خوشه بندی داده های شرکت تولیدی به روش مختلف در R به همراه داکیومنت

data clustering production company r 21641 1 تصویر

خوشه بندی داده های شرکت تولیدی

در این بخش پروژه خوشه بندی داده های شرکت تولیدی را با نرم افزار R به همراه داکیومنت آماده کردیم که در ادامه به توضیحات مختصری از این پروژه آماری پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی آن قرار داده شده است.

معرفی پروژه

در این تحلیل قرار است تا داده های ۳۷۹ شرکت تولیدی را بر اساس ۱۴ بعد انعطاف پذیری تولید خوشه بندی کنیم. برای کلاسبندی داده­ ها از سه روش خوشه ­بندی شامل الگوریتم خوشه بندی سلسله مراتبی (Hierarchical)، الگوریتم رقابت استعماری (ICA) و الگوریتم بردار ماشین پشتیبان (SVM) استفاده نمودیم. ما با استفاده از ۳ روش خوشه بندی متفاوت ۱۸ خوشه بندی متفاوت روی داده ها انجام دادیم. برای هر روش خوشه بندی خوشه بندی را از ۳ تا ۸ خوشه انجام دادیم. سپس با استفاده از شاخص های متفاوت ارزیابی خوشه ها را بررسی نمودیم. نتیجه نهایی به این صورت بود که خوشه SVM با ۳ خوشه بر اساس ۴ شاخص Calinski_Harabasz ، Dunn  GDI ، Ratkowsky Lance و Wemmert Gancarski بهترین خوشه می باشد.

خوشه بندی سلسله مراتبی چیست ؟

خوشه بندی سلسله مراتبی (Hierarchical Clustering) یک روش جایگزین می باشد که یک سلسله مراتب از پایین به بالا ایجاد می کند و نیازی به تعیین کردن تعداد خوشه ها از قبل نمی باشد. همچنین خوشه بندی سلسله مراتبی مرتبه های روشی می باشد که در دسته بندی داده ها استفاده می شوند. در تکنیک خوشه بندی سلسله مراتبی، به خوشه های آخر با در نظر گرفتن میزان عمومی بودن آنها، ساختاری سلسله مراتبی یا درختی، نسبت داده می شود.

روند عملکرد الگوریتم :

 • هر کدام از داده ها را در یک خوشه قرار می ­دهیم، یعنی به تعداد داده ها در ابتدا خوشه داریم.
 • مرحله دوم تعیین کردن نزدیکترین دو خوشه از هم دیگر به وسیله ماتریکس فاصله و قرار دادن آن دو خوشه در یک خوشه.
 • مرحله سوم شامل تکرار کردن مرحله دوم تا جایی که تنها یک خوشه باقی بماند، این یک خوشه حاوی تمامی داده ها است.

زمانی که همه این مراحل انجام شد، می توان با یک ساختار دندروگرامی آن را نشان داد.

روش خوشه بندی داده ها با استفاده از تکنیک K-means

برای خوشه بندی SVM نیاز است که از یک خوشه بندی اولیه استفاده شود که برای این منظور داده ها به قسمتی از داده ها به عنوان داده های آموزشی انتخاب می شوند و با آموزش مدل و بهینه سازی مدل در مرحله بعد از همه داده ها برای خوشه بندی استفاده می شود. پس مرحله اول خوشه بندی اولیه است که از روش k-means استفاده شد که به طریق زیر عمل شد. الگوریتم K-means یک روش برای آموزش آماری Unsupervised می باشد. این روش یک روش شایع برای دسنه بندی نمونه ها بر اساس پارامترهای مختلف موجود برای نمونه ها می باشد که در مارکتینگ این روش برای ایجاد گروه های مشتری / محصول / بازار استفاده می شود.

تصاویر خروجی پروژه خوشه بندی داده های شرکت تولیدی

data clustering production company r 21641 2 تصویر

شکل ۱

data clustering production company r 21641 3 تصویر

شکل ۲

data clustering production company r 21641 4 تصویر

شکل ۳

data clustering production company r 21641 5 تصویر

شکل ۴

data clustering production company r 21641 6 تصویر

شکل ۵

data clustering production company r 21641 7 تصویر

شکل ۶

data clustering production company r 21641 8 تصویر

شکل ۷

data clustering production company r 21641 9 تصویر

شکل ۸

data clustering production company r 21641 10 تصویر

شکل ۹


پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید

  لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab