پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

 • دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴
 • بازدید 732 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (89 امتیاز از 22 رای)
  Loading...

تصویر opnet_8998_1 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

در این پست با طراحی یک شبکه نمونه با تعداد کاربر، میزبان و خدمات مختلف با نرم افزار OPNET آپنت در خدمت شما دوستان عزیز هستیم. هدف از این پروژه، نمایش اساس و پایه طراحی شبکه با توجه به کاربران، خدمات و مکان میزبان ها می باشد. امروزه بهینه سازی طراحی شبکه، از مشکلات اصلی می باشد. شبیه سازی اغلب برای طراحی مفهومی شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی اولیه معمولا چندین بار، بهینه سازی می شود تا بهترین طراحی ممکن به دست آید. پس از اینکه شبکه پیاده سازی شد، بهینه سازی شبکه باید به طور دوره ای در صول حیات شبکه انجام شود تا از عملکرد شبکه اطمینان حاصل شود و کارکرد منابع شبکه بازبینی شود.

این پروژه با توجه به توضیحات زیر انجام شده است و هدف از آن، طراحی شبکه ای با بالا ترین عملکرد، با توجه به محدودیت هزینه، خدمات مورد نیاز و انوع مختلف کاربران است. برای شرکتی که از ۴ گروه محققان، مهندسان، فروشندگان و کاربران چند رسانه ای تشکیل شده، شبکه ای طراحی نمائید. یک مدل شبکه محلی را به کار ببرید که این اجازه را بدهد تا چندین کارگزار و مشتری را در یک شبیه سازی، شبیه سازی کنید.

این مدل میزان پیکربندی شبکه و همچنین میزان حافظه مورد نیاز برای شبیه سازی را به طور چشم گیری کاهش می دهد. این توانایی را خواهید داشت که پروفیلی تعریف کنید که الگوی نرم افزار های کاربردی که توسط کاربران هر یک از دپارتمان ها در شرکت به کار رفته است، را مشخص کنید.

با مراجعه به ادامه مطلب، نمودارهای به دست آماده از این شبیه سازی را با توضیحات آنها مشاهده نمائید.

تصویر opnet_8998_2 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

شکل بالا، مربوط به سناریو Q3_Oneserver می باشد.

تصویر opnet_8998_3 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

در تصویر بالا، نتیجه بدست آمده از شبیه سازی دو سناریوsimple network و busy network را مشاهده می کنید که نشان دهنده این است که در شبکه ای که ترافیک ایجاد شده است، میانگین زمان پاسخگویی صفحات در پروتکل HTTP نسبت به شبکه ای که ترافیک ندارد، زیاد است که در نمودار خروجی رنگ آبی برای شبکه ترافیک دار و رنگ قرمز برای شبکه بدون ترافیک است که به مدت ۳۰ دقیقه شبیه سازی شده است.

تصویر opnet_8998_4 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

نمودار بالا مربوط به زمان پاسخگویی دانلود Download Responsive Time مربوط به پروتکل Email است که با گذشت زمان متوسط، زمان پاسخگویی برای دانلود کم می شود و همچنین در شبکه ای که ترافیک وجود دارد، زمان پاسخگویی دانلود بالاست که در شکل بالا با رنگ آبی نشان داده شده است.

تصویر opnet_8998_5 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

نمودار بالا مربوط به زمان پاسخگویی آپلود Upload Responsive Time مربوط به پروتکل Email می باشد که با گذشت زمان متوسط، زمان پاسخگویی جهت آپلود کم شده و همین طور در شبکه ای که ترافیک وجود دارد، زمان پاسخگویی دانلود نیر زیاد است که در شکل فوق، با رنگ آبی نشان داده شده که البته در قمستی از نمودار این زمان برای شبکه ای بدون ترافیک نیز افزایش داشته است که با گذشت زمان این زمان کمتر می شود.

تصویر opnet_8998_6 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

نمودار بالا مربوط به زمان پاسخگویی اشیاه Object Responsive Time مربوط به پروتکل HTTP است که در این شکل نیز افزایش زمان پاسخگویی اشیاه در شبکه ترافیک دار را مشاهده می کنیم.

تصویر opnet_8998_7 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

نمودار بالا مربوط به ترافیک دریافتی Trafic Received مربوط به پروتکل HTTP است.

تصویر opnet_8998_8 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

نمودار باالا مربوط به utilization کارگزارها در سناریو busy network می باشد.

تصویر opnet_8998_9 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

این نمودار بالا نیز برای utilization کارگزارها در سناریو busy network است.

تصویر opnet_8998_10 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

تصویر opnet_8998_11 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

دو نمودار بالا، متوسط زمان utilization در سناریو سوم یعنی یک سرور با تمام امکانات که با رنگ آبی در نمودار مشخص می باشد، نسبت به سرور های دیگر بیشتر است و این نشان دهنده بار سنگین روی سرور با تمام امکانات را نشان میدهد.

تصویر opnet_8998_12 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

نمودارد بالا، مربوط به زمان پاسخگویی صفحات در پروتکل HTTP می باشد.

تصویر opnet_8998_13 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET تصویر opnet_8998_14 پروژه شبیه سازی و تحلیل شبکه با نرم افزار OPNET

دو نمودار بالا، مربوط به utilization ها می باشد.

در نمودار های نشان داده شده، مشخص است که با گذشت زمان شبیه سازی، همچنان سروری که تمام سرویس ها بر روی آن قرار دارد متوسط میانگین زمانی بیشتری دارد.


شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

مشاهده پروژه ها و مقالات شبیه سازی شده
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید

  لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ اینترنت اشیا بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبکه SDN شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه شبکه عصبی پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab