شبیه سازی قطعات نیمه هادی با نرم افزار پروتئوس

proteus semiconductor 17900 تصویر

پروژه شبیه سازی قطعات نیمه هادی در Proteus

پروژه شبیه سازی قطعات نیمه هادی در نرم افزار Proteus را در این پست آماده کردیم که از تمرین های درس آزمایشگاه الکترونیک ۱ می باشد. در ادامه هدف از طراحی قطعات نیمه هادی در این پروژه و تئوری قطعات نیمه هادی بیان شده است. همچنین مراحل انجام پروژه نیز مطرح شده و در قالب یک فایل PDF نیز قابل دانلود است. برخی جداول که در اینجا گذاشته نشده، در این فایل پی دی اف قرار دارد که می توانید دانلود و بررسی کنید.

هدف آزمایش در شبیه سازی قطعات نیمه هادی:

در این آزمایش با بعضی قطعات نیمه هادی مانند دیود و ترانزیستور آشنا می شویم و روش هایی برای تعیین پایه های این قطعات فرا خواهیم گرفت. همچنین به کمک یک مدار منحنی مشخصه دیود را در نرم افزار Proteus رسم می کنیم.

تئوری آزمایش در شبیه سازی قطعات نیمه هادی:

ساختمان یک دیود پیوندی P-N در شکل (۱-۱) دیده می شود. (در توضیحات صورت مسئله آمده است که در ادامه به صورت PDF قابل دانلود می باشد). همانطور که می دانید دیود تنها از یک جهت جریان را عبور میدهد، چنانچه ولتاز V در شکل (۱-۱) مثبت باشد (بر طبق پلاریته نشان داده شده) دیود هدایت خواهد کرد.

افت ولتاژ دیود نیز در ۰,۷ V (برای دیود های Si) خواهد بود و اگر V منفی باشد از دیود هیچ جریانی عبور نمی کند و ولتاژ منبع در دو سر دیود ظاهر خواهد شد.

توضیحات مراحل کار در ادامه مطلب قرار داده شده است.

مرحله ۱:

در مدار شکل (۱-۱) از دیود سیلیکونی ۱N4001 استفاده کنید و و ولتاژمنبع تغذیه را در +۳ V تنظیم نمایئد. در این حالت VD را اندازه بگیرید.جهت ولتاژ منبع را تغییر دهید و مجددا VD را اندازه گیری کنید. این آزمایش را برای دیود ژرمانیومی تکرار کنید و نتیجه آزمایش را برای دو دیود یادداشت نمائید.

مرحله ۲:

به کمک مولتی متر دیجیتالی که در اختیار دارید می توانید پایه های دیود را تعیین کنید و V(on) دیود را در جریان بایاس ۱mA اندازه گیری کنید. برای این منظور پروب قرمز مولتی متر را به ورودی (V.Ω) و پروب سیاه رنگ را به ورودی (COM) وصل کنید و سلکتور مولتی متر را در مقابل علامت <- قرار دهید .

اگر پروب قرمز را به آند و پروب سیاه را به کاتد متصل کنید مولتی متر علامت V(on) دیود را بر حسب ولت نشان خواهد داد اما در حالت معکوس در صفحه مولتی متر علامت بی نهایت (Out Of Rang) ظاهر خواهد شد. این آزمایش را برای دیود سیلیکونی و ژرمانیومی و زنر که در اختیار دارید انجام دهید و V(on) دیود ها را یادداشت کنید.

به کمک یک اهم متر نیز می توان دیود را تست کرد یا پایه های آن را مشخص کرد. به این صورت که اگر پروب مثبت اهم متر به آند و پروب منفی به کاتد اتصال داده شود باتری مولتی متر دیود را بایاس خواهد کرد مولتی متر مقاومت اهمی کمی را نشان خواهد داد.

در غیر این صورت دیود در حالت بایاس معکوس قرار خواهد گرفت و مقاومت اهمی زیاد تری را نشان می دهد. این روش در جدول پیوست شرح داده شده است. مطابق دستور العمل جدول دیود هایی را که در اختیار دارید امتحان کنید.

مرحله ۳:

به کمک مدار شکل (۱-۱) می توانید منحنی مشخصه دیود را بدست آورید. از دیود سیلیکونی استفاده کنید و با تغییر ولتاژ V از ۰ تا ۱۷ ولت جدول زیر را کامل کنید. با توجه به مقادیر اندازه گیری شده منحنی مشخصه را رسم کنید. این آزمایش را برای دیود ژرمانیومی تکرار کنید.

مرحله ۴:

برای رسم مشخصه دیود زنر مانند مرحله ۳ عمل کنید. ولتاز V را از -۵۷ تا +۱۰v تغییر دهید. در هرحالت Vz و Iz را اندازه بگیرید و با توجه به مقادیر اندازه گرفته شده منحنی Iz را بر حسب Vz رسم کنید.

مرحله ۵:

همانطور که می دانید هر ترانزیستور BJT را می توان متشکل از دو دیود B-E و B-C دانست. بنابراین برای تشخیص پایه B ترانزیستور می توان این دیودها را با یکی از روش هایی که در مرحله ۲ شرح داده شده است امتحان کرد.

بین کلکتور وامیتر دیودی وجود ندارد و اهم متر مقاومت زیادی را نشان می دهد. اگر پایه B را به پروب منفی مولتی متر دیجیتال و پروب مثبت را یکبار به پایه E یا C متصل کنیم هر پایه ای که مقاومت بیشتری را نشان داد پایه E می باشد و در ضمن ترانزیستور از نوع PNP است در مورد ترانزیستور NPN بایستی پروب مثبت (قرمز) را به B وصل نماییم.

توجه: در صورتی که با مولتی متر آنالوگ آزمایش می کنید جای پروب ها به صورت صحیح می باشد (B ترانزیستور NPN با پروب منفی و B ترانزیستور PNP با پروب مثبت).

با توجه به مطالب فوق و استفاده از جدول ارائه شده (در توضیحات صورت مسئله آمده است که در ادامه به صورت PDF قابل دانلود است) پایه های ترانزیستور را تعیین کنید بر روی مولتی متر دیجیتالی که در اختیار دارید سوکتی برای قرار دادن ترانزیستور وجود دارد ترانزیستور را داخل سوکت قرار دهید (با رعایت ترتیب پایه ها) و سلکتور را مقابل hfe بگذارید در این حالت مولتی متر β ترانزیستور را اندازه می گیرد.

مرحله ۶:

با توجه به ساختمان JFET و استفاده از جدول ارائه شده پایه های ترانزیستور FET که در اختیار دارید را مشخص کنید. این ترانزیستور از نوع JFET و کانال n است.


پروژه های آماده برق قدرت با متلب

پروژه های آماده برق قدرت با متلب

مشاهده پروژه های برق قدرت با متلب
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید

    لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

    مشاهده لیست کامل
    مشاهده لیست کامل
    socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab