شماره تماس:۰۹۳۶۵۴۴۲۲۴۷ – ۰۹۱۹۴۷۵۱۲۹۵

ایمیل: noavarangermi@gmail.com

خانه » رشته کامپیوتر » آموزشی » آموزش شبیه ساز OPNET » آموزش ایجاد مدل لینک موجود در آپنت OPNET

اطلاعیه سایت

اگر در مورد این موضوع سوال یا مشکلی دارید در انجمن سایت مطرح کنید تا دوستان پاسخ دهند.
انجمن تخصصی سایت نوآوران گرمی | پاسخگویی سوالات و مشکلات شما (اینجا کلیک کنید)

آموزش ایجاد مدل لینک موجود در آپنت OPNET

آموزش ایجاد مدل لینک موجود در آپنت OPNET

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 امتیاز از 3 رای)
در حال بارگذاری امتیازدهیLoading...

creat link 13356 1 آموزش ایجاد مدل لینک موجود در آپنت OPNET

آموزش ایجاد مدل لینک در OPNET

در این بخش از آموزش شبیه ساز OPNET آموزش ایجاد مدل لینک موجود در آپنت را برای شما کاربران عزیز آماده کردیم امیدواریم به نحوه مطلوب یاد بگیرید و از آن استفاده کنید.

آموزش ایجاد مدل لینک :

یک مدل لینک که هاب و گره های جانبی را به یکدیگر وصل می کند ایجاد کرده به طوری که مدل لینک دو طرفه قالب بسته را پشتیبانی کند. برای انجام این کار از منوی File گزینه New… و از منوی کشویی گزینه Link Model را انتخاب نمایید. بعد در روی Ok کلیک نمایید تا ویرایشگر مدل لینک را مشاهده کنید.

تنظیم قالب بسته پشتیبانی شده :

 بعد از یادگیری آموزش ایجاد مدل لینک چند صفت است که باید تنظیم شود تا لینکی که ایجاد می شود قالب بسته به وجود آمده را پشتیبانی نمایید. برای انجام این کار در جدول Supported link types مقدار همه صفت به غیر از ptdup را به no تغییر داده در این مدل نیاز است که لینک دو طرفه نقطه به نقطه پشتیبانی شود. در جدول Attributes در روی صفت packet formats فیلد Initial Value را انتخاب نمایید. پنجره گفتگوی Select Supported Packet Formats ظاهر خواهد شد وضعیت مقدار قالب بسته <initials>_pksw_format را به supported تغییر داده کلید OK را فشار دهید و پنجره گفتگو را ببندید.

توضیحات بیشتر آموزش ایجاد مدل لینک موجود در آپنت در ادامه مطلب.

در تنظیمات بسته پشتیبانی شده می توانید تنظمیاتی را به قرار زیر آماده کنید. صفت data rate را در روی ۹۶۰۰ تنظیم نمایید. ecc model را در روی ecc_zero_err تنظیم نمایید. error model را در روی NONE تنظیم نمایید. propdel model را در روی dpt_propdel تنظیم نمایید (تاخیر انتشار نقطه به نقطه) صفت txdel model را در روی dpt_txdel تنظیم نمایید ( تاخیر مخابره نقطه به نقطه).

ممکن است شما بخواهید توضیحاتی در مورد مدل لینک حاوی فایل خارجی تاخیر لینک اضافه نمایید. برای این کار از منوی File گزینه Declare External Files… کلیک نمایید تا پنجره گفتگوی Declare External Files نمایان شود. در ستون Entries به جستجوی link_delay بگردید. موجودیت link_delay را انتخاب کرده در روی OK کلیک نمایید تا موقعی که پنجره گفتگو بسته شود. از منوی File گزینه Save را انتخاب نمایید و لینکی را که ایجاد شده با نام <initials>_pksw_link ذخیره نمایید در پایان کار ویرایشگر می توانید مدل لینک را ببندید.

ایجاد گره هاب :

حالا که قالب بسته را تعریف کردید و می توانید مدل لینک را در مدل استفاده کنید. بعد از انجام این سری کارها شما می توانید هاب و نودهای جانبی را ایجاد نمایید. این فرایند به دو چیز نیاز دارد یکی تعریف مدل گره و دیگری تعریف مدل فرآیند، می باشد. در تعریف مدل گره برای هاب می توان گفت که هاب به ۴ مجموعه فرستنده و گیرنده برای ورود و خروج بسته ها و همچنین یک پردازشگر مرکزی برای توزیع دقیق و درست بسته ها نیاز خواهد بود.

ایجاد مدل گره :

از منوی File گزینه New… را انتخاب کرده و Node Model را از منوی کشویی انتخاب نمایید. و سپس کلید OK را کلیک نمایید. یک پردازشگر و چهار نوع فرستنده و گیرنده نقطه به نقطه در پنجره ویرایشگر ایجاد کنید. صفت name را مانند آنچه در شکل زیر نمایش می دهد تغییر داده و جریان بسته را برای اتصال ماژول ها مانند شکل زیر ایجاد نمایید. ابتدا دریافت کننده ها را به هاب و هاب را به فرستنده ها وصل نمایید.

creat link 13356 1 آموزش ایجاد مدل لینک موجود در آپنت OPNET

(مدل گره هاب)

برای تحلیل جریان بسته تخصیص داده شده بر روی hub کلیک راست نمایید و گزینه Show Connectivity را انتخاب کرده و در حین انجام این کار دقت کنید که لیست جریان اتصالات به ماژول hub مطابق با شکل زیر باشد. بعد می توانید پنجره گفتگو راببندید.

creat link 13356 2 آموزش ایجاد مدل لینک موجود در آپنت OPNET

(جریان بسته های متصل به ماژول hub )

حالا که مدل گره هاب ایجاد شده نیاز است که کانال نرخ داده هم تنظیم شود و هر دریافت کننده و فرستنده از قالب بسته پشتیبانی نماید. کلید Shift را فشار داده و در روی آیکون ماژول های فرستنده کلیک نمایید. کاملا باید مطمئن شوید که جریان بسته ها انتخاب نشدند. وقتی که تمام ماژول های فرستنده را انتخاب کردید در روی یکی از آنها راست کلیک کرده و Edit Attributes را انتخاب نمایید تا پنجره گفتگوی Attributes باز شود. در روی مقدار صفت channel کلیک نمایید. در جعبه گفتگوی (channel) Table مقدار data rate را به ۹۶۰۰ تغییر داده و برای ایجاد پشتیبان از قالب بسته <initials>_pksw_format در روی مقدار صفت packet formats کلیک نمایید.

هر دو چک باکس Support all packet formats و Support unformatted packets را از حالت انتخاب خارج کرده و بر روی وضعیت فیلد <initials>_pksw_format کلیک نمایید و وضعیت آن را به supported تغییر داده و بر روی OK کلیک نمایید تا پنجره گفتگوی Select Supported Packet Formats بسته شود. دقت کنید که نرخ داده صحیح بوده باشد و قالب بسته در جعبه گفتگوی (channel) Table نشان داده شود. سپس در روی OK کلیک نمایید. برای تایید کردن تغییرات در همه اشیاء چک باکس Apply changes to selected objects را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک نمایید اگر پیغام اخطار با اطلاعاتی در مورد انجام تغییرات در روی صفحه نمایان شد کلید Yes را کلیک نمایید تا تغییرات در مورد هر چهار شئ انتخاب شده صورت بگیرد.

در قسمت پیغام در پایین ویرایشگر گره پیغامی مبنی بر انجام تغییرات در ۴ شئ نمایان می شود. در محیط کاری در یک قسمت خالی کلیک نمایید تا اشیایی که ‌انتخاب شده از حالت انتخاب خارج شود این کار را برای ماژول های دریافت کننده نیز انجام دهید یعنی ابتدا باید آنها را انتخاب کرده سپس تغییرات را بر روی آنها اعمال نمایید. چون فرستندها و گیرندها دارای خصوصیات متفاوتی هستند باید به طور جداگانه آنها را سفارشی کرد.

تنظیمات واسط :

در قسمت قبل به ماژول گره هاب اشاره کردیم که آن را برای نوع گره ثابت مشخص خواهیم کرد. برای این کار از منوی Interface گزینه Node Interfaces را انتخاب نمایید. در جدول Node types مقدار Supported را برای دو نوع mobile و satellite به مقدار no تغییردهید. ممکن است شما بخواهید توضیحی را در مورد گره بنویسید. پس از پایان تنظیمات در روی OK کلیک نمایید تا پنجره گفتگو بسته شود. حالا مدل گره هاب به غیر از مشخص کردن مدل فرآیند، برای ماژول پردازشگر hub کامل می باشد. حالا مدل را با نام <initials>_pksw_hub ذخیره نمایید ولی پنجره آن را نبندید.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمامي كالاھا و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزھاي لازم از مراجع مربوطه ميباشند و فعالیتھاي اين سايت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامي ايران است.

آدرس:استان اردبیل - شهرستان گرمی - خیابان معلم - محله عباسیه | شماره تماس: ٠٩٣۶۵۴۴٢٢۴٧


کلیه حقوق برای تیم نوآوران گرمی محفوظ می باشد . کپی برداری از مطالب فقط با ذکر نام منبع مجاز است.
طراحی شده توسط تیم نوآوران گرمی