پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ

 • چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵
 • بازدید 732 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (99 امتیاز از 20 رای)
  Loading...

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ

پروژه پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ به همراه داکیومنت

پیاده سازی مقاله A Data Embedding Technique for Gray scale Image Using Genetic Algorithm (DEGGA)

در این پست پروژه پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک (DEGGA) در سی شارپ را با عنوان مقاله A Data Embedding Technique for Gray scale Image Using Genetic Algorithm (DEGGA) به همراه توضیح فارسی خطوط برنامه نویسی شده آماده کرده ایم که در ادامه به توضیحاتی در این باره پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی این پروژه پردازش تصویر و بینایی ماشین قرار داده شده است. مقاله اصلی نیز به صورت رایگان قابل دانلود است.

برای پنهان سازی اطلاعات در تصاویر، روش های زیادی وجود دارند که یکی از این روش ها استفاده از الگوریتم ژنتیک برای تصاویر خاکستری (DEGGA) می باشد که می تواند داده های زیادی را در تصاویر خاکستری ذخیره کند.

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر در حوزه مکان:

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر در حوزه مکان پرکاربرد ترین روش و یکی از ساده ترین روش های رمزنگاری پس از روش افزونگی حجم است. در این روش از توانایی اندک سیستم بینایی انسان در تفکیک دقیق رنگ ها و تشخیص تغییرات، استفاده شده و بدون تغییر قابل محاسبه در ابعاد یا حجم تصویر از خود آن به عنوان حامل پیام استفاده می شود. در واقع در این روش پیام درون بخشی از فضای بیتی تصویر نهفته شده و در نتیجه امکان کشف آن با روش های ساده میسر نخواهد بود.

توضیحات بیشتر، دانلود رایگان مقاله، فیلم و تصاویری از خروجی پروژه پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در تصاویر در ادامه مطلب.

یکی از روش های مرسوم در پنهان سازی حوزه مکان، استفاده از بیت های کم ارزش بایت های تشکیل دهنده تصویر حداکثر تا بیت چهارم می باشد. شکل زیر، نمونه ای از عمل کرد می باشد که این روش را برای یک تصویر ۲۰ در ۲۰ خاکستری نمایش می دهد.

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ

(نمونه ای از روند پنهان سازی پیام در تصاویر)

همانطور که مشاهده می گردد در این روش نهان سازی سطح خاکستری تصویر تغییری جزیی نموده و به جای عدد ۲۵۰ به عددی بین ۲۴۰ تا ۲۵۵ و در این مثال به ۲۵۳ تغییر می کند. چشم انسان نمی تواند به سهولت این میزان تغییر را درک کند و در صورتی که پیام ذخیره شده دارای توزیع تصادفی یکنواخت از صفر ها و یک ها باشد به هیچ عنوان چشم انسان نخواهد توانست تغییرات را احساس کند.

بدیهی است هرچه تعداد بیت مورد استفاده از تصویر برای نهان سازی کمتر باشد امکان تشخیص توسط چشم و در عین حال فضای ذخیره سازی کاهش می یابد. از چالش های اساسی در پنهان سازی  داده ها در تصاویر عدم تشخیص اطلاعات مخفی شده، حجم اطلاعات قابل ذخیره در تصاویر و مقاومت در برابر تغییرات است.

یکی دیگر از روش های پنهان سازی اطلاعات در تصویر با استفاده از افزونگی حجم، ذخیره آن ها به عنوان ابرداده درون تصویر می باشد. تقریبا اکثریت فرمت های تصویری این امکان را دارند که اطلاعاتی به صورت ابرداده درون آن ها ذخیره شوند.

این اطلاعات که به صورت کلی به آنها EXIF یا اطلاعات اضافی فایل گفته می شود محلی برای ذخیره سازی برخی مشخصات تصویر نظیر مدل دوربین، نوع لنز، نام عکاس، تاریخ عکاسی و غیره می باشند. اغلب نرم افزار های حرفه ای نمایش تصویر می توانند علاوه بر نمایش تصویر این اطلاعات را نیز استخراج و نمایش دهند با این حال در صورتی که در آن مکان ابرداده ای تعریف نشده وجود داشته باشد این نرم افزار ها امکان نمایش آن را نخواهند داشت. در نتیجه می توان هر حجم دلخواهی از دادگان را در این بخش از تصاویر ذخیره نمود.

مزیت این روش نسبت به روش قبل در آن است که دادگان در سرآیند تصویر ذخیره شده و در نتیجه به سادگی قابل مشاهده و ردیابی نخواهند بود. برای استفاده از این روش لازم است تا از نرم افزاری با قابلیت درج اطلاعات EXIF استفاده شود. ایراد هر دو روش مذکور و به طور کلی هر روش درج اطلاعات دیگری که موجب تغییر ابعاد فایل تصویر گردد در درجه اول در آن است که به سهولت قابل شناسایی است چرا که ابعاد واقعی فایل به راحتی قابل محاسبه است.

در درجه دوم آن است که در مقابل هیچ نوع تغییری نمی تواند مقاومت نشان داده و با کوچکترین تغییر و ذخیره سازی مجددی این اطلاعات از بین می روند. البته در این EXIF خصوص روش دوم اندکی مقاومتر بوده و در صورتی که فرمت تصویر تغییر نکند تغییرات ویرایش معمول موجب حذف اطلاعات نمی شوند.

معرفی الگوریتم ژنتیک برای پنهان سازی اطلاعات در تصاویر خاکستری:

در الگوریتم ژنتیک (DEGGA) ابتدا تصویری که قرار است درون تصویر دیگر جاسازی شود پیکسل های آن که عددی بین ۰ تا ۲۵۵ است، خوانده شده و به مبنای ۲ تبدیل می شود. بعد از خوانده شدن تمام پیکسل ها و تبدیل آنها به مبنای ۲ رشته ای از صفر و یک ها بدست خواهد آمد سپس تصویری که قرار است اطلاعات سری درون آن جاسازی شود پیکسل هایش به بلوک های ۳*۳ تقسیم شده و مقدار آنها در مبنای ۲ نمایش داده می شوند. نمونه ای از این عملیات در شکل زیر نشان داده شده است.

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ

(نمایش تصویر سری و تصویر پوششی در مینای ۲)

در مرحله ای بعد، از بایت های تصویر سری ۴ بیت را برداشته و با ۴ بیت سمت راست بلوک ۱ تصویر پوششی جایگزین می کنیم این عملیات را تا پایان بیت های تصویر سری، بر روی تمام بایت های بلوک ها انجام می دهیم.

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ

(جایگزین کردن ۴ بیت از سمت راست تصویر پوششی با ۴ بیت تصویر سری)

بعد از اتمام عملیات جایگزینی، ۳ بیت از سمت راست بلوک جدید، برداشته وعمل جهش بیتها را  با xor کردن آنها با هم انجام می دهیم و دوباره سر جای خود قرار داده می شود این عمل را بر روی تمام بایت های بلوک ها انجام می دهیم.

بعد از اتمام این عملیات رشته های بدست آمده را به مبنای ۱۰ بر گردانده و با پیکسل معادل خود در تصویر پوششی جایگزین می کنیم. در این روش چون از ۴ بیت کم ارزش هر پیکسل استفاده می شود مقدار هر پیکسل ممکن است بین مثبت ۱۶ تا منفی ۱۶ تغییر پیدا کند.

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ

(xor کردن ۳ بیت از سمت راست)

بلوک دیاگرام و تصاویر استفاده شده در این الگوریتم بر روی تصاویر خاکستری در دو شکل زیر نشان داده شده است.

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ

(بلوک دیاگرام الگوریتم ژنتیک بر روی تصاویر خاکستری DEGGA)

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ

(تصاویر پوششی و جاسازی شده به همراه تصویر استگانوگرافی)

در جدول زیر حداکثر سیگنال به نویز تصویر پوششی با تصویر استگانوگرافی نمایش داده شده است که هر چه مقدار PSNR بیشتر باشد، بدین معنی است که تصویر نهایی به تصویر پوششی نزدیک است و هر چه این مقدار به عدد صفر نزدیک شود نشان دهنده تغییرات بیشتر تصویر نهایی می باشد.

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ

(جدول حداکثر سیگنال به نویز  بدست آمده در الگوریتم ژنتیک بر روی تصاویر خاکستری)

تصاویر خروجی پروژه پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک:

تصویر خروجی ۱:

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ

تصویر خروجی ۲:

پنهان سازی اطلاعات در تصاویر با الگوریتم ژنتیک در سی شارپ


پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  فرهاد نصیری شنبه , ۲۹ خرداد

  سلام اگه زحمتی نیست می خواستم بدونم پروژه پنهان سازی اطلاعات در تصاویر رو میشه با الگوریتم های دیگه هم انجام داد ؟

  • تصویر آواتار کاربر 2
   نوآوران گرمیدوشنبه , ۳۱ خرداد

   لطفا الگوریتمی که می خواهید با اون پنهان سازی رو انجام بدید اینجا بگید تا بگم قابل انجام است یا نه

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  افشین جاهد شنبه , ۱۹ تیر

  سلام یه پروژه تو همین مایه ها دارم قبول می کنید واسم انجام بدید به یه سایت مراجعه کردم در این مورد اطلاعات خوبی بهم نداد ؟

  • تصویر آواتار کاربر 2
   نوآوران گرمییکشنبه , ۲۰ تیر

   برای پنهان سازی تصویر به روش استگانوگرافی 3 یا 4 مورد آماده داریم و قبلا انجام دادیم اگه براش مقاله دارید ارسال کنید بررسی کنیم

 3. تصویر آواتار کاربر 0
  لیدا ارجمند یکشنبه , ۴ مهر

  سلام دستتون درد نکنه توضیحاتی رو که راجب پروژه دادید خیلی خوب بود و همچنین لینک هایی رو که برای دانلود گذاشتید به راحتی میشه باهاشون دانلود کرد صمیمانه ازتون تشکر می کنم .

 4. تصویر آواتار کاربر 0
  محمد پور صادقی دوشنبه , ۲۷ شهریور

  سلام يه سوال دارم نميدونم طرح کردنش درست هست يا نه در حقيقت من پايان نامم رو دادم کسی برام انجام داده متاسفانه داکیومنت رو داده و ديگه جواب گوشی منو نمیده برا پياده سازی کارم انتخاب خصيصه با ژنتيک هست و گفته از کتابخانه های R و متلب کمک گرفتم پياده سازيم هم با سی شارپ بوده الان توش موندم اگه بهم گفتن چطوری ژنتيک رو پياده سازی کردی در سی شارپ و اينکه از چه کتابخانه ای در متلب و R استفاده کردی چه بگم.

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه برای درس مهندسی اینترنت بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab