انواع فایل سیستم در ویندوز و تفاوت بین FAT32 و NTFS

 • چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶
 • بازدید 202 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (15 امتیاز از 3 رای)
  Loading...

windows file system fat32 ntfs 21676 تصویر

فایل سیستم در ویندوز

در این بخش به بررسی تفاوت ها و ویژگی های انواع فایل سیستم می پردازیم و توضیحات مختصری در مورد هر کدام از آن ها ارائه می دهیم. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با فایل سیستم در ویندوز و تفاوت بین FAT32 و NTFS آشنا سازیم.

فایل سیستم چیست ؟

فایل سیستم در ویندوز در حقیقت روشی است که به منظور ذخیره، مدیریت و سازمادهی داده های ذخیره شده بر روی هارد دیسک استفاده می شود. فایل سیستم روشی را برای جدا کردن داده های موجود بر روی یک درایو و تبدیل کردنشان به قطعاتی مجزا که فایل نامیده می شوند ارائه می نماید. دیسک ها در حالت عادی فقط ۰ و ۱ را متوجه می شوند و داده ها را به این شکل ذخیره می کنند. فایل سیستم به این ۰ و ۱ ها معنا می بخشد و آن ها را به قطعاتی جدا از هم که فایل نامیده می شوند به ما ارائه می دهد.

انواع فایل سیستم

 • فرمت FAT که مختصر شده عبارت File Allocation Table می باشد.
 • فرمت NTFS که مختصر شده عبارت New Technology File System می باشد.
 • فرمت EXT که مختصر شده عبارت Extended File System می باشد.
 • فرمت exFAT که مختصر شده عبارت Extended File Allocation Table می باشد.
 • فرمت ReFS که مختصر شده عبارت Resilient File System می باشد.

اگر بخواهیم به صورت کلی فایل سیستم را تعریف کنیم، می توان اینگونه گفت که فایل سیستم نحوه ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات را مشخص می کند و باعث می شود که تا محل شروع قرار گیری اطلاعات و محل پایان آن ها مشخص باشد. شما با مطالعه این مقاله مفید و کاربردی می توانید هنگام انتخاب فایل سیستم، آن چیزی را که بیشتر به درد کار شما می خورد را انتخاب کنید.

تعریف FAT و NTFS

فایل سیستم FAT32 توسعه یافته فایل سیستم FAT می باشد که داده ها را در بسته های ۳۲ بیتی ذخیره می کند. امروزه به دلیل قدیمی بودن این فایل سیستم کمتر از آن استفاده می شود. فایل سیستم NTFS همان طور که از نام آن نیز مشخص است، فناوری جدیدی است که در سیستم عامل ویندوز جایگزین فایل سیستم FAT شده است. بهتر است قبل از انتخاب یکی از این فایل سیستم ها، با توانایی ها و قابلیت های هر کدام آشنا شوید. در ادامه برخی از ویژگی های مهم هر کدام را ذکر کرده ایم.

windows file system fat32 ntfs 21676 2 تصویر

قابلیت های FAT و NTFS

تحمل پذیری نقص

در فایل سیستم FAT32 به منظور جلوگیری از خراب شدن فایل ها موقع نقص در برق رسانی و یا خطا های بزرگ یک نسخه پشتیبان از جدول تخصیص نزد خود نگه می دارد تا در مواقع لزوم فایل های آسیب دیده را بازیابی کنید. این در حالی است که در فایل سیستم NTFS از تغییرات دیسگ یک گزارش تهیه می شود و در صورت بروز نقص برق رسانی و یا خطاهای بزرگ از این گزارش به منظور ترمیم فایل های آسیب دیده استفاده می کند. این عملیات ها بدون اطلاع کاربر انجام می شوند.

امنیت

شما در فایل سیستم FAT32 به منظور اشتراک گذاری اطلاعات باید اجازه و دسترسی داشته باشید و این نشان دهنده عملکرد مناسب فایل سیستم FAT32 در شبکه است ولی در شبکه محلی آسیب پذیر می باشد. اما فایل سیستم NTFS به شما امکان تعیین دسترسی برای فایل ها و فولدر های محلی را نیز می دهد.

فشرده سازی

فایل سیستم FAT32 برای فشرده سازی داده ها هیچ امکانی ارائه نمی کند در حالی که فایل سیستم NTFS امکان فشرده سازی تمامی فایل و ها و فولدر ها را به شما می دهد. در نتیجه سیستم به دلیل وابستگی به فشرده سازی های پارتیشن کند نمی شود.

تبدیل

شما به راحتی می توانید فایل سیستم FAT32 را به NTFS تبدیل کنید ولی عکس این تبدیل امکان پذیر نمی باشد و دلیل آن هم این است که فایل سیستم NTFS از یک پروتکل امن برای ذخیره داده ها استفاده می کند. البته می توانید از اطلاعات خود بکاپ تهیه کنید و دیسک را فرمت کنید.

نتیجه گیری

در مقاله حاضر مقایسه مختصر و مفیدی بین قابلیت ها و امکانات دو فایل سیستم FAT و NTFS انجام دادیم که می تواند در مواقع ضروری به کمکتان آید. نیاز نیست که شما همیشه این اطلاعات را در مورد فایل سیستم بدایند ولی در بعضی از مواقع لازم می شود که از نحوه کار کرد این فایل سیستم ها اطلاع پیدا کنید بنابراین توصیه میکنیم که این مقاله را در بوکمارک مرورگر خودت ذخیره کنید تا همیشه در دسترستان باشد.

شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

مشاهده پروژه ها و مقالات شبیه سازی شده

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  محمد جواد دوشنبه , ۲۱ اسفند

  سلام میشه بگید تو ویندوز xp بالاترین پارتشین بندی رو که میشه با اون انجام داد چقدر می تونه باشه ؟

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  نازیلا فخیم زاده دوشنبه , ۲۱ اسفند

  سلام آیا بین فایل های سیستم ntfs و exFAT از لحاظ پارتشین بندی و اندازه فایل ها محدودیت های زیادی هست ؟

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab