شماره تماس:۰۹۳۶۵۴۴۲۲۴۷ – ۰۹۱۹۴۷۵۱۲۹۵

ایمیل: noavarangermi@gmail.com

خانه » رشته کامپیوتر » پروژه ها » انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم با پروتکل مسیریابی ترکیبی در متلب

اطلاعیه سایت

اگر در مورد این موضوع سوال یا مشکلی دارید در انجمن سایت مطرح کنید تا دوستان پاسخ دهند.
انجمن تخصصی سایت نوآوران گرمی | پاسخگویی سوالات و مشکلات شما (اینجا کلیک کنید)

انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم با پروتکل مسیریابی ترکیبی در متلب

انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم با پروتکل مسیریابی ترکیبی در متلب

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 امتیاز از 2 رای)
در حال بارگذاری امتیازدهیLoading...

matlab zsep 17229 1 انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم با پروتکل مسیریابی ترکیبی در متلب

پروژه انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم با نرم افزار MATLAB

شبیه سازی مقاله Z-SEP: Zonal-Stable Election Protocol for Wireless Sensor Networks

پروژه انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم با پروتکل مسیریابی ترکیبی با نرم افزار متلب را با عنوان مقاله Z-SEP: Zonal-Stable Election Protocol for Wireless Sensor Networks به همراه ترجمه و کامنت گذاری کدها آماده کردیم که در ادامه به معرفی این پروژه شبکه با نرم افزار MATLAB پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی آن قرار داده شده است. همچنین فیلم اجرایی پروژه به صورت آنلاین قابل مشاهده بوده و مقاله مرجع نیز به صورت رایگان قابل دانلود می باشد.

شبکه های حسگر بیسیم (WSN):

شبکه های حسگر بیسیم (WSN) متشکل از هزاران نود های سنسوری یا حسگر هستن که انرژی محدودی دارند و تمامی این نودها با همکاری یکدیگر عملیات حسگر را انجام می دهند.

انتقال داده ها در شبکه های حسگر بیسیم:

به منظور انتقال اطلاعات در شبکه های حسگر بیسیم پروتکل های مسیریابی مختلفی ارائه شده اند. در مقاله حاضر، ما یک پروتکل مسیریابی ترکیبی یا انتخاب ناحیه پایدار (Zonal-Stable Election Protocol – Z-SEP) را برای شبکه های ناهمگون حسگر بی سیم ارائه کرده ایم. توضیحات بیشتر، دانلود رایگان مقاله مرجع، فیلم و تصاویری از خروجی پروژه انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم در ادامه مطلب.

پروتکل Z-SEP:

پروتکل ما گسترش یافته پروتکل SEP است. پروتکل Z-SEP دو نوع مختلف از دسترسی به ایستگاه پایه را دنبال می کند که رویکرد انتقال مستقیم و انتقال از طریق سرخوشه می باشد. در پروتکل Z-SEP برخی از گره ها اطلاعات را به صورت مستقیم به ایستگاه پایه (sink) ارسال می کنند در حالی که برخی از آنها بوسیله تکنیک خوشه بندی به sink مرکزی داده ها را می فرستند. در جزئیات عملکرد پروتکل پیشنهادی را بیشتر تشریح خواهیم کرد.

در پروتکل SEP می خواهیم پروتکل Z-SEP را پیاده سازی و با پروتکل LEACH مقایسه نماییم. نتایج شبیه سازی با نرم افزار MATLAB نشان می دهد که دوره پایداری و توان عملیاتی در پروتکل Z-SEP نسبت به پروتکل هایی LEACH و SEP افزایش یافته است.

شبیه سازی پروژه انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم:

ما پروتکل پیشنهادی را در یک میدان با ابعاد ۱۰۰m*100m و ۱۰۰ گره مستقر در مناطق خاص با توجه به انرژی خودشان، شبیه سازی می کنیم. ایستگاه پایه در مرکز میدان شبکه قرار گرفته است. ما به ترتیب اولین radio model که تحت عنوان SEP می باشد را بکار می بریم. برای اجرا نیز از نرم افزار شبیه سازی MATLAB استفاده می کنیم. توضیحات بیشتر و کامل تر در ترجمه مقاله انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم با پروتکل مسیریابی ترکیبی آمده است که به همراه پروژه ارائه می گردد.

تصاویری از خروجی پروژه انتخاب ناحیه پایدار در شبکه WSN:

تصویر خروجی ۲:

matlab zsep 17229 2 انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم با پروتکل مسیریابی ترکیبی در متلب

در شکل ۲ می ببینیم که توان عملیاتی (منظور توان در ارسال پکت به ایستگاه) در پروتکل Z-SEP به مراتب بهتر از پروتکل های LEACH و SEP است چرا که در پروتکل ما هر نود نرمال به طور مستقیم اطلاعات را به ایستگاه پایه ارسال می کند. توان عملیاتی پروتکل های SEP و LEACH کم تر از پروتکل Z-SEP می باشد زیرا در دو پروتکل مذکور فقط سرخوشه وظیفه ارسال داده به ایستگاه پایه را دارد.

ما در مجموع ۱۰ تا نود پیشرفته در میدان شبکه ای خود داریم ، که ۵ تا از نودها در سرناحیه ۱ و ۵ تای دیگر از نودها در سرناحیه ۲ قرار دارند. با این حال انرژی که وجود دارد افزایش یافته است به عنوان مثال α=۲٫

تصویر خروجی ۳:

matlab zsep 17229 3 انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم با پروتکل مسیریابی ترکیبی در متلب

در شکل ۳ می ببینیم که در پروتکل Z-SEP دوره ثبات تقریبا با هردومورد یکسان است، به عنوان مثال (m=0.2 , α=۱ و m=0.1 , α=۲ ). دلیل این است که گره های نرمال دارای همان مقدار از انرژی است. آنها همان مقدار از انرژی را مصرف می کنند و در نهایت تقریبا در یک زمان می میرند. اما طول عمر شبکه بدلیل انرژی مازاد از  ناحیه نودهای پیشرفته افزایش می یابد.

دوره ثبات پروتکل LEACH کاهش می یابد زیرا پروتکل LEACH در برابر شرایط ناهمگن بسیار حساس است. پروتکل LEACH احتمال بر مبنای وزن (گره ها) ندارد، درحالیکه در پروتکل SEP انرژی مازاد را توزیع می کند. در پروتکل LEACH هر نود شانس یکسانی برای سرخوشه شدن دارد بنابراین نودهای نرمال زودتر از نودهای پیشرفته می میرند.

تصویر خروجی ۴:

matlab zsep 17229 4 انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم با پروتکل مسیریابی ترکیبی در متلب

شکل ۴ توان عملیاتی را در پروتکل های LEACH , SEP , Z-SEP را نشان می دهد. توان عملیاتی پروتکل Z-SEP بیشتر از پروتکل LEACH است و پروتکل SEP  باوجود اینکه نود پیشرفته انرژی اش نسبت به LEACH افزایش پیدا کرده است.

توضیح تصویر ۱:

در شکل ۱ نیز که در بالای این صفحه قرار دارد، می توانیم ببینیم که دوران حیات شبکه بدلیل نود های پیشرفته افزایش پیدا کرده است. نود های پیشرفته α مرتبه انرژی بیشتری نسبت به نود های نرمال دارند بنابراین نود های پیشرفته بعد از نود های نرمال می میرند. بنابراین دوره ثبات افزایش پیدا می کند.

باکس دانلود
 • اندازه فایل 1: 500کیلوبایت
    • رمز فایل: www.noavarangermi.ir
    خرید این محصول

    • کد محصول:17229
     عنوان محصول: انتخاب ناحیه پایدار در شبکه حسگر بیسیم با پروتکل مسیریابی ترکیبی در متلب
     جزئیات:ترجمه مقاله، پاورپوینت آماده ارائه و کامنت گذاری در کدها دارد - مقاله اصلی آماده دانلود است(لینک دانلود)
     قیمت: 450,000 ریال

     نام پرداخت کننده:
     ایمیل پرداخت کننده:
     شماره تماس:

    • بعد از تکمیل فرایند پرداخت، شماره رسید پرداخت به شما و بخش فروش سایت ایمیل و SMS خواهد شد.

    • توجه: کاربر محترم این سایت دارای نماد اعتماد الکترونیک میباشد و پرداخت شما از طریق درگاه امن بانک صورت خواهد گرفت.

    • شماره تماس بخش پشتیبانی: ۰۹۳۶۵۴۴۲۲۴۷ – ۰۹۱۹۴۷۵۱۲۹۵ پاسخگویی 24 ساعته

    اشتراک گذاری مطلب
    ایمیل شما آشکار نمی شود

    نوشتن دیدگاه

    تمامي كالاھا و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزھاي لازم از مراجع مربوطه ميباشند و فعالیتھاي اين سايت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامي ايران است.

    آدرس:استان اردبیل - شهرستان گرمی - خیابان معلم - محله عباسیه | شماره تماس: ٠٩٣۶۵۴۴٢٢۴٧


    کلیه حقوق برای تیم نوآوران گرمی محفوظ می باشد . کپی برداری از مطالب فقط با ذکر نام منبع مجاز است.
    طراحی شده توسط تیم نوآوران گرمی