بهبود مسیریابی در شبکه MANET به روش جدید با NS2

 • جمعه ۱۴ اسفند ۱۳۹۴
 • بازدید 290 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (49 امتیاز از 10 رای)
  Loading...

ns2 manet 14302 1 تصویر

پروژه شبیه سازی بهبود مسیریابی در شبکه MANET با NS2

در این پست پروژه شبیه سازی بهبود مسیریابی در شبکه MANET را آماده کرده ایم که در ادامه به شرح روش پیشنهادی این پروژه پرداخته و تصاویری از خروجی آن قرار داده شده است. یک فیلم کوتاه اجرای فیلم پروژه نیز در ادامه در این زمینه قابل مشاهده است. برای ارزیابی این پروژه از نسخه ۲٫۳۴ نرم افزار NS استفاده شده است. هر یک از سناریو های ایجاد شده، متشکل از مجموعه اطلاعات موقعیت تعداد مشخصی گره، در مساحت مشخصی می باشد.

برای بدست اوردن نتیجه هر شبیه سازی، پروژه با تعداد گره های مختلفی در هر سناریو شبیه سازی شده و نتیجه نهایی به ازای هر پارامتر ارزیابی و میانگین نتایج به دست آمده از تمامی شبیه سازی می باشد. هدف از این کار، افزایش قابلیت اتکای نتایج شبیه سازی بوده است.

تغییر توپولوژی، شبکه سیار و حرکت گره مسیریابی در شبکه های موردی سیار را، اغلب دشوار می کند. در حالی که باید مسیریابی بازدهی داشته باشد. مسیریابی باید به طوری باشد که سربار کنترلی کمی داشته باشد. پروتکل های مبتنی بر تقاضا، مسیریابی را به محض دریافت تقاضا ایجاد و برقرار می سازد. پروتکل AODV مثالی از این نوع می باشند.

توضیحات بیشتر و تصاویری از خروجی پروژه شبیه سازی بهبود مسیریابی در شبکه MANET در ادامه مطلب.

در الگوریتم های مسیریابی مبتنی بر تقاضا، گره ها صرف نظر از اینکه ترافیک داده ای وجود دارد یا خیر، اطلاعات مربوط به توپولوژی شبکه را به روز کرده و اطلاعات مسیر را نگهداری می کنند. در این اینگونه روش ها، سربار ناشی از به روز نگهداری اطلاعات توپولوژی بسیار بالا و هزینه بر می باشد.

از نمونه این روش ها، روش DSDV و FSR است. در روش های مسیریابی مبتنی بر تقاضا ، مسیرهای شبکه، تنها زمانی مورد جستجو قرار می گیرند که مبدا اقدام به برقراری ارتباط با گره مقصد کند. به عبارتی فرایند کشف مسیر زمانی رخ می دهد که گره ای تقاضا ارتباط با گره ای دیگر را داشته باشد. در شبکه های موردی سیار، احتمال اینکه مسیرهای فعال و مشغول، به علت حرکت گره ها قطع گردند وجود دارد، به همین دلیل نگهداری مسیر یکی از اعمال مهم در پروتکل های مسیریابی است.

روش پیشنهادی:

در این روش به منظور بهبود در پروتکل مسیریابی AODV می توان به همراه انتقال بسته های داده، انتخاب گره های بعدی را محدود تر نمود تا به این طریق مانع از پخش بسته های داده به صورت سیل آسا در شبکه شود.

زیرا در این شبکه ها از GPS استفاده می شود و می توان متغییر هایی مثل سرعت و راستا را نیز دخیل کرد تا گره های های انتخاب شده برای پخش بسته داده ها نیز معتبر ترو هم محدودتر(تعداد کمتر) باشند.

برای اینکار باید زمان انقضای لینک را برای گره های همسایه گره میانی بدست آورد که متغیر های سرعت و راستا نقش اساسی را بر عهده دارند. برای انتخاب گره همسایه زمان انقضای لینک (یا طول عمر یک اتصال) با فرمول زیر محاسبه خواهد شد.

توضیحات بیشتر به همراه پروژه ارائه می گردد.

تصاویر خروجی این پروژه بهبود مسیریابی در شبکه MANET :

تصویر خروجی ۱:

ns2 manet 14302 5 تصویر

تصویر خروجی ۲:

ns2 manet 14302 6 تصویر

تصویر خروجی ۳:

ns2 manet 14302 2 تصویر

تصویر خروجی ۴:

ns2 manet 14302 3 تصویر

تصویر خروجی ۵:

ns2 manet 14302 4 تصویر


شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

مشاهده پروژه ها و مقالات شبیه سازی شده
فیلم آموزش تصویری نرم افزار NS2 به زبان فارسی

فیلم آموزش تصویری نرم افزار NS2 به زبان فارسی

مشاهده آموزش NS2
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  محسن رادمهر یکشنبه , ۲ خرداد

  سلام می تونم واسه این پروژه از شما تخفیف بگیرم ؟

  • تصویر آواتار کاربر 2
   نوآوران گرمییکشنبه , ۲ خرداد

   سلام هزینه درج شده برای این پروژه واقعا مناسب و منصفانه است.

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  علی دوشنبه , ۲۱ تیر

  سلام واسه این پروژه مقاله هم دارین ؟

  • تصویر آواتار کاربر 2
   نوآوران گرمیچهارشنبه , ۲۳ تیر

   این پروژه نه مقاله ندارد اما پروژه های مشابه زیادی در سایت با NS2 داریم که مقاله هم دارن. در صورت نیاز آدرس ایمیل تون رو بدید لیست براتون می فرستم بررسی کنید. موفق باشید

 3. تصویر آواتار کاربر 0
  الناز مرادی سه شنبه , ۵ مرداد

  سلام می تونید عنوانو به بهبود مسیریابی درشبکه حسکر بیسیم تغییر بدید ؟

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab