخاب کنید. بر روی لینک بین Washington D.C. و Atlanta راست کلیک کنید و گزینه Select Similar Links را انتخاب کنید.
 2. پنجره گفتگوی Attributes برای لینک بین Washington D.C. به Atlanta را انتخاب کنید.
 3. در ستون Value از صفت Traffic Information کلیک کنید و Edit… را انتخاب کنید.
 4. جدول Traffic Information ظاهر می شود. مقدار Rows را برابر یک قرار دهید.
 5. بر روی ستون router->Washington_DC.router کلیک کنید و Edit… را انتخاب کنید.
 6. ستون Average Packet Size را به Default تغییر دهید.
 7. در ستون Value از سطر Traffic Load(bps) کلیک کنید و Edit… را انتخاب کنید.
 8. نام پروفایل را به My_Wan_Load تنظیم کنید.
 9. جدول پروفایل را به این صورت تنظیم کنید که در ۳۰۰ ثانیه اول شبیه سازی ، بار زمینه بر روی این لینک ۱۹۲۰۰ بیت بر ثانیه خواهد بود (‌که معادل ۳۰ درصد از ظرفیت لینک DS0 می باشد.). برای ۲۰۰ثانیه بعدی ، بارزمینه ۲۵۶۰۰ بیت بر ثانیه (‌حدود ۴۰ درصد از ظرفیت لینک) و برای قسمت پایانی شبیه سازی،‌بار برابر ۳۲۰۰۰بیت بر ثانیه می باشد (‌حدود ۵۰ درصد ظرفیت لینک).(مطابق جدول زیر)

model Saze LAN 12817 03 تصویر

(مقادیر وارد شده در جدول پنجره گفتگوی پروفایل)

 1. بر روی OK کلیک کنید تا جدول پروفایل بسته شود.
 2. بر روی ستون router-> Atlanta.router کلیک کنیدو Edit… را انتخاب کنید .
 3. Average Packet Size (bytes) را به Default تنظیم کنید.
 4. بر روی سلول Value از Traffic Load(bps) کلیک کنید و Select… را انتخاب کنید.
 5. ابتدا از لیست Profile Library گزینه <Local Profiles> و سپس از ستون Profiles گزینه My_WAN_Load را انتخاب کنید.
 6. دوبار بر روی OK کلیک کنید تا پنجره گفتگوی Profile Selection و سپس Traffic Information بسته شود. اما پنجره Attributes را نبندید.
 7. آخرین قدم در تنظیمات Traffic Information ، کاربرد تغییرات ایجاد شده در لینک Atalanta – Washington_DC به تمام لینک های انتخاب شده می باشد برای این منظور در پنجره گفتگوی (Atalanta <-> Washington_DC)Attributes گزینه Apply to selected object را انتخاب کنید. با کلیک بر روی OK پنجره گفتگوی آن را ببندید و اگر برای ادامه نیاز داشتید دکمه Yes را کلیک کنید. بعد از انجام تغییرات در ناحیه پیغام پنجره پروژه پیغام ۴ شئ تغییر کردند را نمایش می دهد.
 8. از منوی File گزینه Save را برای ذخیره پروژه کلیک کنید.

جمع آوری آمارها :

در اینجا هر دو سناریو پیکربندی شده و آمادگی جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیلی آن را دارید. آمارهای مربوط به این شبکه ، آمارهای توان عملیاتی و سودمندی برای لینک ها و زمان دانلود سراسری FTP برای شبکه می باشد. در ادامه آمارهایی برای جمع آوری هر سناریو مشخص خواهید کرد و بین سناریو ها سوئیچ خواهید کرد و چند سناریو را همزمان باید اجرا کنید.

برای جمع آوری آمارها ، در فضای محیط کاری کلیک راست کرده و گزینه Choose Individual DES Statistics را انتخاب کرده و از مسیر Global Statistics > Ftp گزینه Download Response Time (sec) را انتخاب کنید. سپس از مسیر Link Statistics > point-to-point گزینه های throughput (bits/sec) –> و utilization –> را انتخاب کنید. در نهایت با انتخاب کلید OK پنجره گفتگوی Choose Results را ببندید.

آمارهای مفید و توان عملیاتی که مشخص کردید برای هر لینک در شبیه سازی جمع آوری می شود برای مقایسه آمارها در سناریو back_load و no_back_load ، همان آمارها در سناریوی no_back_load هم باید جمع آوری شوند. برای ایجاد تغییرات در سناریو و جمع آوری آمارها از منوی Senarios گزینه Switch To Scenario را انتخاب و سناریوی no_back_load را انتخاب می کنیم. در این سناریو همان آمارها یی را جمع آوری می کنیم که در پاراگراف قبلی توضیح داده شده است.

در واقع شما آماده اجرا شبیه سازی برای جمع آوری آمارهایی که مشخص شده می باشید. با استفاده از پنجره گفتگوی Manage Scenarios می توانید نام سناریو و تنظیماتشان را تغییر دهید و یک سناریو را به تنهایی و چند سناریو را همزمان اجرا کنید. به جای اجرای هر شبیه سازی به طور جداگانه ، می توانید آنها را برای اجرای پشت سر هم دسته بندی کنید. برای اجرای چند سناریو با هم باید مراحل زیر را انجام دهید.

 1. از منوی Senarios گزینه Manage Senarios… را انتخاب کنید. پنجره گفتگوی Manage Senarios ظاهر می شود.
 2. بر روی ستون Results برای هر دو سناریو کلیک کرده و مقدار آنها را به <collect> تغییر دهید.
 3. برای هر دو سناریو ، مقدار Sim Duration را به ۲۰۰۰و مقدار Time Units را به Seconds تغییر دهید. سپس بر روی کلید OK کلیک کنید. این روش اجرا، هر دو سناریو را شبیه سازی می کند. یک پنجره گفتگوی DES Execution Manager نمایش داده می شود که پردازش شبیه سازی را نشان می دهد. وقتی که شبیه سازی انجام شد با کلیک بر روی کلید Close پنجره گفتگو را ببندید.در پایان درست اجرای شبیه سازی وضعیت هر دو سناریو به صورتCompleteتبدیل می شود.

مقایسه نتایج :

می توانید نتایج دو شبیه سازی بررسی کنید. چون در هر سناریو آمارهای یکسانی جمع آوری شده اند می توانید ویژگی مقایسه نتیجه را برای آنها ببینید. برای دیدن نتیجه برای دو یا چند سناریوی مختلف در مجاورت همدیکر می توانید از ویژگی Compare Results استفاده کنید. همچنین می توانید از فیلترهای ساخت قبلی برای گراف ها استفاده کنید. در ادامه مقایسه نتیجه بین سناریوها و به کاربردن فیلتر برای گراف ها را می بینید.

ویژگی Compare Results نتیجه دو یا چند سناریو را نمایش می دهد. برای دیدن سودمندی لینک به صورت زیر عمل کنید.

 1. در فضای کاری راست کلیک کنید و View Results را انتخاب کنید.
 2. در سربرگ DES Graphs در قسمت Results for گزینه Current Project را انتخاب کنید. پس از نمایش دو سناریو چک باکس هر دو را انتخاب کنید.
 3. از مسیر Object Statistics > Network > Atlanta <-> Washington_DC [0] > point-to-point گزینه Utilization–> را انتخاب کنید.
 4. از قسمت منوی فیلتر به جای As Is گزینه Average را انتخاب کنید.
 5. از منوی کشویی در قسمت Presentation گزینه Overlaid Statistics را انتخاب کنید.
 6. با کلیک بر روی Show نمودار نمایش داده می شود. نمودار شما باید شبیه شکل زیر باشد.

شبکه با بار زمینه سود بیشتری دارد. ممکن است بخواهید سودمندی دیگر لینک ها را برای تعیین بیشترین سودمندی در هر لینک ببینید.

می توانید توان عملیاتی را از مسیر Object Statistics > Network > Atlanta <-> Washington_DC [0] > point-to-point > و انتخاب گزینه throughput (bit/sec) مقایسه کنید.

model Saze LAN 12718 5 تصویر

(مقایسه میانگین سودمندی(سمت راست) و میانگین زمان پاسخ سراسری FTP ( سمت چپ)

در ادامه زمان پاسخ FTP را خواهید دید. گراف سودمندی لینک را جابجا کنید و دکمه Unselect را از پنجره گفتگوی Compare Results انتخاب کنید.

گزینه Download Response Time (sec) را از مسیر Global Statistics > Ftp انتخاب کنید. بررسی کنید که منوی فیلتر Average باشد و سپس کلید Show را انتخاب کنید. گراف شما باید شبیه شکل بالا (سمت چپ) باشد. در این گراف خط بالا زمان پاسخ با بار زمینه و خط پایین بدون بار زمینه می باشد. این نمودار نشان می دهد که شبکه به یک حالت دائمی رسیده است ، زمان پاسخ در چند ثانیه تا زمانی که لینک به بار سنگین می رسد افزایش می یابد.

در پایان از منوی File گزینه Close را انتخاب کنید تا تغییرات انجام شده ذخیره شود. برای حذف تنظیمات از منوی Edit گزینه Preferences را انتخاب کنید در پنجره باز شده network simulation را جستجو کرده و در صورتی که دارای مقدار باشد را حذف کنید. امیدواریم از آموزش مدلسازی شبکه های LAN راضی بوده و نتیجه بهتری را حاصل کنید


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید

  لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ اینترنت اشیا بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبکه SDN شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه شبکه عصبی پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab