افزایش طول عمر و کاهش مصرف انرژی WSN با الگوریتم قلمرو رنگی در متلب

 • سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸
 • بازدید 594 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (100 امتیاز از 20 رای)
  Loading...

matlab wsn ghalamro 15169 1 تصویر

پروژه افزایش طول عمر و کاهش مصرف انرژی در شبکه حسگر بی سیم با MATLAB

در این پست پروژه افزایش طول عمر و کاهش مصرف انرژی WSN با الگوریتم قلمرو رنگی را در متلب به همراه داکیومنت کامل و فیلم آموزشی فارسی آماده کره ایم که الگوریتم آن که یک الگوریتم نوین و کاملا جدید می باشد و برای اولین بار توسط تیم نوآوران گرمی در این پروژه ارائه شده است. در ادامه به معرفی شبکه حسگر بی سیم و الگوریتم قلمرو رنگی پرداخته و قسمت هایی از فیلم آموزشی این پروژه به همراه تصاویر خروجی قرار داده شده است.

شبکه حسگر بی سیم (WSN)

یک شبکه حسگر بی سیم عبارت است از مجموعه از نود های حسگر که تحت یک الگوریتم تعریف شده و به شکل بی سیم، اطلاعت را جمع ‌آوری و پردازش می‌ کند. مزیت اصلی این شبکه‌ ها مقیاس پذیری و در دسترس بودن می‌ باشد و در عوض عیب این شبکه ها، محدودیت های سخت افزاری و مصرف انرژی می ‌باشد، تحقیقات بسیاری در زمینه ارائه الگوریتم های بهینه سازی مصرف انرژی، در این شبکه ‌ها ارائه شده است، که هر کدوم نقطه قوت و ضعفی را دارا هستند، لذا در این پروژه نیز هدف ارائه روشی بهتر از روش های پیشین با تکیه بر الگوریتم قلمرو رنگی (ابداع شده توسط ما)، برای کاهش مصرف انرژی در مقابل محدودیت های سخت افزاری، می ‌باشد.

معرفی پروژه

روش بکار گرفته شده در این پژوهش استفاده از الگوریتم قلمرو رنگی برای کاهش مصرف انرژی شبکه می ‎باشد که در آن تلاش شده تا حداقل نیاز برای تبادل اطلاعات بین نود ها و نود ها با سینک مرکزی صورت گیرد. در این پروژه بعد از ایجاد شبکه، ابتدا تمامی نودها به شکل همگن مقدار دهی شدند، سپس تعداد دور روی حداکثر مقدار ۱۰۰۰۰ دور تنظیم گردید، در طول هر دور، ابتدا سرخوشه ‌ها با استفاده از پارامتر های تنظیم کننده که در داکیومنت پروژه نیز توضیح داده شده است، انتخاب می ‌گردد.

قلمرو هر سرخوشه، با توجه به ناحیه سرخوشه و نیز ناحیه شبیه سازی تعیین می‌ گردد، تا در این قلمرو، هیچ سرخوشه (sink) دیگری تعیین نگردد، بعد از انتخاب سرخوشه ‌ها، نود های عادی با توجه به فاصله، به شکل یک گام، سرخوشه بهینه خود را بر اساس انرژی باقی مانده و فاصله انتخاب می‌کنند، سپس تبادل اطلاعات در یک دور صورت می‌ گیرد، که در طول هر دور صرفا هر نود عادی یک بار اطلاعات خود را ارسال می‌ کند. اما نودهای سرخوشه، تمامی اطلاعات را از نودهای دیگر دریافت کرده و با حذف اطلاعات مشترک و خوشه، اطلاعات اساسی را به نود سینک ارسال می‌ کنند، سپس، انرژی مصرفی نودهای عادی با تکیه بر فاصله از سرخوشه و انرژی مصرفی سرخوشه‌ ها با تکیه بر فاصله و نیز تعداد نود هایی که آنها را به عنوان سرخوشه‌ ها انتخاب کرده ‌اند، ارزیابی می ‌گردد و در نهایت این انرژی ارزیابی شده، از انرژی باقی مانده نود های عادی و سرخوشه کم می گردد.

نتایج شبیه سازی با نرم افزار MATLAB

نتایج این تحقیق با تاکید بر پایداری شبکه، بر مبنای دو فاکتور اساسی کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر شبکه حسگر بی سیم ارزیابی گردید، خروجی شبیه سازی با نرم افزار متلب نشان دهنده افزایش توازن مصرف انرژی و نزدیک شدن عمر شبکه (زمان اولین مرگ) و عمر قطعی شبکه (زمان آخرین مرگ)، می باشد، که نشان دهنده کارایی بالای شبکه نسبت به الگوریتم لیچ (LEACH) و روش‌های دیگر می ‌باشد.

توضیحات بیشتر، توضیح خط به خط کد های برنامه و فیلم آموزشی به همراه پروژه ارائه می گردد.

تصاویر خروجی پروژه در محیط MATLAB

طراح کلی پروژه:

matlab wsn ghalamro 15169 8 تصویر

تصویر خروجی ۱:

matlab wsn ghalamro 15169 2 تصویر

تصویر خروجی ۲:

matlab wsn ghalamro 15169 3 تصویر

تصویر خروجی ۳:

matlab wsn ghalamro 15169 4 تصویر

تصویر خروجی ۴:

matlab wsn ghalamro 15169 5 تصویر

تصویر خروجی ۵:

matlab wsn ghalamro 15169 6 تصویر

تصویر خروجی ۶:

matlab wsn ghalamro 15169 7 تصویر


شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

مشاهده پروژه ها و مقالات شبیه سازی شده
انجام پروژه ها و شبیه سازی مقالات و پایان نامه ها با متلب

انجام پروژه ها و شبیه سازی مقالات و پایان نامه ها با متلب

مشاهده انجام پروژه با متلب
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  مسعود جوادی دوشنبه , 17 خرداد

  سلام من چندین بار از سایت شما خرید کردم میشه واسه این پروژه بهم تخفیف بدین ؟؟

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  سلماز نیکجو شنبه , 29 خرداد

  سلام من این پروژرو خرید کردم می خوام دانلودش کنم خطا میده چند بارهم امتحان کردم ولی فایده ای نداشت شاید از سیستمم باشه چه جوری می تونم این مشکلو حلش کنم می تونین کمکم کنین .

 3. تصویر آواتار کاربر 0
  زهرا محتوی دوشنبه , 7 تیر

  سلام پروژه افزایش طول عمر و کاهش مصرف انرژی WSN رو میشه با الگوریتم های دیگه هم نوشت .

  • تصویر آواتار کاربر 2
   نوآوران گرمیدوشنبه , 7 تیر

   بله قابل انجامه، اگر شما ایده خاصی مد نظر دارید می تونیم در این شبکه پیاده سازی کنیم. در صورت نیاز به راهنمایی با ایمیل و شماره تماس های داده شده با ما در ارتباط باشید.

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ اینترنت اشیا بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبکه SDN شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه شبکه عصبی پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab