شبیه سازی ولت متر دیجیتال AC با نرم افزار پروتئوس و کد نویسی به زبان C

 • پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷
 • بازدید 99 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (25 امتیاز از 5 رای)
  Loading...

simulation ac voltmeter proteus 22508 1 تصویر

شبیه سازی ولت متر دیجیتال AC با Proteus

در این بخش پروژه شبیه سازی ولت متر دیجیتال AC با نرم افزار Proteus و به زبان C را به همراه گزارش کار آماده کردیم که در ادامه به معرفی آن پرداخته و خروجی ها همراه با توضیحات قرار داده شده است.

معرفی پروژه

در این پروژه یک نمونه کار از نحوه اندازه گیری ولتاژ پیک AC و ولتاژ AC متناوب (ولتاژ RMS) را ارائه می شود. شبیه سازی این ولت متر با نرم افزار Proteus بوده و کد نویسی آن در محیط MPLAB X IDE با کامپایلر C30 به زبان C نوشته شده است.

شکل زیر (شکل ۱) محیط کلی برای ولت متر دیجیتال AC را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می شود، مدار استفاده شده یک مدار تشخیص (آشکارساز) پیک ولتاژ ساده است. جریان AC دارای فرکانس ۵۰-۶۰ هرتز است، بنابراین ما به یک تشخیص دهنده پیک مدار (آشکارساز) نیاز داریم که تنها دارای دو جزء شامل یک دیود و یک خازن باشد. این مدار بسیار ساده است تا درک آن برای کاربر راحت تر شود. هنگامی که AC دارای بخش مثبت است، دیود تنها جریان را عبور می دهد. در این سیستم برای ذخیره این بار، از یک خازن بزرگ استفاده می شود که شارژ را برای مدت طولانی ذخیره می‌ کند.

 بنابراین در این نقطه مشترک (دیود و خازن) ما ولتاژ بزرگ تری را در حدود ۳۰۰ ولت داریم که توسط ADC کنترل نمی شود، از این رو تقسیم کننده بالقوه برای تقسیم این ولتاژ به محدوده اندازه گیری ۵-۰ ولتاژ برای ADC استفاده می شود. برای این کار ما از ۱۰ کیلواهم (۱۰kΩ) و ۵۹۰ کیلواهم (۵۹۰kΩ) بر اساس فرمول زیر استفاده کردیم:

VO= (10kΩ/ (۱۰kΩ + ۵۹۰kΩ))*VCC

در حالی که VCC در این مورد، نقطه مشترک دیود و خازن (خروجی آشکارساز پیک) است.

simulation ac voltmeter proteus 22508 1 تصویر

شکل ۱ – پروژه طراحی شده در محیط نرم افزار پروتئوس

شکل ۲ در یک انیمیشن نشان می دهد که چگونه تغییر در ولتاژ AC توسط میکروکنترلر PIC اندازه گیری شده و نمایش داده می شود. ولتاژ AC مقدار ولتاژ RMS را اندازه گیری می کند در حالی که ولتاژ DC ولتاژ پیک را در خروجی مدار تشخیص پیک می سنجد.

simulation ac voltmeter proteus 22508 2 تصویر

شکل ۲ – انیمیشن اندازه گیری تغییر در ولتاژ AC توسط میکروکنترلر PIC

شکل ۳ تابع اصلی ما را در بخش کد نویسی به زبان C نشان می دهد که در آن ابتدا LCD را اولویت بندی کرده و سپس ماژول ADC را پیکربندی می کنیم. همچنین کانال صفر را برای ورودی به ماژول ADC پیکربندی می کنیم. در حلقه عملکرد DisplayAC_Voltage را نشان می دهیم که مسئول نمایش اندازه گیری AC در LCD است.

simulation ac voltmeter proteus 22508 3 تصویر

شکل ۳ – تابع اصلی برنامه به زبان C

در شکل ۴ ما عملکرد DisplayAC_Voltage را برای نمایش اندازه گیری AC در LCD نشان می دهیم. با حل یک فرمول و با یک متغیر VCC، مقدار تقسیم بالقوه را به دست می آوریم و در خروجی (VCC = V0 * 60) را دریافت می کنیم. همچنین خروجی ولتاژ مقدار اندازه گیری شده از کانال ADC نیز صفر است. در حال حاضر متغیر به نام AcPeakVoltageMeasured دارای مقدار اندازه گیری ولتاژ پیک AC می باشد.

simulation ac voltmeter proteus 22508 4 تصویر

شکل ۴ – تابع نمایش ولتاژ AC به زبان C


پروژه های آماده برق قدرت با متلب

پروژه های آماده برق قدرت با متلب

مشاهده پروژه های برق قدرت با متلب
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید

  لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab