نحوه ایجاد گزارش وب در آپنت OPNET به صورت تصویری

gozaresh web 12872 1 تصویر

نحوه ایجاد گزارش وب در آپنت OPNET به صورت تصویری

در این بخش از آمورش شبیه ساز OPNET نحوه ایجاد گزارش وب در آپنت OPNET به صورت تصویری را برای شما کاربران عزیز آماده کردیم امیدواریم از آموزش آن بهترین استفاده را ببرید.

در این قسمت از آموزش بخش گزارشات وب تجزیه و تحلیل و نتایجات شبیه سازی مورد بررسی قرار داده می شود.

 • گزارش انتخاب کنید.
 • گزارش وب ایجاد کنید.
 • از اطلاعات ایجاد شده در گزارش برای تصمیم گیری آگاهانه در مورده رفتار شبکه استفاده کنید.

آموزش بخش گزارشات وب نتایجات شبیه سازی چندین راه مختلف را  مورد بررسی قرار دهید. می توانید با خلاصه کردن نتیجه سطح بالا کارتان را شروع کنید. سپس با hyperlink بر روی گزارشات برای تمرکز بر روی نقطه مشکل ساز در شبکه استفاده کنید. شما باید در این قسمت یک گزارش وب ایجاد کنید و از آن برای تجزیه و تحلیل دو ترافیک متفاوت مخفف ABR و CBR بر روی شبکه کوچک ATM است استفاده کنید. شبکه ATM مورد استفاده در این بخش برای نمایش فرق بین دو نوع ترافیک ATM که مخفف CBR و ABR می باشد استفاده می شود.

در مدل CBR ، قرارداد ترافیک مقدار پهنای باند در هر زمان برای هر کاربر تضمین شده است مزایای این طرح چنین است که هر کاربر از ترافیک دیگر بر روی لینکش، یک مقدار پهنای باند از پیش تعریف شده را دریافت می کند. البته محدودیتی کلی بین تعداد کاربران بر روی یک لینک در هر زمان وجود دارد. این طرح زمانی مفید است که ترافیک صدا یا تصویر کیفیت بالای سرویس را نیاز داشته باشیم. در طرح ABR قرارداد ترافیک ، پهنای باند مشخصی را تضمین نمی کند ، این ترافیک زمانی که از ترافیک CBR استفاده نکند کاربرد دارد.

توضیحات بیشتر نحوه ایجاد گزارش وب در آپنت OPNET به صورت تصویری در ادامه مطلب.

مزایای این ترافیک تعداد کاربرانی می باشدکه می توانند همزمان به یک لینک دستیابی داشته باشند. وهمچنین پهنای باند بین همه کاربران تقسیم می شود، که ممکن است زمان پاسخ بیشتر شود. وقتی که کیفیت بالای سرویس نیاز نباشد مثلا در ترافیک FTP ، این طرح موثر خواهد بود.

بازکردن پروژه آماده در شبیه ساز آپنت OPNET :

از یک پروژه آماده برای ایجاد یک شبکه جدید استفاده خواهیم کرد. برای بازگذاری پروژه ، مدلساز را اجرا کنید. از منوی File گزینه Open را انتخاب کرده به مسیر پروژه های از قبل تعیین شده بروید. معمولا مسیر <release>\models\std\ tutorial_req می باشد. از شاخه basic گزینه web_report را انتخاب کرده و کلید Open را فشار دهید. پروژه web_report یک شبکه ATM است که در پنجره ویرایشگر پروژه باز شده و از منوی File گزینه Save As… را انتخاب کنید و با نام <initials>_web_report آن را ذخیره کنید.

آموزش نحوه ایجاد گزارش وب در آپنت برای ایجاد و مشاهده یک گزارش  :

شبکه ATM مورد استفاده در این بخش شامل یک کاربر FTP می باشد. که از طرح ABR استفاده می کند، کاربر صدا که از CBR استفاده می کند، دو سوئیچ ، یکی سرور FTP و دیگری سرور صدا می باشد. می توانید خصوصیات اشیاء کاربر و سرور را با جزئیات بیشتر در برپایی شبکه ببینید. آمارهایی که در این شبکه نیاز می باشد عبارتند از :

 • ترافیک ارسال کاربر
 • زمان پاسخ دهی کاربر FTP
 • زمان تأخیر انتهایی بسته های کاربردی صدا

در وحله اول بررسی کنید که Nework Simulation Network در Preferences به درستی تنظیم شده باشد. از منوی Edit گزینه Preferences را انتخاب کنید. در پنجره ای باز شده در قسمت Search for: مقدار network sim را بنویسید و کلید Find را فشار دهید مقدار Value این فیلد باید stdmod باشد. بعد از انجام تنظمات کلید ok را بزنید.

در ادامه به جای انتخاب Choose Individual Statistics برای جمع آوری آمارها‌، می توانید به عنوان قسمتی از گزارش که آمارها را در گزارش در طی اجرای شبیه سازی جمع آوری می کند انتخاب کنید. قبل از اینکه شبیه اجرا شود می توانید یک گزارش تعیین کنید. برای این کار دکمه Configure/Run Discrete Event Simulation (DES) را از نوار ابزار کلیک کنید. در نمایش درختی،‌گره Outputs را گسترش داده و بر روی Reports کلیک کنید. از قسمت Statistics reports گزینه FTP&VOICE را انتخاب کنید. به صورت اختیاری می توانید گزارش خود را که شامل آمار قابل دسترس است با کلیک بر روی دکمه Define Statistics Report… تعریف کنید. همچنین می توانید به صورت خودکار گزارش وب را به وسیله چک باکس Generate web report for simulation results انتخاب کنید. حالا می توانید شبیه سازی را با کلیک بر روی کلید Run اجرا کنید. حدود دو دقیقه طول می کشد تا شبیه سازی اجرا شود. اجرا ی شبیه سازی بستگی به سرعت کامپیوتر تان دارد. وقتی شبیه سازی اجرا شد، پنجره گفتگوی Simulation Progress را ببندید.

مزایای تولید گزارش وب بعد از اجرای شبیه سازی می تواند شامل نمودارهایی که در تولید خودکار گزارش ظاهر نمی شوند باشد. برای داشتن نمودار گزارش وب اول باید آنها را در ویرایشگر پروژه نمایش داد سپس گزارش وب را با انتخاب گزینه “Include graphed results” در پنجره گفتگوی Specify Report ایجاد کرد. برای این منظور باید مراحل زیر را طی کنید.

 1. در فضای کاری کلیک راست کرده و گزینه View Results را انتخاب کنید.
 2. پنجره Result Browser باز می شود. در نمای درختی Show Results گره Object Statistics را گسترش دهید.
 3. از نمای درختی مسیر زیر گزارشات خواسته شده را انتخاب کنید.
 • stn_abr_ftp_client >Client Ftp >Upload Response Time (sec) <FTP/File Transfer (heavy) >Report FTP&VOICE> my_web_report-cbr_abr-DES-1
 • stn_cbr_voice_client >Voice Application >Packet End-to-End Delay (sec) Report FTP&VOICE>my_web_report-cbr_abr-DES-1
 1. در قسمت Presentation ، از نوار کشویی گزینه Overlaid Statistics را انتخاب کنید. دقت کنید نوار کشویی پایین آن بر روی گزینه As Is تنظیم شده باشد. سپس کلید Show را کلیک کنید.
 2. با کلیک بر روی Close،پنجره گفتگوی Results Browser را ببندید اما پنجره گراف را نبندید.
 3. برای ایجاد گزارش وب از منوی DES گزینه Results و سپس Generate Web Report… را انتخاب کنید. بررسی کنید که چک باکس Include graphed results انتخاب شده باشد. سپس کلید OK را کلیک کنید تا یک گزارش با نام پیش فرض صورت بگیرد. با انجام این مرحله ، گزارش وب ایجاد شده و در مکان زیر قرار می گیرد.

<user_home_dir>\op_reports\<project_name>\<scenario_name>\DES Reports

 1. برای دیدن گزارش از منوی DES گزینه Results و سپس گزینه Launch Last Web Report را انتخاب کنید. مدلساز به مرورگر وب تعیین شده بوسیله browser_prog در Preferences پرش می کند و صفحه فهرست راهنما را باز می کند.

اگر مرورگر باز نشد ، در Preferences گزینه browser_prog را بررسی کنید و مسیر درست را بررسی کنید. می توانید مرورگر را بصورت دستی باز کنید و از شاخه <user_home>\ op_reports\<Project_name\< scenario_name>\DES Reports فایل index.html را باز کنید.

قالب عمومی گزارش در شبیه ساز آپنت OPNET :

وقتی یک گزارش وب باز می شود صفحه فهرست راهنما نشان داده می شود. صفحه فهرست راهنما دارای تعدادی لینک می باشد که در شکل زیر نمایش داده می شود.

gozaresh web 12872 1 تصویر

(پنجره فهرست راهنما گزارش وب در آپنت OPNET)

مشاهده نتایج و آمار بدست آمده برای گره و نحوه ایجاد گزارش وب در آپنت:

گزارش وب داده در مورد شبیه سازی در چندین نوع مختلف گزارش ارائه می شود اجازه دهید گزارش FTP & Voice را ببینیم. در ناحیه نتایجات بر روی لینک Report : FTP & VOICE کلیک کنید. لینک های مربوط به اطلاعات جمع آوری شده گزارش کاربرد سفارشی شده درقسمت نمایش لینک، ظاهر می شود. در زیر لینک Global Statistics بر روی Voice کلیک کنید. آمارهای اصلی ترافیک ارسال و دریافت در این جدول نشان داده شده نکته ای که در این جدول به آن اشاره شده این است که تعداد بسته دریافتی شبکه در ثانیه برابر تعداد بسته ارسالی است بنابراین می توان گفت که هیچ بسته ای از بین نرفته است.

در این جدول می توانید بر روی لینکها کلیک کرده و نمودارهای هر یک از آمارهای سراسری را ببینید. اولین خواسته در بدست آوردن ترافیک ارسال و دریافت در گره ABR FTP و گره CBR Voice می باشد. هدف اصلی در این گزارش حد بالای گره ها و لینک ها هایی است. که شما را به سرعت برای مشاهده اشیاء در شبکه تان که ممکن است مشکل داشته باشند آماده می سازد اشیائی که در طی شبیه سازی اغلب فعال بوده لیست شده اند. فعال در این متن به این معنی است که شئ تولید شده مقداری بالاتر از آمار را دارد.

در این شبکه ما فقط دو نود داشتیم که آمارشان جمع بندی شده بود ، گره های کاربر ABR و ‍CBR . کارایی این گره ها را می توان در جدول در قسمت گره ها و نودهای بالا مقایسه کرد. در منطقه نمایش لینک بر روی لینک By Node در زیر Top Nodes and Links کلیک کنید. هر شئ حداکثر برای آمار جمع آوری شده یک مقدار تولید می کند. که به عنوان یک گره در نظر گرفته می شود. در این مثال فقط یک شئ وجود دارد. شبکه بزرگتر با گره های زیادتر با تنظیم report_top_n در Preferences ، قبل از ایجاد گزارش می توانید تعداد شی در نظرگرفته شده مانند بالا را مشخص کنید.

در جدول لینک ها و گره های بالا می بینید که نتا یجات کلی مورد نظر هستند. کاربر ABR که FTP را اجرا می کند، گره بالا در این گزارش است. می توانید بر روی سر تیتر Voice Application Packet End-to-End Delay (sec) که به صورت یک لینک است کلیک کنید. اشیاء بالا برای گزارش کاربرد Voice باز می شوند. نمودار مشابه برای آمارهای دیگر در روی هر گره پایه انباشته شده ظاهر می شود. بر روی سرتیترها کلیک کنید تا جدول بر مبنای گره ، میانگین مرتب شود. مرتب کردن جدول که کدام شی بیشترین مقدار میانگین را در مقابل اینکه چه اشیائی بیشترین مقدار را برای آمار دارد اول باید از نزدیکتر به stn_cbr_voice_client در جدول Voice Application Traffic Sent (bytes/sec) نگاه بیندازیم. بر روی لینک stn_cbr_voice_client در جدول Voice Application Traffic Sent (bytes/sec) کلیک کنید.

اجازه دهید در کاربر ABR ترافیک دریافتی را نگاه کنیم و ببینیم که چگونه الگوی ترافیکی آن با کاربر CBR تفاوت دارد. بر روی کلید Back تا زمانی که صفحه Top Nodes Summary ظاهر شود کلیک کنید. بر روی سربرگ Client Ftp Traffic Sent (bytes/sec) کلیک کنید. سپس بر روی لینک stn_abr_ftp_client در جدول Client Ftp Traffic Sent (bytes/sec) کلیک کنید. نموداری شبیه شکل زیر ظاهر می شود.

gozaresh web 12872 2 تصویر

(ترافیک ارسال FTP در کاربر ABR)

نمودار ترافیک ارسال FTP کاربر ABR را با ترافیک کاربرد صدا ارسال کاربر CBR مقایسه کنید. کاربر ABR با عنوان حامل ،‌ رفت و آمد کمتر ترافیک ارسال دارد. جدول ها و نمودار های را که بوسیله گزارش وب تولید می شود. وقتی که گزارش وب را تولید کردید می توانید نمودارهایی که در پنجره ویرایشگر پروژه نمایش داده می شوند را ببینید. این مورد زمانی به صورت ضروری مفید خواهد بود که نمودارهای دو یا چند شئ را با هم مقایسه کنید این نمودارها در لینک Graphed Results در گزارش قرار دارند. برای این منظور لینک Report: Graphed Results را کلیک کنید. بر روی لینک FTP&VOICE کلیک کنید. انتظار این را دارید که زمان پاسخ برای کاربر CBR که کاربرد Voice را اجرا می کند ،‌ کمتر از آن در کاربر ABR که کاربرد FTP را اجرا می کند باشد. در پایان امیدواریم از قراردادن آموزش بخش گزارشات وب موجود در سایت راضی بوده باشید.


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید

  لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab