شبیه سازی شبکه شرکت با شعبه اصلی و فرعی با آپنت

 • شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴
 • بازدید 401 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (59 امتیاز از 12 رای)
  Loading...

opnet comapny 14581 1 تصویر

پروژه شبیه سازی شبکه شرکت با شعبه اصلی و فرعی با OPNET

در این پست پروژه شبیه سازی شبکه شرکت با شعبه اصلی و فرعی با OPNET را آماده کرده ایم که در ادامه به شرح آن پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی قرار داده شده است.

شرح پروژه شبیه سازی شبکه شرکت: در این پروژه قرار است شرکتی را شبیه سازی نمایید که درای دو شعبه اصلی مثلا در تهران و شیراز که هر یک ۲۵۰۰ کارمند دارد. شعبه اصلی تهران دارای شعبه های فرعی دیگری مانند اراک، قم و قزوین است که هر کدام به ترتیب ۱۳۵۰، ۵۰۰، ۴۲۰ کارمند دارد و شیراز دارای واحد های فرعی اصفهان، بندرعباس، بوشهر است که هر کدام ۵۰۰، ۶۵۰، ۵۷۰ کارمند دارد. روتر قم و قزوین به روتر اراک (شعبه نماینده) وصل است.

همچنین روتر بندرعباس و بوشهر به روتر اصفهان (شعبه نماینده) وصل است. دو شهر اراک و اصفهان به شعب اصلی وصل هستند. سایر شعبه ها به صورت غیر مستقیم و از طریق واسطه به شعب اصلی متصل هستند. همچنین این دو شهر اصفهان و اراک دارای دو سرور هستند که وظیفه سرویس دهی به شهرهای زیرشاخه خود را دارند.

توضیحات بیشتر، فیلم و تصاویری از خروجی این پروژه شبیه سازی شبکه شرکت در ادامه مطلب.

در هر یک از شهرها کارمندان در سه ساختمان جداگانه هستند. ترافیک این سه ساختمان در یک نقطه متمرکز و سپس خارج می شود. شکل زیر نمایی از داخل هر شبکه در هر شهر را نشان میدهد. تعیین کابل هایی که سوئیچ ها را به روترها و روترها را به یکدیگر متصل می کند بر عهده دانشجویان است که با ذکر دلیل انتخاب باید در گزارش آورده شود.

opnet comapny 14581 7 تصویر

شعبه های اصلی هم دارای سروری می باشند. شعبه شیراز تنها به کارمندان خود سرویس میدهد. شعبه تهران و شیراز از یکدیگر پشتیبانی هم می کنند، بدین صورت که اطلاعات سرور تهران، اراک و اصفهان از طریق سرویس FTP در سرور شیراز ذخیره می شود. گرفتن backup هر هفته انجام می شود و یک روز (۲۴ ساعت) به طول می انجامد. شعبه تهران به صورت روزانه از شعبه های اصفهان و اراک backup میگیرد که ۳ ساعت به طول می انجامد.

شرکت به کارمندان خود سرویس هایی مانند پست الکترونیک، پایگاه داده و وب ارائه میدهد. این خدمات از طریق شعبه تهران داده می شود. همچنین کارمندان شعب مختلف می توانند برای رفع مشکلات و دریافت پاسخ از طریق سرویس ویدئو کنفرانس و VOIP با شعبه اصلی ارتباط برقرار کنند.

هیچ اولویتی بین سرویس های مختلف نیست و ترافیک همه به صورت یکسان دیده می شود. ترافیک بین شعب داخل یک واحد ۸۰ درصد ترافیک هر واحد و ۲۰ درصد باقی مانده ترافیکی است که بین دیگر واحدهای فرعی و اصلی منتقل می شود.

ساعت کاری کارمندان از ساعت ۸ تا ۱۶ است. کارمندان بر اساس رفتار استفاده از سرویس ها به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. کارمندان شعب اصلی
 2. کارمندان شعب نماینده در دو واحد تهران و شیراز
 3. کارمندان شعب غیر نماینده در دو واحد تهران و شیراز

درصد متوسط کارمندانی که در هر ساعت از سرویس ها استفاده می کنند در جداول ۱ تا ۳ آورده شده که در آنها منظور از صبح ساعت ۱۲-۸، منظور از میان روز ساعت ۱۳:۳۰-۱۲ و منطور از بعد ازظهر ساعت ۱۶-۱۳:۳۰ می باشد.

opnet comapny 14581 8 تصویر

(جدول ۱: درصد متوسط کارمندانی که در هر ساعت از سرویس ها استفاده می کنند در شعب غیر نماینده)

opnet comapny 14581 9 تصویر

(جدول ۲: درصد متوسط کارمندانی که در هر ساعت از سرویس ها استفاده می کنند در شعب نماینده)

opnet comapny 14581 10 تصویر

(جدول ۳: درصد متوسط کارمندانی که در هر ساعت از سرویس ها استفاده می کنند در شعب اصلی)

روزهای پنجشنبه و جمعه تمام شعب تعطیل هستند. سرور شیراز هر هفته پنج شنبه از ساعت ۱۲ شب شروع به گرفتن backup می کند و سرور تهران هر روز ساعت ۱۸ کار گرفتن backup را شروع می کند. متوسط اطلاعاتی که سرور شیراز از آنها backup می گیرد، ۱۰ گیگابایت و متوسط اطلاعاتی که سرور تهران از آنها backup می گیرد ۱ گیگا بایت است.

جدول زیر حجم جریان های ترافیکی و نیازمندی های کیفیت سرویس آنها را نشان میدهد.

opnet comapny 14581 11 تصویر

(جدول ۴: حجم انواع جریان و نیازمندی های کیفیت سرویس انواع جریان های ترافیکی)

شما برای انجام این پروژه شبیه سازی شبکه شرکت، باید گام های زیر را انجام دهید:

 1. با توجه به استانداردهای موجود و نوع استفاده این شرکت از سرویس ها یک جدول از نیازمندی های کیفیت سرویس مورد نیاز سرویس های مختلف مانند تاخیر، نرخ انتقال داده، نرخ از دست دادن بسته ها و غیره تهیه کنید.
 2. تفاوت سرویس های تماس ویدیویی و VOIP با دیگر سرویس ها چقدر است؟
 3. استخراج توپولوژی شبکه
 4. استخراج و تعریف جریان های ترافیکی بین شعب مختلف با توجه به سرویس های ارائه شده
 5. تعریف سرویس های موجود
 6. استخراج معیارهای مناسب برای ارزیابی شبکه و تست آنها بر روی شبکه و تحلیل نتایج
 7. تعریف کیفیت سرویس به همراه Service Level Agreement – SLA برای سرویسها و اعمال آنها به شبکه.
 8. استخراج معیارهای مناسب برای ارزیابی شبکه و تست آنها بر روی شبکه و تحلیل نتایج در شرایط مرحله ۷

نکات کلی در شبیه سازی شبکه شرکت:

 1. در هر واحد ارتباط بین شعب به صورت توپولوژی full Mesh است.
 2. برای انتخاب مدل تجهیزات روتر و سوئیچ از مدل های شکل توپولوژی داخل یک شعبه استفاده کنید.
 3. شعب مختلف از روترهای شرکت سیسکو cisco برای مسیریابی استفاده میکنند. پروتکل مسیریابی شبکه OSPF برای مسیریابی استفاده میکنند. پروتکل مسیریابی Backbone قرار دارد.
 4. برای تجهیزات شبکه آدرس IP تعیین کنید.

توضیحات در مورد انجام شبیه سازی شبکه شرکت (توجه کنید):

اگر به توضیحات ارائه شده دقت کرده باشید، شبیه سازی چنین شبکه ای در نرم افزار OPNET و یا سایر نرم افزار های شبیه ساز شبکه نیازمند یک سیستم پرسرعت و قوی است. مثلا یک سرور قدرتمند که بتواند عملکرد ۲۵۰۰ نود (کارمند) را به مدت یک هفته (۷ روز واقعی) شبیه سازی و تحلیل کند. به همین دلیل در این شبیه سازی شبکه شرکت با OPNET متغیر های زمانی که در توضیحات ارائه شده، نسبتی از آنها در نظر گرفته شده که در فیلم آموزشی کاملا مشخص است.

تعداد نودهای موجود در هر شعبه ۳۰ نود است. از پارامترهای QOS که در جدول آمده، به علت عدم امکان پیاده سازی، استفاده نشده است، زیرا به یک سیستم قدرتمند در شبیه سازی این کار، نیاز است. درصد ترافیک ارسالی و دریافتی در بین شعب های مخلف نیز یکسان در نظر گرفته شده است.

تعداد کل نود ۲۴۰ نود می باشد. نوع کابل استفاده شده بین روترها، بیرونی PPP_DS3 است که قابل پشتیبانی برروی همه روتر می باشد و بین روترهای داخلی از کابل های Base_T100 به علت فاصله نزدیک و سرعت بالا استفاده شده است. قابل ذکر است که آموزش گام به گام شبیه سازی شبکه شرکت با آپنت در فیلم آموزشی کاملا شرح داده شده است.

تصاویری از خروجی پروژه شبیه سازی شبکه شرکت:

تصویر خروجی ۱:

opnet comapny 14581 2 تصویر

تصویر خروجی ۲:

opnet comapny 14581 3 تصویر

تصویر خروجی ۳:

opnet comapny 14581 4 تصویر

تصویر خروجی ۴:

opnet comapny 14581 5 تصویر

تصویر خروجی ۵:

opnet comapny 14581 6 تصویر


شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

مشاهده پروژه ها و مقالات شبیه سازی شده
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  علی رضایی پنج شنبه , ۹ اردیبهشت

  عالی بود

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  میلاد دوشنبه , ۷ تیر

  سلام برای این پروژه تخفیف میخواستم قراره دو تا پروژه دیگه هم از سایتتون خرید کنم ببخشیدا مجبورم تخفیف بگیرم .

  • تصویر آواتار کاربر 2
   نوآوران گرمیسه شنبه , ۸ تیر

   مشکلی نیست میشه براتون تخفیف داد توی قسمت پشتیبانی آنلاین مطرح کنید اعمال بشه

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab