استخراج متن از تصاویر منوی غذای رستوران (OCR) با نرم افزار متلب

matlab ocr 20431 1 تصویر

پروژه استخراج متن از تصاویر منوی غذای رستوران (OCR) در MATLAB

پروژه استخراج متن از تصاویر منوی غذای رستوران را با نرم افزار MATLAB آماده کردیم که یک نوع سیستم OCR بوده و یک پروژه مناسب پردازش تصویر، بینایی ماشین، شناسی الگو و هوش مصنوعی است. در ادامه به معرفی سیستم های OCR و این پروژه پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی آن قرار داده شده است.

هنگام مراجعه به رستوران کشور های خارجی، اغلب مردم با نام غذا های موجود در منو آشنا نیستند. این موضوع نه تنها به دلیل متفاوت بودن زبان است، بلکه مهم تر دلیل در تفاوت های فرهنگی می باشد. در این پروژه پردازش تصویر و بینایی ماشین، برنامه ای برای کمک به مردم طراحی شده است که پس از استحراج اطلاعات از تصاویر، می توان آن متن را با یک ابزار مترجم، به زبان مورد نظر تبدیل کرد.

سیستم‌ های استخراج متن از تصاویر (OCR):

هدف سیستم های استخراج متن از تصاویر یا (Optical character recognition – OCR)، بازیابی متن از روی عکس مربوط به صفحه اسکن شده و یا عکس های دیجیتالی می باشد. سیستم های OCR قابلیت تبدیل متن چاپ شده به فایل الکترونیکی را به صورت مستقیم فراهم می سازد که دقت تشخیص و تبدیل صحیح نیز به قدرت الگوریتم های پردازش تصویر و شناسایی الگو مورد استفاده در سیستم بستگی دارد. سیستم های استخراج متن از تصاویر یا استخراج ویژگی های تصاویر کاربرد های مهمی نظیر کمک به قرائت روشندلان (نابینا و کم بینا)، اتوماسیون اداری و فرآیند تولید کتابخانه با منابع دیجیتالی و غیره است.

توضیحات بیشتر، فیلم و تصاویری از خروجی پروژه استخراج متن از تصاویر منوی غذای رستوران در ادامه مطلب.

بررسی پیشرفت و آینده OCR:

بازدهی الگوریتم های مورد استفاده در سیستم های OCR هنوز به صد درصد نرسیده و روز به روز در حال تکامل است. اصلی ترین مشکل در بازسازی تصاویر اسناد با کیفیت پایین، چسبیدن کاراکتر ها در کنار هم یا بریده شدن استروک ها می باشد که در الگوریتم هایی که جدیدا شاهد ارائه شدن آنها در مقالات مختلف هستیم، تلاش می شود تا به این مشکل غلبه کنند. سیستم های OCR را می توان گسترده ترین موضوع پژوهشی و تحقیق در زمینه بازشناسی الگو (Pattern Recognition) دانست.

شناسایی و تفسیر گرافیک یک امر مهم در تحلیل اسناد می باشد چرا که عناصر گرافیکی به شکل های مختلفی در کنار متن قرار دارند، به طور مثال: دیاگرام هایی که مفاهیم متن را روشن و واضح تر می کنند، لوگو های شرکت ها در سربرگ نامه های اداری، خط های جدا کننده فیلد ها در جداول و همینطور قسمت های متنی. به طور کلی هدف این است که اطلاعاتی به دست آید که بتوانیم معنای محتوای تصاویر اسناد را توصیف کنیم.

تصویر خروجی ۲:

matlab ocr 20431 2 تصویر


انجام پروژه ها و شبیه سازی مقالات و پایان نامه ها با متلب

انجام پروژه ها و شبیه سازی مقالات و پایان نامه ها با متلب

مشاهده انجام پروژه با متلب
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید

  لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ اینترنت اشیا بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبکه SDN شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه شبکه عصبی پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab