فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد در نرم افزار متلب

تصویر tsp-using-hopfield-network-matlab_21593_1 فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد در نرم افزار متلب

فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد

در این بخش پروژه فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد با نرم افزار MATLAB را به همراه کامنت گذاری کدها آماده کردیم که بر اساس مقاله Solving Traveling Salesman Problem Using Continuous Hopfield Network انجام شده است. در ادامه به شرح مسئله TSP و زمینه های کاری آن پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی این پروژه قرار داده شده و مقاله مرجع نیز به صورت رایگان قابل دانلود می باشد.

شرح مسئله فروشنده دوره گرد

یک لیست از شهر ها را داریم و هزینه مراجعه به صورت مستقیم از یکی به دیگری را نیز اطلاع دارم. حال می بایست کم ‌هزینه ‌ترین و کوتاه ترین مسیری را که از یک شهر شروع شده و از همه شهر ها فقط یکبار عبور کند و به شهر اولیه بازگردد را بیابیم.

مسائل بهینه سازی ترکیبی

مسائل بهینه سازی ترکیبی، مثل مسئله فروشنده دوره گرد (TSP) و کوتاه ترین مسیر (SP)، از خانواده مسائل NP-Complete می باشند که مدت زمان مورد نیاز به جهت حل این نوع مسائل با افزایش تعداد پارامترها به طور نمایی افزایش یافته و این در حالی است که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی ها، نیازمندی به حل سریع تر و مناسب تر این مسائل نیز به سرعت رو به افزایش می باشد. مشخص کردن مسیر بهینه حرکت مته جهت سوراخ نمودن صفحه های PCB، مشخص کردن مسیر بهینه انتقال داده در شبکه های کامپیوتری، بهینه سازی شبکه های توزیع نیرو، پردازش تصویر و تشخیص الگو، هدایت ربات، تفکیک و دسته بندی داده ها از جمله زمینه هایی می باشند که حل مسئله فروشنده دوره گرد برای آنها بسیار مهم می باشد.

حل مسئله TSP

فروشنده دوره گرد (Traveling Salesman Problem – TSP)، عبارت است از پیدا کردن کوتاه ترین مسیر بسته ممکن بین N، شهر می باشد و روش هایی که تا کنون به منظور حل مسئله TSP ارائه شده اند، اغلب بر اساس جستجوگرها و آشکار ساز های معین یا احتمالی می باشند که از مهم ترین آنها، الگوریتم های کلاسیک جستجوی محلی، الگوریتم آبکاری شبیه سازی شده (SA)، شبکه های عصبی مصنوعی مانند کوهونن یا نگاشت های خودسازمانده (SOM)، شبکه عصبی هاپفیلد (Hopfield)، بولین و آشوبی، الگوریتم های ژنتیکی، برنامه نویسی تکاملی، سیستم کولونی مورچه ها (ACO)، روش های یادگیری افزایشی مبتنی بر جمعیت و روش های آموزش با تنظیم ظریف می باشند.

نقاط ضعف و قوت الگوریتم ها

هر کدام از روش های فوق نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند، به طور مثال، از روش های تکاملی مانند الگوریتم ژنتیک (GA) با اینکه دقت آنها از الگوریتم های دیگر مثل الگوریتم آبکاری شبیه سازی شده (SA) و الگوریتم کلونی مورچگان (ACO) بالاتر می باشد، اغلب به جهت حجم بالای محاسبات، اکثرا در کاربرد های برون خط مورد استفاده قرار می گرد. همینظور با اینکه الگوریتم آبکاری شبیه سازی شده و کلونی مورچه ها در مقایسه با الگوری مذکور اغلب شبکه های عصبی مصنوعی از بقیه سریع تر می باشد و از این رو برای الگوریتم های تکاملی سریع تر می باشند ولی در عین حال در مقایسه با شبکه های عصبی مصنوعی عملکرد کندی محسوب دارند. با این وجود، می توان گفت که در بین الگوریتم ها، کاربرد های بلادرنگ در زمره بهترین انتخاب ها هستند، هرچند که دقت آنها کمتر می باشد.

تصاویری از خروجی پروژه فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد

تصویر tsp-using-hopfield-network-matlab_21593_2 فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد در نرم افزار متلب

شکل ۱

تصویر tsp-using-hopfield-network-matlab_21593_3 فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد در نرم افزار متلب

شکل ۲

تصویر tsp-using-hopfield-network-matlab_21593_4 فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد در نرم افزار متلب

شکل ۳

تصویر tsp-using-hopfield-network-matlab_21593_5 فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد در نرم افزار متلب

شکل ۴

تصویر tsp-using-hopfield-network-matlab_21593_6 فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد در نرم افزار متلب

شکل ۵

تصویر tsp-using-hopfield-network-matlab_21593_7 فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد در نرم افزار متلب

شکل ۶

تصویر tsp-using-hopfield-network-matlab_21593_8 فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد در نرم افزار متلب

شکل ۷

تصویر tsp-using-hopfield-network-matlab_21593_9 فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی هاپفیلد در نرم افزار متلب

شکل ۸


شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

مشاهده پروژه ها و مقالات شبیه سازی شده
انجام پروژه ها و شبیه سازی مقالات و پایان نامه ها با متلب

انجام پروژه ها و شبیه سازی مقالات و پایان نامه ها با متلب

مشاهده انجام پروژه با متلب
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
  1. تصویر آواتار کاربر 0
    سامان رحیمی پنجشنبه , 19 بهمن

    سلام کتاب رایگان شبکه عصبی به همراه تمرینات رو می تونم از سایتتون دریافت کنم اگه هست آدرسشو لطف می کنید.

  2. تصویر آواتار کاربر 0
    نرگس صفایی یکشنبه , 22 بهمن

    سلام خسته نباشید من یه تمرین در مورد فروشنده دوره گرد با شبکه عصبی دارم می تونم جهت انجامش اونو براتون ارسال کنم فرصتشو دارین ؟

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ اینترنت اشیا بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبکه SDN شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه شبکه عصبی پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab