فشرده سازی تصاویر اثر انگشت با الگوریتم SVD در نرم افزار متلب

 • یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
 • بازدید 1,042 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (84 امتیاز از 18 رای)
  Loading...

matlab fingerprint 20123 1 تصویر

پروژه فشرده سازی تصاویر اثر انگشت با الگوریتم SVD در MATLAB

پروژه فشرده سازی تصاویر اثر انگشت با الگوریتم تجزیه مقدار های منفرد (Singular Value Decomposition – SVD) را در محیط فارسی و گرافیکی (GUI) نرم افزار MATLAB آماده کردم که یک پروژه مناسب پردازش تصویر و بینایی ماشین است. در ادامه به توضیحاتی در رابطه با اثر انگشت و اهمیت ذخیره سازی تصاویر اثر انگشت پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی این پروژه قرار داده شده است.

تصاویر اثر انگشت:

در میان تمام مشخصه های حیاتی نظیر چهره، اثر انگشت، هندسه دست، عنبیه، شبکیه، امضا، اثر صدا، مویرگ های دست، گوش، و حالت رفتاری، شناسایی مبتنی بر اثر انگشت یکی از معروف ترین و مطمئن ترین فنون موجود می باشد. یکتایی اثر انگشت مربوط به الگوی فرورفتگی ها و برجستگی های موجود بر روی سطح پوست انگشت دست است. روزانه حجم وسیعی از تصاویر اثر انگشت در کاربرد های گسترده ای همچون محاکم قضایی و سیستم های کنترل دسترسی، جمع آوری و ذخیره می شوند. یک نمونه از آنها، پایگاه داده می باشد که شامل بیش از ۷۰ میلیون تصویر اثر انگشت FBI می باشد.

توضیحات بیشتر، فیلم و تصاویری از خروجی پروژه فشرده سازی تصاویر اثر انگشت به روش SVD در ادامه مطلب.

اهمیت ذخیره سازی تصاویر اثر انگشت:

با در نظر گرفتن حجم محدود حافظه های فیزیکی و همینظور هزینه زیاد آنها، فشرده سازی این حجم عظیم از تصاویر، امری اجتناب ناپذیر و مهم است؛ در سیستم های بازشناسی، اگرچه می توانیم به جای ذخیره تصاویر اولیه اثر انگشت، فقط ویژگی های مورد نیاز در بخش بازشناسی و شناسایی را ذخیره کرد تا فضای حافظه کمتری مورد نیاز باشد، اما در صورتی که قصد داشته باشیم تا روش جدیدتر و با مجموعه ویژگی های جدیدتری استفاده نماییم، باید از همه ی افراد بخواهیم که دوباره برای ثبت اثر انگشت حضور یابند که این موضوع بعضا (مثل پایگاه اثر انگشت پلیس فدرال آمریکا، FBI) غیر ممکن می باشد.

از این رو، ذخیره سازی تصاویر اولیه اثر انگشت در برخی مواقع مفید بوده و حتی ضروری می باشد و می بایست با توجه با اهمیت موضوع، ذخیره و نگهداری شوند. حجم مورد نیاز برای ذخیره سازی این تصاویر بعضا بسیار زیاد بوده و نیاز به استفاده از روش های موثری برای کاهش حجم ذخیره سازی می باشد.

روش های فشرده سازی تصاویر اثر انگشت:

روش های فشرده سازی تصاویر اثر انگشت به دو دسته تقسیم می شوند: در دسته اول، از تصویر اثر انگشت، فقط اطلاعات مهم و بکار رفته در بازشناسی، نظیر شیارها استخراج و بعد فشرده می شوند. در دسته دوم از روش های فشرده سازی تصاویر اثر انگشت، تبدیلاتی همچون تبدیل موجک مورد استفاده قرار می گیرد.

فشرده سازی تصاویر اثر انگشت به روش SVD:

اغلب نمایش یک تصویر به کمک یک ماتریس دو بعدی m*n انجام می شود. در این روش الگوریتم SVD به این ماتریس اعمال می شود تا ماتریس های U، S و V بدست آیند. S یک ماتریس قطری n*m می باشد که عناصر غیر صفر آن بر روی قطر ماتریس، نشان دهنده رتبه ماتریس تصویر اصلی است. مفهوم اساسی روش فشرده سازی تصویر SVD استفاده از تعداد رتبه های کمتری به منظور تقریب زدن ماتریس اصلی (ماتریس تصویر مورد نظر) می باشد.

تصاویری از خروجی پروژه فشرده سازی تصاویر اثر انگشت:

تصویر خروجی ۲:

matlab fingerprint 20123 2 تصویر

تصویر خروجی ۳:

matlab fingerprint 20123 3 تصویر

تصویر خروجی ۴:

matlab fingerprint 20123 4 تصویر

تصویر خروجی ۵:

matlab fingerprint 20123 5 تصویر

تصویر خروجی ۶:

matlab fingerprint 20123 6 تصویر

تصویر خروجی ۷:

matlab fingerprint 20123 7 تصویر


انجام پروژه ها و شبیه سازی مقالات و پایان نامه ها با متلب

انجام پروژه ها و شبیه سازی مقالات و پایان نامه ها با متلب

مشاهده انجام پروژه با متلب
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  محمد علی یکشنبه , 24 اردیبهشت

  آیا پروژه های در زمینه تشخیص اثر انگشت با متلب را هم می تونید برام انجام دهید.

  • تصویر آواتار کاربر 2
   نوآوران گرمییکشنبه , 24 اردیبهشت

   بله در صورت سفارش می تونم با نرم افزار متلب براتون شبیه سازی رو انجام بدیم

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ اینترنت اشیا بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبکه SDN شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه شبکه عصبی پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab