شبیه سازی یکسو ساز و رگولاتور با نرم افزار پروتئوس

شبیه سازی یکسو ساز و رگولاتور با نرم افزار پروتئوس

پروژه شبیه سازی یکسو ساز و رگولاتور در Proteus

پروژه شبیه سازی یکسو ساز و رگولاتور در نرم افزار Proteus را در این پست آماده کردیم. این پروژه از تمرین های درس آزمایشگاه الکترونیک ۱ است. در ادامه هدف از طراحی یکسو ساز و رگولاتور در این پروژه و تئوری دیودی یکسو ساز و رگولاتور بیان شده است. همینطور مراحل انجام پروژه نیز مطرح شده و در قالب یک فایل PDF قابل دانلود است. برخی جداول که در اینجا گذاشته نشده، در این فایل پی دی اف قرار دارد که می توانید دانلود و بررسی کنید.

هدف آزمایش در شبیه سازی یکسو ساز و رگولاتور:

با انجام این آزمایش با روش طراحی و مراحل ساخت یک منبع تغذیه ساده (آداپتور) آشنا می شوید.

تئوری آزمایش در شبیه سازی یکسو ساز و رگولاتور:

بلوک دیاگرام یک منبع تغذیه که برای تبدیل برق شهر به ولتاژ مستقیم تنظیم شده استفاده می شود در شکل (۱-۳) – (در توضیحات صورت مسئله آمده است که در ادامه به صورت PDF قابل دانلود می باشد) دیده می شود. اولین بلوک یک ترانس کاهنده است که برای کاهش سطح ولتاژ برق شهر بکار می رود. نسبت دور با توجه بهسطح مطلوب DC انتخاب می شود.

استفاده از یکسو ساز:

مرحله بعد یکسو ساز است. مدار مناسب برای این قسمت یکسو ساز پل می باشد که در این آزمایش با مشخصات آن آشنا می شوید. اضافه کردن فیلتر برای کاهش اعوجاج انجام می گیرد. فیلتر های معمول برای این قسمت از نوع C یا LC هستند. در نهایت با اضافه کردن یک رگولاتور ولتاژ خروجی را در برابر تغییر ولت اژ ورودی تثبیت می کنیم.

توضیحات مراحل کار پروژه شبیه سازی یکسو ساز و رگولاتور در ادامه مطلب قرار داده شده است.

یکی از ساده ترین انواع رگولاتور که در این آزمایش از آن استفاده می شود، رگولاتور زنری است، ولتاژ شکست دیود زنر را برابر دامنه مطلوب خروجی انتخاب می کنیم. مقاومت R­s برای محدود کردن جریان دیود اضافه شده است و مقدار آن به گونه ای انتخاب می شود که وقتی بار اتصال باز است ،جریان دیود کمتر از I­z(max) می باشد.

مراحل انجام پروژه شبیه سازی یکسو ساز و رگولاتور:

مرحله ۱:

به جای بلوک اول و دوم از مدار شکل (۲-۳) استفاده کنید. در این مدار VAB را بر روی اسیلوسکوپ مشاهده کنید Vm 3 را اندازه بگیرید. با ولتمتر VDC , DC را نیز تعیین کنید.

مرحله ۲:

خازن C را به نقاط A و B  متصل کنید (با رعایت پلاریته صحیح ). در مرحله اول خازن را برابر ۱۰uf در نظر بگیرید و با مشاهده VDC , VAB و دامنه را اندازه بگیرید. خازن را با یک خازن بزرگتر ۱۰۰uf عوض کنید و مجددا VDC و Vr(p-p) را اندازه بگیرید.

مرحله ۳:

مدار رگولاتور که در شکل (۳-۳) دیده می شود را به مدار یکسو ساز اضافه کنید و ولتاژ خروجی را اندازه بگیرید. به جای RL یک پتانسیو متر ۳KΩ قرار دهید و حداقل مقاومت باری را که به ازای آن ولتاژ خروجی تثبیت شده است را بیابید. همچنین درصد رگولاسیون را برای =۱۰KΩRL محاسبه کنید.

مرحله ۴:

در مدار شکل (۱ -۳ ) با تغییر منبع ولتاژ DC جدول زیر را کامل کنید و حداقل ولتاژ ورودی (Vi) را که به ازای آن زنر به ناحیه شکست می رسد را تعیین کنید.


پروژه های آماده برق قدرت با متلب

پروژه های آماده برق قدرت با متلب

مشاهده پروژه های برق قدرت با متلب
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
  1. تصویر آواتار کاربر 0
    قادر اسدزاده چهارشنبه , ۲۶ مهر

    سلام می خواستم بدونم در منبغ تغذيه AC پريتوس چگونه تعريف ميشه؟ از پاسخگویی خوبتون بی نهایت ممنون.

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه برای درس مهندسی اینترنت بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab