آموزش نصب و استفاده از پکیج های نرم افزار R

  • سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶
  • بازدید 396 نفر
  • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (43 امتیاز از 9 رای)
    Loading...

آموزش نصب و استفاده از پکیج های نرم افزار R

آموزش نصب و استفاده از پکیج های نرم افزار R

به منظور استفاده از توابع مختلف در نرم افزار R، پکیج های مختلفی را می توان یافت که پس از نصب نرم افزار، در اختیار کاربر قرار می گیرد و یا می بایست بعدا آنها را به صورت آنلاین نصب کرد. در این بخش به آموزش نصب و استفاده از پکیج های نرم افزار R به صورت نوشتاری و ویدئویی (قابل مشاهده به صورت آنلاین در ادامه صفحه) خواهیم پرداخت.

استفاده از پکیج های آماده R

در صورتی که پکیج مورد نظر در سیستم نصب باشد، جهت استفاده در مرحله اول باید آن را بارگذاری نموده و بعد از آن استفاده کرد که این امر را به کمک دستور ()library انجام می ‌دهیم. از دستور ()library باید به طوری استفاده کنیم که داخل آرگومان نام پکیج مورد نظر را نوشت و اجرا نمود. همینطور می شود این کار را از طریق منوی packages در نرم افزار و گزینه load package نیز انجام داد.

کاربری را در نظر بگیرید که قصد دارد تا به انجام پروژه در نرم افزار R بپردازد اما در شروع کار متوجه می ‌شود که به صورت پیشفرض هیچگونه تابع و فرمانی برای پروژه مورد نظر خود در نرم افزار R وجود ندارد. یا کاربر دیگری از نحوه کارایی دستوری در برنامه R راضی نیست و قصد دارد تا فرمان شخصی مورد نیاز خود را بنویسد و در اصطلاح شخصی سازی کند.

پکیج‌ های نرم افزار R از سوی چنین افرادی تولید و اشتراک گذاری می شود. پکیج (Package) در واقع مجموعه ای از فرامین و توابعی می باشد که یک شخص آن را نوشته و بر اساس قوانین و شرایط خاصی به صورت یک بسته‌ نرم ‌افزاری در R قابل اجرا بوده و به راحتی قابل اشتراک ‌گذاری است. در نرم افزار R حدود ۲۰ سالی می شود که شکل گرفت است، در طول این سال ها هزاران کاربر، طیف وسیعی از قابلیت های مختلف را در قالب پکیج به R اضافه کرده ‌اند. حدود ۷۸۰۰ پکیج در شبکه جامع آرشیو زبان R یعنی CRAN، تا ما ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ به ثبت رسیده و همه روزه نیز به تعداد آنها افزوده می شود.

اکنون بریم به سراغ اینکه چگونه می توان از این همه پکیج‌ بهره مند شد، برای شروع کار در دستور، به جای package name داخل ‘ ‘ اسم هر پکیجی که می خواهید را تایپ کنید (مثلا sudoku ) و  اجرا نمائید:

install.packages('package name')

دستور بالا از یکی از سرور های CRAN که در تنظیمات R شما تعیین شده است، پکیج مورد نظر را دانلود و نصب خواهد کرد. به منظور فعال و یا غیر فعال نمودن package  می ‌توان از دستور های زیر استفاده نمود:

library(package name)

detach("package:package name", unload=TRUE)

در صورتی که از نرم‌ افزار R Studio استفاده می ‌کنید، جهت نصب و اجرای پکیج ‌ها، نیازی به کد های بالا نخواهید داشت زیرا پنل Packages در گوشه پایینی سمت راست R Studio گزینه‌ های مورد نیاز را فراهم ساخته است. فقط کافیت تیک هر کدام از پکیج های داخل لیست را بزنید تا پکیج load گردد.

آموزش نصب و استفاده از پکیج های نرم افزار R

سرور هایی در سراسر دنیا وجود دارند که میزبان پکیج‌ های R می باشند و به این سرور ها اصطلاحا CRAN گفته می شود. دانشگاه فردوسی مشهد نیز میزبان یکی از این سرور ها می باشد که به جهت ایرانی بودن این سرور، دانلود پکیج ها از این سرور برای ما ایرانی ‌ها با سرعت بالایی انجام خواهد شد. توجه کنید اگر بخواید که همواره به سرور دانشگاه فردوسی متصل باشید، در نرم‌ افزار R studio به این مسیر مراجعه کنید: Tools/global options/packages و بر روی change کلیک نمائید.

آموزش نصب و استفاده از پکیج های نرم افزار R

در صورتی که در لیست فوق ایران و دانشگاه فردوسی مشهد یافت نشد، تیک‌ های گزینه‌ ها را مانند تصویر بالا بزنید و برنامه R studio را یک بار ببندید و اجرا کنید و دوباره امتحان کنید.


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
  1. تصویر آواتار کاربر 0
    mohammad شنبه , ۱۵ اردیبهشت

    من تو استفاده از یه پکیج با ارور زیر مواجه ام . ممنو می شم راهنمایی کنید : Error in paste(.binlist, ".exe", sep = "") : object '.binlist' not found

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه برای درس مهندسی اینترنت بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab