گسترش طول عمر شبکه حسگر بیسیم با الگوریتم مسیریابی ترکیبی در NS2

 • جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵
 • بازدید 741 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (118 امتیاز از 24 رای)
  Loading...

ns2 wsn 16780 1 تصویر

پروژه شبیه سازی گسترش طول عمر شبکه حسگر بیسیم با نرم افزار NS2

پیاده سازی مقاله Extending the lifetime of wireless sensor networks: A hybrid routing algorithm

در این پست پروژه شبیه سازی گسترش طول عمر شبکه حسگر بیسیم با الگوریتم مسیریابی ترکیبی را در نرم افزار NS2 با عنوان مقاله Extending the lifetime of wireless sensor networks: A hybrid routing algorithm به همراه ترجمه مقاله و فیلم آموزشی فارسی که بخشی از فیلم نیز در ادامه صفحه به صورت آنلاین قابل مشاهده است، آماده کرده ایم. در ادامه به توضیحات ارائه شده در چکیده و نتیجه گیری این مقاله پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی این پروژه شبیه سازی شبکه با NS2 قرار داده شده و مقاله اصلی نیز به صورت رایگان قابل دانلود می باشد.

مسیریابی آگاه از انرژی در شبکه های حسگر بیسیم:

مسیریابی آگاه از انرژی در شبکه های حسگر بیسیم (WSN ها) مشکل افزایش طول عمر شبکه (lifetime) را در پی دارد و دلیل آن نیز تامین انرژی این شبکه ها بوسیله باتری های کم ظرفیت می باشد. از این رو، اغلب فعالیت ها در حل مشکل حفره موفق نبودن و عدم موفقعیت نیز اینجا می باشد که گره های نزدیک به سینک به دلیل اینکه عمل بیشتر از حد انجام می دهند، بسیار سریع از کار می افتند. توضیحات بیشتر، دانلود رایگان مقاله اصلی، فیلم و تصاویری از خروجی پروژه گسترش طول عمر شبکه حسگر بیسیم با الگوریتم مسیریابی ترکیبی در نرم افزار NS2 در ادامه مطلب.

مسیریابی سلسله مراتبی چند پرشه و مسیریابی مسطح چند پرشه:

در مقاله حاضر یک روش ترکیبی به منظور رسیدگی به این موضوع ارائه شده است که از دو استراتژی مسیریابی ترکیب می شود. این دو استراتژی، مسیریابی سلسله مراتبی چند پرشه و مسیریابی مسطح چند پرشه است. هدف اولیه کاهش مصرف انرژی در شبکه می باشد و پژوهش و فعالیت های اخیر نیز به منظور کاهش میزان ترافیک جهت فشرده سازی داده ها است. نتایج شبیه سازی های انجام شده با نرم افزار NS2 بر روی الگوریتم پیشنهادی ، آنالیز ریاضی مصرف انرژی را نشان می دهد که می تواند طول عمر شبکه را افزایش داده و مشکل حفره را نیز کاهش دهد.

نتیجه گیری:

در این مقاله الگوریتم پیشنهادی، الگوریتم مسیریابی چند پرشه ترکیبی می باشد که قادر است تا طول عمر شبکه های حسگر بیسیم را از طریق مقابله با مشکل حفره افزایش دهد.

طبقه بندی الگوریتم های مسیریابی شبکه های حسگر بیسیم:

الگوریتم های مسیریابی چند پرشه مسطح که مصرف انرژی کل شبکه را کاهش می دهد و الگوریتم های مسیریابی چند پرشه سلسله مراتبی به طور قابل توجه ای میزان جریان ترافیکی شبکه را از طریق مکانیزم جمع آوری داده ها به حداقل می رساند. هر دو روش باعث ایجاد مشکل حفره می شوند که نود سینک با بررسی انرژی نود های همسایه خود از دیگر نود های شبکه جدا می شود. برای مقابله با این مسئله الگوریتم مسیریابی چند پرشه ترکیبی پیشنهاد شده که الگوریتم های مسیر یابی چندپرشه سلسله مراتبی و مسطح را ترکیب می کند.

بر روی الگوریتم پیشنهادی تجزیه تحلیل ریاضی مصرف انرژی به کمک شبیه سازی های دقیق کامپوتری با نرم افزار NS2 صورت گرفته است. با توجه به معیار های مختلف و ارزیابی کارایی، الگوریتم پیشنهادی ما آنالیز شده است. در آخر نتیجه می گیریم که الگوریتم مسیریابی چند پرشه ترکیبی راه حل مناسبی برای مشکل حفره و افزایش طول عمر شبکه است.

تصاویری از خروجی پروژه گسترش طول عمر شبکه حسگر بیسیم:

تصویر خروجی ۱:

ns2 wsn 16780 2 تصویر

(میزان مصرف انرژی در سه روش مختلف)

تصویر خروجی ۲:

ns2 wsn 16780 3 تصویر

(میزان مصرف انرژی در سه روش مختلف)

تصویر خروجی ۳:

ns2 wsn 16780 4 تصویر

(فاصله انتقال را با سه مرز متقاوت در روش پیشنهادی )

تصویر خروجی ۴:

ns2 wsn 16780 5 تصویر

(میزان اطلاعات ارسال شده در سه روش مختلف )

تصویر خروجی ۵:

ns2 wsn 16780 6 تصویر

(مقدار داده ارسال شده در شبکه با سه مرز مختلف توسط هر گره)

تصویر خروجی ۶:

ns2 wsn 16780 7 تصویر

(تاثیر روش پیشنهادی بر انرژی مصرفی)

تصویر خروجی ۷:

ns2 wsn 16780 8 تصویر

(تاثیر روش پیشنهادی بر طول عمر شبکه)


فیلم آموزش تصویری نرم افزار NS2 به زبان فارسی

فیلم آموزش تصویری نرم افزار NS2 به زبان فارسی

مشاهده آموزش NS2
شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

مشاهده پروژه ها و مقالات شبیه سازی شده
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  حمید رضا دوشنبه , 26 مهر

  سلام یه پروژه با ns2 دارم تو زمینه شبکه های بیسیم گیر کردم نتونستم کاملش کنم می تونم براتون ارسال کنم بررسی کنید مشکل من بیشتر تو قسمت های خروجی برنامه اتفاق می افته هر وقت فرصت داشتید لطفا اطلاع بدید باز هم مزاحم میشم .

  • تصویر آواتار کاربر 2
   نوآوران گرمیدوشنبه , 26 مهر

   لطفا ایمیل کنید تا به لیست کار هامون اضافه کنیم.

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  رویا جوادی یکشنبه , 23 آبان

  سلام دوستان من یه سوال در مورد NS2 داشتم؟ ظاهراً این شبیه ساز قابلیت های زیادی داره و اکثر موضوعات مرتبط به شبکه های حسگر بی سیم به کمک آن شبیه سازی می شود. وقت دارید در مورد قابلیت هاش کمی توضیح بدید ؟؟؟

لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
مشاهده لیست کامل
socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ اینترنت اشیا بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین شبکه SDN شبیه سازی با نرم افزار R نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نرم افزار Rstudio پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه سیمولینک matlab پروژه شبکه عصبی پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab