شبیه سازی پروتکل مسیریابی با الگوریتم های link-state با آپنت

 • چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴
 • بازدید 577 نفر
 • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (69 امتیاز از 14 رای)
  Loading...

opnet link state ospf 13192 1 تصویر

پروژه شبیه سازی پروتکل مسیریابی با الگوریتم های link-state با OPNET

در این پست پروژه شبیه سازی پروتکل مسیریابی با الگوریتم های link-state به همراه آموزش با آپنت را آماده کرده ایم که لابلاتور ۶ از کتاب آموزش تخصصی شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی با OPNET می باشد. هدف از این پروژه پیکربندی و آنالیز کارایی پروتکل مسیریابی OSPF است. در ادامه می توانید قسمتی از آموزش این پروژه و همچنین فیلم و تصاویری از خروجی آن را مشاهده نمائید.

به کارگیری پروتکل RIP در شبکه های کامپیوتری بیشتر به دلیل شرایط زمان بود است. در دهه ۸۷ حافظه و پردازنده های سریع، گران قیمت بودند و پیاده سازی الگوریتم های مسیریابی مبتنی بر روش های نظیر LS که هم به حافظه و هم به پردازنده سریع نیاز دارند، مقرون به صرفه نبود. از طرفی شبکه ها نیزآنقدر توسعه نیافته بودند که نیاز به الگوریتم های بهینه تر احساس شوند.

با گسترش اینترنت و و توسعه شبکه هیا خودمختار در اواخر دهه ۸۰ کاسیی های پروتکل RIP نمود بیشتری پیدا کردن و با سریع تر شده پردازینده ها و ارزان شدن سخت افزار، نیاز یه طراحی یک پروتکل بهینه IETF را واداشت تا در سال ۱۹۹۰ بعد از RIP ، OSPF را به عنوان یک پروتکل استاندارد ارائه کند. مسیریاب های زیادی مبتنی بر این پروتکل به بازار عرضه شدهند و احتمال می رود که در آنیده تبدیل به مهمترین پروتکل مسیریابی درونی در شبکه های AS شوند.

توضیحات بیشتر، فیلم و تصاویری از خروجی پروژه شبیه سازی پروتکل مسیریابی با الگوریتم های link-state با آپنت در ادامه مطلب.

OSPF (برگرفته از از Open Shortest Path First) یک پروتکل روتینگ IP است که دارای تمامی ویژگی های یک پروتکل link-state است. این پروتکل یک پروتکل روتینگ استاندارد باز است که توسط مجموعه ای از تولید کنندگان شبکه از جمله شرکت سیسکو ایجاد شده است. در صورتی که در یک شبکه از روترهایی استفاده می شود که تمامی آنها متعلق به شرکت سیسکو می باشند، نمی توان از پروتکل EIGRP استفاده کرد. در چنین مواردی می توان از گزینه های دیگر نظیر RIP ، RIPv2 یا OSPF استفاده کرد. در صورتی که ابعاد یک شبکه بسیار بزرگ باشد، تنها گزینه موجود پروتکل OSPF یا استفاده از Route Redistribution است (یک سرویس ترجمه بین پروتکل های روتینگ).

OSPF با استفاده از الگوریتم Dijkstra کار می کند. در ابتدا، اولین درخت کوتاه ترین مسیر ایجاد شده و در ادامه جدول روتینگ از طریق بهترین مسیرها توزیع می شود. این پروتکل دارای سرعت همگرایی بالایی است. (شاید به اندازه سرعت همگرایی EIGRP نباشد) و از چندیم مسیر از Cost یکسان به مقصد مشابه حمایت می کند. بر خلاف EIGRP ، پروتکل OSPF صرفا از روتینگ IP حمایت می نمائید.

در این پروژه ما یک شبکه که از OSPF به عنوان پروتکل مسیریاب استفاده می کند را راه اندازی کرده ایم. جدول های مسیریابی که در مسیریاب ها تولید می شوند را آنالیز کرده و مشاهده می کنیم که چگونه نتایج مسیرها تحت تاثیر اختصاص دادن مناطق و فعال کردن توازن بار قرار می گیرد.

آموزش ایجاد پروژه :

 • از منوی File گزینه New را انتخاب کنید.

opnet link state ospf 13192 2 تصویر

 • Project را انتخاب کنید.

opnet link state ospf 13192 3 تصویر

 • نام پروژه را OSPF_<یک عنوان به انگلیسی> به طور مثل: Test_OSPF و نام سناریو را No_Areas بگذارید.

opnet link state ospf 13192 4 تصویر

 • OK را کلیک کنید.
 • گزینه اول یعنی Create Empty Scenario را انتخاب کنید.

opnet link state ospf 13192 5 تصویر

 • از فهرست Network Scale ، Campus را انتخاب کنید.

شبکه را مقداردهی اولیه کنید:

 • پنجره Object Palette اکون باید در بالای فضای کار شما باشد.

opnet link state ospf 13192 6 تصویر

 • اگر آنجا نیست، آن را با کلیک روی آیکن باز کنید.

opnet link state ospf 13192 7 تصویر

 • از منوی باز شونده در Object Palette ، Routers را انتخاب کنید.
 • به تعداد ۸ مسیریاب از نوع slip8_gtwy به پروژه اضافه کنید

opnet link state ospf 13192 8 تصویر

 • برای اضافه کردن یک شی از Palette روی آیکن آن در Object Palette کلیک کنید.
 • اشاره گر ماوس را به فضای کاری بیاورید و برای قرار گرفتن شی کلیک کنید.
 • برای اضافه کردن شی های دیگر، کلیک کردن را ادامه دهید.
 • هنگامی که اضافه کردن آخرین شی به پایان رسید، راست کنید کنید.
 • پیگر بندی Palette را به Internet Toolbox تعویض کنید.
 • از لینک های دو طرفه PPP_DS3 برای وصل مسیریاب های استفاده کنید.

opnet link state ospf 13192 9 تصویر

 • مسیریاب ها را مانند شکل زیر نام گذاری کنید.

opnet link state ospf 13192 1 تصویر

 • Object Palette را ببندید و پروژه خود را ذخیره کنید.

توضیحات بیشتر به همراه پروژه ارائه خواهد شد.


شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

مشاهده پروژه ها و مقالات شبیه سازی شده
پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

پروژه ها و آموزش های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید

  لیســــــــت پــــــــروژه های انتشــــــــار نشده ( 22 موضوع )

  مشاهده لیست کامل
  مشاهده لیست کامل
  socket programing آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ بازی تحت شبکه بازی تحت شبکه به زبان سی شارپ برنامه تحت شبکه با سی شارپ برنامه نویسی ترجمه مقاله ترجمه مقاله شبکه خرید سورس بازی تحت شبکه دانلود بازی تحت شبکه دانلود رایگان پروژه های دانشجویی دانلود سورس برنامه دانلود سورس رایگان دانلود نرم افزار دانلود پروژه دانشجویی دانلود پروژه رایگان دانلود پروژه های دانشجویی دانلود کتاب دانلود کتاب آموزشی دانلود کتاب اموزشی سورس بازی با socket programing سورس رایگان سورس کد بازی تحت شبکه سورس کد بازی تحت شبکه با C# سورس کد بازی تحت شبکه چند نفره سوکت پروگرمین نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه نحوه نوشتن برنامه تحت شبکه به زبان سی شارپ پروژه arena پروژه matlab پروژه ns2 پروژه opnet پروژه ارنا پروژه برای درس مهندسی اینترنت پروژه سیمولینک matlab پروژه مهندسی صنایع پروژه مهندسی صنایع با ارنا پروژه های آماده با OpenGL پروژه های آماده با OpenGL در سی پلاس پلاس پروژه های آماده با ارنا پروژه های آماده برای درس گرافیک کامپیوتری پروژه هوش مصنوعی پروژه پردازش تصویر matlab پروژه پردازش سیگنال matlab