شماره تماس:۰۹۳۶۵۴۴۲۲۴۷ – ۰۹۱۹۴۷۵۱۲۹۵

ایمیل: noavarangermi@gmail.com

خانه » رشته عمران » آموزشی رشته عمران » بدست آوردن ترکیب بار های P-Delta به روش ساده

اطلاعیه سایت

اگر در مورد این موضوع سوال یا مشکلی دارید در انجمن سایت مطرح کنید تا دوستان پاسخ دهند.
انجمن تخصصی سایت نوآوران گرمی | پاسخگویی سوالات و مشکلات شما (اینجا کلیک کنید)

بدست آوردن ترکیب بار های P-Delta به روش ساده

بدست آوردن ترکیب بار های P-Delta به روش ساده

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 امتیاز از 2 رای)
در حال بارگذاری امتیازدهیLoading...

p delta 16161 1 بدست آوردن ترکيب بار های P Delta به روش ساده

آموزش بدست آوردن ترکیب بار های P-Delta

در این پست آموزش بدست آوردن ترکیب بار های P-Delta را آماده کرده ایم که در آن روش بدست آوردن ترکیب بار مورد نیاز برای انجام تحلیل P-DELTA برای سازه های فولادی و بتنی را خواهید آموخت که امیدواریم مفید و مورد استفاده شما دوستان عزیز قرار گیرد. این آموزش بدست آوردن ترکیب بار های P-Delta به صورت فایل PDF نیز در ادامه قابل دانلود است. همچنین یک فیلم آموزشی برای آنالیز P-Delta در نرم افزار SAP 2000 نیز به صورت آنلاین قابل مشاهده است که توسط شرکت CSI در مدت ۱۰ دقیقه تهیه شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

ترکیب بار های مورد نیاز تحلیل 𝑃−Δ :

۱ – سازه های بتن آرمه :

در بند ۶ – ۲ – ۳ – ۲ مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ، ترکیب بار های حالت حدی نهایی در طراحی ساختمان های بتن آرمه آورده شده که قصد داریم به کمک این ترکیبات بار ، ترکیب بار بحرانی و مورد استفاده در تحلیل 𝑃−Δ برسیم.

توضیحات بیشتر آموزش بدست آوردن ترکیب بار های P-Delta در ادامه مطلب.

۱)۱٫۲۵D+1.5L+1.5(𝐿𝑟 یا S یا R)

۲)D+1.2L+1.2(𝐿𝑟 یا S یا R)+1.2(W  یا ۰٫۷ E)

۳)۰٫۸۵D+1.2(W یا ۰٫۷E)

۴)۱٫۲۵D+1.5L+1.5(𝐿𝑟 یا S یا R)+1.5(H یا ۰٫۸۴ F)

۵)۰٫۸۵D+1.5(H یا ۰٫۸۴ F)

۶)D+1.2L+1.2(𝐿𝑟 یا S)+T

۷)۱٫۲۵D+1.5T

برای ساختمان های بتن آرمه ۷ ترکیب بار آورده شده است؛ با توجه به متعارف بودن پروژه ما بارهایی از جمله (بار ناشی از مواد انباشته شده، فشار جانبی خاک، بار خود کرنشی، فشار سیال، فشار آب های زیر زمینی) نداریم. ترکیب بارهای (۴,۵,۶,۷) از ترکیب بارهای ۱ تا ۳ بدست آمده اند و به دلیل وجود بار های ذکر شده در آنها کنترل کننده طرح نمی باشند.

 •  نکته ۱ : در تحلیل 𝑃−Δ بار های ثقلی تعیین کننده می باشند و باعث تشدید لنگر و به ایجاد اثر 𝑃−Δ می شوند، با این وجود، در ترکیب بار مورد نظر نباید بار های ثقلی کاهش داده شوند و بار های زنده نیز باید آورده شود.
 • نکته ۲ : در تحلیل 𝑃−Δ باید به این موضوع مهم توجه داشته باشیم که بار جانبی (زلزله) می باشد که باعث تغییر مکان جانبی اولیه سازه شده است. با این حال نمی توانیم ترکیب باری را لحاظ کنیم که بار جانبی زلزله در آن به کار گرفته نشده باشد.

بر اساس دو نکته فوق ترکیب بار شماره ۲ را برای تحلیل 𝑃−Δ به نرم افزار معرفی کنیم. توجه کنید که تنها قسمت ثقلی ترکیب بار مذکور می بایست به نرم افزار معرفی گردد (بار جانبی آورده نمی شود).

D+1.2L+1.2(𝐿𝑟 یا S یا R)+1.2(W یا ۰٫۷ E)

۲ – ساختمان فولادی :

در بند ۶ – ۲ – ۳ – ۳ مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ، ترکیب بار های حالت های حدی مقاومت در طراحی ساختمان های فولادی آورده شده که قصد داریم به کمک این ترکیبات بار، به ترکیب بار بحرانی و مورد استفاده در تحلیل 𝑃−Δ برسیم. برای ساختمان های فولادی ۹ ترکیب بار آورده شده که با توجه به متعارف بودن پروژه ما بار هایی از جمله (بار ناشی از مواد انباشته شده، فشار جانبی خاک، بار خود کرنشی، فشار سیال، فشار آب های زیر زمینی) نداریم. ترکیب بارهای (۹،۸) به دلیل وجود بار های ذکر شده در آنها کنترل کننده طرح نمی باشند.

 •  نکته ۱: در تحلیل 𝑃−Δ بار های ثقلی تعیین کننده می باشد و باعث تشدید لنگر و به وجود آمدن اثر 𝑃−Δ می شوند، بنابراین در ترکیب بار مورد نظر نباید بارهای ثقلی کاهش داده شوند و بارهای زنده نیز باید آورده شود.
 • نکته ۲: در تحلیل 𝑃−Δ باید به این مهم توجه داشت که بار جانبی (زلزله) است که باعث تغییر مکان جانبی اولیه سازه شده. بنابراین نمی توان ترکیب باری را لحاظ کرد که بار جانبی زلزله در آن به کار گرفته نشده است.

۱)۱٫۴D

۲)۱٫۲D+1.6L+0.5(𝐿𝑟 یا S یا R)

۳)۱٫۲D+1.6(𝐿𝑟 یا S یا R)+[L یا ۰٫۵(۱٫۴W)]

۴)۱٫۲D+1.0(1.4W)+L+0.5(𝐿𝑟 یا S یا R)

۵)۱٫۲D+1.0E+L+0.2S

۶)۰٫۹D+1.0(1.4W)

۷)۰٫۹D+1.0E

۸)۱٫۲D+0.5L+0.5(𝐿𝑟 یا S)+1.2T

۹)۱٫۲D+1.6L+1.6(𝐿𝑟 یا S)+1.0T

ترکیب بارهای ۶ و ۷ بار مرده را کاهش داده و طبق نکات بیان شده برای استفاده شدن به عنوان ترکیب بار در تحلیل 𝑃−Δ مناسب نیستند. از بین گزینه های باقی مانده (۱،۲،۳،۴،۵) باید گزینه ای انتخاب شود که دارای شروط زیر در ساختار خود باشد.

 • دارای بار مرده، زنده و جانبی باشد.
 • بار مرده ضریب کاهنده نگرفته باشد.

بنابراین ترکیب بار شماره ۵ برای معرفی به نرم افزار از قسمت ثقلی مناسب است.

۱٫۲D+L+0.2S

فایل PDF آموزش بدست آوردن ترکیب بار های P-Delta در ادامه موجود است.

باکس دانلود
 • اندازه فایل 1: 485 کیلوبایت
    • رمز فایل: www.noavarangermi.ir
    اشتراک گذاری مطلب
    ایمیل شما آشکار نمی شود

    نوشتن دیدگاه

    تمامي كالاھا و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزھاي لازم از مراجع مربوطه ميباشند و فعالیتھاي اين سايت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامي ايران است.

    آدرس:استان اردبیل - شهرستان گرمی - خیابان معلم - محله عباسیه | شماره تماس: ٠٩٣۶۵۴۴٢٢۴٧


    کلیه حقوق برای تیم نوآوران گرمی محفوظ می باشد . کپی برداری از مطالب فقط با ذکر نام منبع مجاز است.
    طراحی شده توسط تیم نوآوران گرمی