شبیه سازی و بهبود دستگاه خودپرداز ATM با ارنا به همراه داکیومنت

 • سه شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۴
 • بازدید 1,152 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (79 امتیاز از 16 رای)
  Loading...

arena atm 14182 1 تصویر

پروژه شبیه سازی و بهبود دستگاه خودپرداز ATM با Arena همراه با داکیومنت

در این پست پروژه شبیه سازی و بهبود دستگاه خودپرداز ATM با ارنا به همراه داکیومنت را آماده کرده ایم که در ادامه به توضیحات این پروژه پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی آن قرار داده شده است.

در این پروژه شبیه سازی و بهبود دستگاه خودپرداز ATM سعی شده که با توجه به خدمات دستگاه خودپرداز و نیازمندی های مراجعه کنندگان و بررسی سیستم خدمت دهی به مشتریان، مدل واقعی تبدیل به مدلی شبیه سازی شده با کامپیوتر و نرم افزار Arena گردد و مدلی بهینه به منظور افزایش کیفیت سرویس دهی تولیدی به مشتریان عرضه گردد، تا با انجام این عمل هم سطح رضایت مشتریان افزاش یابد و هم با توجه به امکانات تا جای ممکن از هزینه خدمات کاسته شود یا حداقل هزینه ها در مسیر درست خود هدایت شوند.

ایجاد مدل این پروژه شبیه سازی و بهبود دستگاه خودپرداز ATM نیز به منزله ابزار تحلیل برای پیش بینی تاثیر تغییرات سیستم موجود، هم به عنوان ابزار طراحی برای پیش بینی عملکرد سیستم جدید در مجموعه شرایط گوناگون کاربرد پذیر است. در حال حاضر این پروژه به منظور اهداف تحقیقاتی انجام گرفته و استفاده تجاری از آن مد نظر نیست.

توضیحات بیشتر، فیلم و تصاویری از خروجی پروژه شبیه سازی و بهبود دستگاه خودپرداز ATM در ادامه مطلب.

محل و زمان انجام پروژه:

ما برای مطالعه، ۳ خودپرداز را انتخاب کردیم که داخل یک اتاق و در خیابانی، زیر مرکز خرید قرار داشت. ما ۲ روز به آنجا رفتیم که یک روز از آن ۲۱ فروردین بود که تقریبا نزدیک آخر ماه است و در آن روز ۵۷ داده جمع کردیم و از ساعت ۱۰ تا ۱۱:۳۰ صبح سیستم را زیر نظر داشتیم و در روز دوم سعی کردیم ابتدای ماه باشد.

برای همین ۲ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۱:۳۰ تا حدود ساعت ۱ سیستم را زیر نظر داشتیم و توانستیم ۸۳ داده جمع کنیم که البته تفاوت چندانی با روز قبل نداشت و فقط ۱۰ نفر بیشتر به دستگاه های خودپرداز ATM سر زدند و با توجه به پرداخت حقوق کارمندان در آخر ماه به حسابشان، ما انتظار مراجعه های بیشتری را داشتیم.

هدف از شبیه سازی:

هدف ما از پروژه شبیه سازی و بهبود دستگاه خودپرداز ATM مطالعه مدت زمانی که مشتریان برای استفاده از خودپرداز مجبورند در صف بایستند، می باشد. به منظور تعیین میانگین مقدار انتظار در صف که در صورت نیاز برای افزایش میزان رضایت مشتریان تعداد خودپردازها را افزایش دهند و همینطور مطالعه میزان مشغول بودن خودپردازها که اگر از میزان استفاده از هریک از ۵۷ % کمتر است، می توان برای کاهش هزینه ها یکی از ۳ خودپرداز را حذف کرد.

جمع آوری داده ها:

داده هایی که ما جمع آوری کرده ایم زمان های بین ورود و زمان خدمت گیری هر یک از مشتریان است که برای ۱۵۸ مشتری این داده ها را جمع آوری کردیم و برای سادگی کار، واحد زمان را هر ۱۰ ثانیه در نظر گرفتیم و اگر چند نفر همزمان در یک ۱۰ ثانیه وارد می شدند، به ترتیب یکی را به بالا رند کردیم و یکی را به پایین.

نیازمندی های اطلاعاتی:

از جمله اطلاعات مورد نیاز که برای مدل اولیه میبایستی به دست آورد عبارتند از:

 • زمان ورود
 • متوسط مدت انتظار برای رسیدگی
 • متوسط تعداد در صف

اجزای سیستم:

سیستم: خودپرداز

نهاد: مشتری

خصیصه ها: زمان ورود و خروج مشتری

فعالیت: برداشت پول

پیشامد: ورود مشتری

متغیرهای حالت: مدت زمان انتطار در هر مرحله ،مدت زمان سرویس دهی ،تعداد مشتریان در صف انتظار،تعداد مشتریان سرویس دهی شده و سرویس دهی نشده.

ارائه مدل مفهومی:

arena atm 14182 3 تصویر

مدل شبیه سازی:

این سیستم از نوع گسسته می باشد زیرا سیستمی است که متغیر های حالت در آن ها در مجموعه ای از نقاط گسسته زمان تغییر می نماید. این سیستم از نوع پویا است زیرا تغییرات در طول زمان به وجود می آید. به دلیل فرایند های تصادفی سیستم از نوع غیر قطعی به شمار می رود.

تحلیل مدل وارائه سناریوی بهبود:

سناریوی بهبود به ما کمک می کند تا با توجه افزایش خدمت دهی به مشتری یا کم کردن هزینه ها مدل بهتری ارائه دهیم. در پروژه شبیه سازی و بهبود دستگاه خودپرداز ATM ما سناریوی بهبود را کاهش دستگاه ATM از ۳ به ۲ در نظر گرفته ایم.

این سناریوی بهبود را بر اساس متوسط زمان در انتظار بودن و متوسط افرادی که در صف هستند ارزیابی می کنیم.در طرح فعلی ما زمان انتظار کمی برای مشتری داریم، ممکن است با این سناریوی بهبود بتوانیم میزانی زمان انتظار را افزایش دهیم و در مقابل هزینه ها کم کنیم. باید دید این افزایش به چه میزان است و این کار به صرفه می باشد یا خیر.

توزیع زمان بین دو ورود مشتری:

arena atm 14182 4 تصویر

نمودار زمانی استفاده از دستگاه خودپرداز: (مدت خدمت دهی):

arena atm 14182 5 تصویر

نتیحه سناریو بهبود :

arena atm 14182 6 تصویر

بعد از اجرای سناریو تعداد افرادی که به آنها خدمت داده شد از ۶۵۹ نفر به ۵۹۶ نفر کاهش می یابد.

arena atm 14182 7 تصویر

همان طور که ملاحظه می شود تغییرات چشمگیری در تعداد افراد در صف می بینیم، این در حالی است که زمان در صف بودن تفاوت چندانی نکرده است. در این صورت نمی توان از کاهش این تعداد مشتری چشم پوشی کرد و سناریوی بهبود نمی تواند برای ما نتیجه بهتری به همراه داشته باشد. اجرای طرح فعلی بهترین حالت است.


پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  پروین صحابی سه شنبه , ۵ مرداد

  سلام به نظر شما چه کتاب آموزشی برای ارنا می تونه خوب باشه ؟

  • تصویر آواتار کاربر 2
   نوآوران گرمیشنبه , ۹ مرداد

   آموزش ارنا توی سایت موجوده از بالا سرچ بزنید میاد

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  مهران ضمیری دوشنبه , ۱۸ بهمن

  سلام آموزش فایل شبیه ساز با ارنا رو به صورت مقدماتی لازم دارم از سایت شما اونو میشه تهیه اش کرد ؟

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab