بهینه سازی پروتکل AODV در شبکه ادهاک با NS2

 • یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴
 • بازدید 529 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (45 امتیاز از 9 رای)
  Loading...

ns2 aodv 14352 1 تصویر

پروژه بهینه سازی پروتکل AODV در شبکه ادهاک با نرم افزار NS2

در این پست پروژه بهینه سازی پروتکل AODV با نرم افزار NS2 را آماده کرده ایم در ادامه به توضیحاتی در رابطه با پروتکل AODV پرداخته و روش پیشنهادی این پروژه شرح داده شده است. نمودارهای به دست آماده از شبیه سازی این پروژه را نیز می توانید در ادامه مشاهده کنید.

پروتکل مسیریابی AODV :

پروتکل AODV بهبودی برای پروتکل مسیریابی DSDV می باشد که تعداد پخش ها را از طریق ایجاد مسیر در مواقع مورد نیاز به حداقل میرساند. برعکس پروتکل DSDV که لیستی از همه ی مسیرها را نگهداری می کرد، به جهت یافت یک مسیر به مقصد، مبدا یک بسته درخواست مسیر را پخش می ‌کند.

همسایه‌ ها نیز بسته را برای همسایه‌ های خود پخش می نمایند. هنگامی که یک گره منبع سعی می کند تا ارسال پیغامی به چند گره مقصد را داشته باشد و یک مسیر مناسب و مطلوب به سمت مقصد وجود ندارد به منظورن یافتن گره دیگر، یک فرآیند کشف مسیر ایجاد کرده و یک بسته درخواست مسیر RREQ را به همسایه ‌های خود، تا هنگامی که مقصد یا یک گره میانی یا یک مسیر آزاد به سوی مقصد یافت شود، پخش می ‌کند.

توضیحات بیتشر و تصاویری از خروجی پروژه بهینه سازی پروتکل AODV در ادامه مطلب.

در روش پیشنهادی که برای این پروژه داریم، جهت بهینه سازی پروتکل AODV می توانیم همراه با انتقال بسته های داده، انتخاب گره های بعدی را محدود کنیم تا بسته های داده به طور سیل آسا در شبکه پخش نشوند. چون در این شبکه ها GPS به کار می رود، می توانیم متغییر هایی مانند سرعت و راستا را هم دخیل کینم تا گره های های انتخاب شده به جهت پخش بسته داده ها هم معتبر تر و هم محدودتر باشند.

برای این منظور باید زمان انقضای لینک را برای گره های همسایه گره میانی بدست آوریم که متغیر های سرعت و راستا نقش مهمی را بر عهده دارند. برای انتخاب گره همسایه، زمان انقضای لینک (یا طول عمر یک اتصال) با فرمول زیر محاسبه خواهد شد.

(به همراه پروژه ارائه می گردد)

که m و n مقادیر ۱ و یا ۱- را با توجه به سرعت و راستا گره را به خود اختصاص می دهند.F دامنه ارتباط و گره ها و d فاصله دو گره می باشد. دو گره فقط زمانی می توانند با هم ارتباط بر قرار کنند و داده انتقال دهند کهd کوچکتر از F باشد. هر چه Formula کمتر باشد احتمال انتخاب آن گره برای انتقال بسته کمتر خواهد بود.

توضیحات بیشتر به همراه پروژه ارائه می گردد.

نمودارهای به دست آمده از شبیه سازی بهینه سازی پروتکل AODV :

تصویر خروجی ۱:

ns2 aodv 14352 2 تصویر

تصویر خروجی ۲:

ns2 aodv 14352 3 تصویر

تصویر خروجی ۳:

ns2 aodv 14352 4 تصویر


فیلم آموزش تصویری نرم افزار NS2 به زبان فارسی

فیلم آموزش تصویری نرم افزار NS2 به زبان فارسی

مشاهده آموزش NS2
شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

مشاهده پروژه ها و مقالات شبیه سازی شده
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  وحید یکشنبه , 23 خرداد

  سلام پروژه بهینه سازی پروتکل AODV رو میشه با ns 3 هم انجام داد اگه جواب بدین لطف می کنین ؟

  • تصویر آواتار کاربر 2
   نوآوران گرمییکشنبه , 23 خرداد

   بله پروتکل aodv رو میشه با ns3 هم انجام داد در صورت نیاز اطلاع دهید.

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  جواد ابراهیمی یکشنبه , 11 مهر

  سلام می خواستم بپرسم کتاب مقدماتی آموزش در مورد نرم افزار NS2 تو سایت دارید برام معرفی کنید لطفا اگه هست اطلاع بدید .

  • تصویر آواتار کاربر 2
   نوآوران گرمییکشنبه , 11 مهر

   برای ns2 فیلم آموزشی داریم که می تونید از سایت تهیه کنید

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ اینترنت اشیا بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبکه SDN شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه شبکه عصبی پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab