حمله کرم چاله و سیاه چاله در شبکه MANET با آپنت به همراه گزارش کار

  • شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵
  • بازدید 844 نفر
  • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (177 امتیاز از 36 رای)
    Loading...

opnet wormhole black hole 17955 1 تصویر

پروژه شبیه سازی حمله کرم چاله و سیاه چاله در شبکه MANET با OPNET

شبیه سازی مقاله Analysis of Security Attacks Regarding MANET Routing Protocols

پروژه شبیه سازی حمله کرم چاله و سیاه چاله در شبکه MANET با نرم افزار OPNET به همراه گزارش کار را با عنوان مقاله Analysis of Security Attacks Regarding MANET Routing Protocols در این پست آماده کردیم. در ادامه به معرفی این پروژه امنت شبکه پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی آن قرار داده شده است. مقاله اصلی نیز به صورت رایگان در قالب فایل PDF آماده دانلود است.

شبکه سیار ad hoc یا MANET:

یک شبکه سیار ad hoc نوعی شبکه بی سیم است. این شبکه ها با توجه به ویژگی هایی پیکربندی، تعمیر و نگهداری خود و دیگر مزایا، بکارگیری روز افزونی به خود گرفته اند. اما شبکه های MANET یا ad hoc اغلب از نظر امنیتی از انواع حملات رنج می برند. دلیل آن نیز، ویژگی مختلف مانند توپولوژی پویا، فقدان مدیریت مرکزی، معماری باز شبکه و واضح نبودن خط دفاعی می باشد.

حملات Wormhole و Black Hole در شبکه:

نمونه ای از این حملات امنیتی که شبکه های MANET را تهدید می کنند، حمله کرم چاله (Wormhole) و حمله سیاه چاله (Black Hole) می باشند. دشمنانی که بسته را به گره ناشناخته ارسال کرده و از شبکه خارج می کنند.

توضیحات بیشتر، دانلود رایگان مقاله اصلی، مشاهده فیلم و تصاویری از خروجی پروژه حمله کرم چاله و سیاه چاله در شبکه MANET با OPNET در ادامه مطلب.

معرفی مقاله:

در این مقاله به تجزیه و تحلیل حملات کرم چاله و سیاه چاله بر روی پروتکل بردار فاصله موقتی بر حسب تقاضا (AODV) و پروتکل مسیریابی لینک وضعیت بهینه شده (OLSR) پرداخته و نشان می دهیم که کدامیک از آنها در برابر این حملات مقاوم تر هستند. اندازه گیری ها بر روی توان عملیاتی، پایان به پایان، تاخیر و بار شبکه در نظر گرفته شده اند. شبیه سازی نیز در محیط نرم افزار OPNET انجام شده است که یک نرم افزار قوی با کاربری آسان برای شبیه سازی و ارزیابی شبکه های کامپیوتری می باشد.

برخی تصاویری از خروجی پروژه شبیه سازی حمله کرم چاله و سیاه چاله در شبکه ad hoc با OPNET:

تصویر خروجی ۱:

opnet wormhole black hole 17955 2 تصویر

حمله Wormhole بر روی پروتکل AODV – قسمت انیمیشن.

تصویر خروجی ۲:

opnet wormhole black hole 17955 3 تصویر

حمله Black Hole بر روی پروتکل OLSR – قسمت انیمیشن.

تصویر خروجی ۳:

opnet wormhole black hole 17955 4 تصویر

حمله Black Hole بر روی پروتکل OLSR – قسمت انیمیشن.

تصویر خروجی ۴:

opnet wormhole black hole 17955 5 تصویر

نمودار مربوط به پروتکل AODV:

در این نمودار میزان تاخیر کل شبکه وایرلس به صورت میانگین رو نشان می دهد. مشخص است که سناریوی بدون حمله و کرمچاله تقریبا تاخیر برابری دارند. به این دلیل است که ماهیت حمله کرم چاله ایجاد یک تونل بین دو نود حمله گر است که با نادیده گرفتن نود های میان خود به هم ارسال داده می کنند. بنابراین روی تاخیر کل شبکه تاثیری نداشته حتی تاخیر را کمتر هم می کنند. در سناریوی سیاه چاله هم بخاطر ماهیت نود حمله گر ارسال HELLO و RREQ بسیار زودتر و متوالی تر صورت می گیرد. اکثر جریان داده ها به سمت این نود سرازیر شده و DROP می شوند بنابر این تاخیر کلی شبکه پایین تر از حد معمول است.

تصویر خروجی ۵:

opnet wormhole black hole 17955 6 تصویر

در این گراف میزان گذردهی کل شبکه را می بینیم که واضح است سناریوی بدون حمله گذردهی بهتر بعد از آن کرم چاله و در آخر سیاه چاله گذردهی کمتری دارد.

تصویر خروجی ۶:

opnet wormhole black hole 17955 7 تصویر

نمودار مربوط به مقایسه پروتکل AODV و OLSR: تاخیر کلی شبکه وایرلس را در دو پروتکل نشان می دهد که پروتکل OLSR تاخیر کمتری دارد. این به دلیل مکانیزم پروتکل ها است. پروتکل AODV با ثبات تر و OLSR سریعتر است.

تصویر خروجی ۷:

opnet wormhole black hole 17955 8 تصویر

گذردهی کلی در AODV به مراتب بیشتر است. این نیز به همان دلیلی است که در نمودار قبلی توضیح داده شد.

تصویر خروجی ۸:

opnet wormhole black hole 17955 9 تصویر

در دو سناریوی سیاه چاله با پروتکل های مختلف، میزان تاخیر در OLSR کمتر AODV می باشد ولی این تفاوت بسیار اندک است.

تصویر خروجی ۹:

opnet wormhole black hole 17955 10 تصویر

در دو سناریوی سیاه چاله با پروتکل های مختلف، میزان توان عملیاتی در OLSR کمتر AODV می باشد اما این تفاوت بسیار کم است.

تصویر خروجی ۱۰:

opnet wormhole black hole 17955 11 تصویر

متوسط میزان دریافت اطلاعات در پروتکل AODV و OLSR را در زمان تحت حمله سیاه چاله نشان می دهد.


شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

مشاهده پروژه ها و مقالات شبیه سازی شده
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
  1. تصویر آواتار کاربر 0
    احمد رضا دیندار چهارشنبه , 22 دی

    سلام لینک دانلود نرم افزا آپنت به همراه کرکشو لازم دارم تو سایت شما همچین چیزی وجود داره بنده رو راهنمایی می کنید با تشکر ویژه خدمت عزیزان خوب سایت.

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ اینترنت اشیا بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبکه SDN شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه شبکه عصبی پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab