مسیریابی ربات خودمختار با الگوریتم PSO در نرم افزار متلب

  • شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
  • بازدید 874 نفر
  • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (128 امتیاز از 26 رای)
    Loading...

robot path planning pso matlab 21808 1 تصویر

مسیریابی ربات خودمختار

در این بخش پروژه مسیریابی ربات خودمختار را با الگوریتم PSO آماده کردیم که در نرم افزار MATLAB پیاده سازی شده و کدهای آن دارای کامنت گذاری و فیلم نحوه اجرا می باشد. در ادامه به معرفی ربات های خودمختار و قابلیت های آنها پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی این پروژه رباتیک قرار داده شده است.

معرفی ربات های خودمختار

ربات های خودمختار (Autonomous Robots) ربات ‌هایی می باشند که قادر باشند تا وظایف دلخواه را در یک محیط بدون ساختاربندی و بدون هدایت پی در پی انسان انجام بدهند. اغلب ربات ‌ها تا اندازه ‌ای عمل خودمختاری را دارند و از این سیستم به خوبی استفاده می کنند. نوع درجه بندی خودمختاری به ویژه در حوضه هایی همچون اکتشاف فضایی، تمیز کردن کف، چمنزنی و بازیافت فاضلاب مناسب می باشد. خودمختاری در سیستم های رباتیک، عمل مستقل ربات ها از انسان یا مرکز فرمان است. یک ربات می تواند چندین نوع وظیفه داشته باشد و هر وظیفه نیز می تواند به صورت خودمختار عمل کند یا عمل نکند. به هر یک از وظیفه هایی که ربات به صورت مستقل انجام می دهد، درجه خودمختاری گفته می شود.

قابلیت های ربات تمام خودمختار

رباتی که سیستم تمام خودمختاری داشته باشد، می تواند از محیط اطراف اطلاعات بدست آورد، به صورت طولانی مدت بدون دخالت انسان فعالیت کند، قسمتی از خودش (مثل بازوها) را بدون کمک انسان به حرکت درآورد، از موقعیت ‌هایی که به انسان ها، لوازم و یا به خود ربات می اواند آسیب وارد کند پرهیز نماید مگر اینکه آن موقعیت ‌ها قسمتی از مشخصات تعریف شده طرح آن ربات باشد.

انتخاب مسیر حرکت

انتخاب بهترین مسیر حرکت در محیط های غیرقابل مشاهده و پویا، یکی از موضوعات چالش برانگیز در طراحی ربات های خودمختار می باشد. حرکت ربات‌ های خودمختار به هوش و یادگیری آنها وابسته می باشد که در پروژه حاضر، یادگیری با استفاده از الگوریتم بهینه‌ سازی ازدحام ذرات (الگوریتم PSO) انجام می شود که یک روش جستجوی جمعی می باشد که با توجه به رفتار اجتماعی دسته ‌های پرندگان مدل شده ‌است.

تصاویری از خروجی پروژه مسیریابی ربات خودمختار

robot path planning pso matlab 21808 2 تصویر

شکل ۲

robot path planning pso matlab 21808 3 تصویر

شکل ۳

robot path planning pso matlab 21808 4 تصویر

شکل ۴

robot path planning pso matlab 21808 5 تصویر

شکل ۵

robot path planning pso matlab 21808 6 تصویر

شکل ۶

robot path planning pso matlab 21808 7 تصویر

شکل ۷

robot path planning pso matlab 21808 8 تصویر

شکل ۸


انجام پروژه ها و شبیه سازی مقالات و پایان نامه ها با متلب

انجام پروژه ها و شبیه سازی مقالات و پایان نامه ها با متلب

مشاهده انجام پروژه با متلب
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
  1. تصویر آواتار کاربر 0
    محمد جوادی دوشنبه , 14 خرداد

    سلام بر دوستان در مورد الگوریتم pso یه تحقیق کلی یا مقاله ای دارید که بشه از مطالبش استفاده کرد.

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ اینترنت اشیا بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبکه SDN شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه شبکه عصبی پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab